Reklama

Slovákov čaká v obchodoch nepríjemné prekvapenie: Všetko rekordne zdraželo, TOTO najviac!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Slovákov čaká v obchodoch nepríjemné prekvapenie: Všetko rekordne zdraželo
    Reklama

    Vajíčka, pečivo či mäso. Už aj za základné suroviny platíme v obchodoch viac. Ak nenatrafíte na akciu, vaša peňaženka to poriadne pocíti. Potraviny od začiatku pandémie zdraželi a ich ceny pôjdu ešte hore. Niektoré pritom dosahujú niekoľkoročné rekordy a treba sa pripraviť, že to bude ešte horšie. Pozrite, ktoré potraviny radšej kupovať len vtedy, keď sa oplatia a obchodné reťazce ich predávajú lacnejšie!

    Mnohí Slováci si už všimli, že pri bežných nákupoch nechávajú v obchodoch viac peňazí. Pravdou je, že ceny išli poriadne hore a to aj pri základných potravinách. Kým pred rokom sme za desaťkusové balenie vajíčok zaplatili 1,50 eura, aktuálne sú drahšie o päť centov a platíme za nich 1,55 eura. Ich cena pritom bude v najbližších týždňoch ešte rásť. Pečivo je drahšie približne o 4 centy, za maslo si v obchode priplácame o 7 % viac ako vlani. Rastlinný olej zdražel podľa najaktuálnejších údajov Štatistického úradu SR v júni v medziročnom porovnaní až viac ako o 12 %.

    ZOZNAM potravín, ktoré zdraželi najviac: KLIKNITE TU

    Ceny olejov dosahujú deväťročné maximá a preto si už napríklad priplácame za kocku masla. „V nasledujúcich týždňoch očakávame rast cien pri rastlinných olejoch, pretože na svetových trhoch ceny vzrástli na najvyššiu úroveň od apríla 2012, keď trhy reagovali na pokračujúci rast cien palmového oleja. Tie vzrástli už deviaty mesiac za sebou, a to pre obavy z nízkych zásob komodity v krajinách patriacich k najväčším vývozcom,“ povedala Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.

    Šplhajú sa aj ceny pečiva. Aktuálne je cena chleba vyššia o 4 centy v porovnaní s vlaňajškom. Postupne rastú ceny viacerých pekárenských výrobkov. „V najbližšom období by sme mali pocítiť ďalšie zdražovanie. Podpisuje sa pod to viacero faktorov, napríklad nižšia vlaňajšia úroda, ktorá v Európe klesla oproti predchádzajúcemu roku o 17,2 milióna ton pšenice, konštatovala odborníčka. Produkcia pšenice v tomto roku by sa mala ešte znížiť, čo navýši jej cenu v nasledujúcich mesiacoch o viac ako tretinu.

    Na ceny pečiva tlačí najmä vysoká spotreba z afrických krajín či Číny, ale aj vysoké clá uvalené na Rusko. U nás výrobu pekárenských výrobkov predražujú príplatky za prácu v noci, cez víkend a cez sviatky, ale aj vyššia minimálna mzda. Podobná situácia s navyšovaním ceny je aj pri vajciach. Na cenu tlačí v súčasnosti vtáčia chrípka, ktorá sa objavila vo viacerých európskych krajinách, najmä v Poľsku. Krajina je najväčším producentom vajec v Únii.

    „Ceny vajec ako aj mäsa v tomto prípade ovplyvňuje aj situácia so pšenicou. Tá je totiž súčasťou kŕmnych zmesí. Producenti hydiny a vajec ohlasujú, že pretože 45 percent z nákladov na výrobu vajec a 56 percent z nákladov na výrobu hydinového mäsa tvoria práve kŕmne zmesi, budú musieť zvyšovať ceny,“ doplnila Buchláková.

    Čo bude ešte drahšie: Čítajte na ďalšej strane >>>

    Zdraželi pšenica, kukurica, jačmeň a najmä sója. Práve tieto komodity tvoria až 85-percentný podiel v kŕmnych zmesiach, ktorých ceny už vystrelili, a to sa premietne do zdražovania mäsa.Viac si priplatíme najmä za hovädzinu či údeninu. Ceny bravčového sa zdvihli už skôr a držia sa stále vysoko. Podpísal sa pod to stále pretrvávajúci africký mor ošípaných, ktorý zdecimoval farmy po celom svete a zvýšil dopyt po bravčovom mäse z Európy. Tento trend trvá už od roku 2019. Cena bravčového karé s kosťou sa stále drží nad úrovňou 5 eur za kilogram.

    Nedraželi však len potraviny. Slováci si priplácajú aj za benzín a naftu. „Medziročne sa v júni podarilo zarobiť viac hlavne benzínkam, ktorých tržby sa zvýšili asi o 17 %. Pod ich rastúce tržby sa však podpisuje hlavne drahšia ropa, ktorá tlačí nahor ceny benzínu a nafty,“ uviedla analytička 365. bank Jana Glasová.

    Drasticky šli hore aj ceny stavebných materiálov. „Tento problém už dostal prívlastok ,surovinová kríza‘. Globálny nedostatok surovín je ovplyvnený pandémiou COVID-19. Tá už vyše roka ovplyvňuje výrobu a systém dodávateľských reťazcov,“ povedala analytička Eva Sadovská zo spoločnosti WOOD & Company.

    Mohlo by vás zaujímať: