Slovákov znepokojil ZÁHADNÝ žltý povlak na autách: Tentokrát to nie je saharský piesok!
17. 5. 2022, 12:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 12:38)
Odborníci z Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) sú v posledných dňoch pod paľbou otázok. Znepokojení ľudia im volajú v súvislosti so záhadným žltým povlakom, ktorí si našli autách či parapetoch. Aj im sa zdá, že tentokrát nejde o piesok zo Sahary.
Zdroj: MATEJ KALINA
Zdroj: Dano Veselský
Zdroj: ÚVZ SR
Galéria k článku
ÚVZ priznáva, že v týchto dňoch dostáva množstvo otázok o „záhadných“ žltých povlakoch na autách, parapetoch či okrajoch mlák. Odborníčka RNDr. Janka Lafférsová z Oddelenia lekárskej mikrobiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici však tvrdí, že sa netreba ničoho obávať. „Patrí to k prebiehajúcej peľovej sezóne. Peľový poprašok pochádza do značnej miery z kvitnúcich ihličnanov z čeľade borovicovitých, ktorých peľové zrnká majú väčšie rozmery,“ upokojila.
Odborníčka zároveň potvrdila, že peľu je tento rok viac ako po minulé roky. „Vysoké koncentrácie peľu týchto druhov v ovzduší súvisia jednak so „semennými rokmi“ – tieto stromy majú zvýšené obdobie kvitnutia v troj- alebo päťročných intervaloch, kedy sa produkcia peľu niekoľkonásobne navýši - a tiež s veternými dňami, počas ktorých dochádza k transportu peľu na veľké vzdialenosti,“ hovorí RNDr. Janka Lafférsová z RÚVZ v Banskej Bystrici.
Stačí aj mierny vánok a z okolitých stromov sa peľ uvoľní vo viditeľných mrakoch. Pri silnejšom vetre je k nám peľ prinášaný na veľké vzdialenosti aj z iných lokalít.
ÚVZ dodáva, že v tomto prípade nejde o peľ z repky olejnej, nakoľko repka patrí medzi hmyzom opelivé rastliny, nemá až takú veľkú produkciu peľu. Peľ repky je ťažký, lepivý a prispôsobený na prenos hmyzom. Takýto peľ sa vyskytuje v ovzduší len ojedinele v malom množstve.
Čítajte na ďalšej strane: Čo robiť, ak ste alergik >>
Ak patríte medzi alergikov, alebo vás zaujíma množstvo peľu v ovzduší z iných dôvodov, sledujte pravidelné peľové spravodajstvo ÚVZ, ktoré zabezpečuje šesť monitorovacích staníc v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach, Nitre, Trnave a Žiline, pracujúcich pod gesciou verejného zdravotníctva.
Podrobné a pravidelne aktualizované informácie o koncentrácii jednotlivých alergénov v regiónoch Slovenska, ako aj a prognózy na najbližšie obdobie, nájdete na www.uvzsr.sk, www.vzbb.sk a na www.pelovespravodajstvo.sk.