Je draho, no bude ešte drahšie! "Očakávame, že tento rok bude inflácia v potravinách atakovať hranicu 20 %. Z pohľadu potravinárov to môžeme hodnotiť tak, že Slováci začínajú vyhľadávať lacnejšie potraviny a potraviny s nižšou pridanou hodnotou, nekupujú prémiové značky," priblížil Emil Macho. (tasr)

Zdražovanie však už teraz trápi mnohých Slovákov. Na facebookovej stránke Nekŕmte nás odpadom sa objavil príspevok, v ktorom sa nespokojný muž sťažuje na šialené ceny potravín u nás na Slovensku. "Je to podľa vás normálne? To kedy budem mať taký plat, aby som mohol pri dnešných cenách aj obedovať, platiť byt či dokonca tankovať? A oni sa hádajú ako malé deti," napísal v statuse, pod ktorý priložil fotografiu raňajok. "Dnešné raňajky ma stáli 7,20 eura," napísal.

FOTOGRAFIU RAŇAJOK, ZA KTORÉ ZAPLATIL 7,20 EURA, NÁJDETE V GALÉRII

Pod článkom sa okamžite rozbehla ostrá diskusia. Zatiaľ čo väčšina komentujúcich upozornila na rastúce ceny potravín, iní sa zhodli, že potraviny na fotografii sa dajú kúpiť aj za rozumnú cenu, napríklad v akcii. "Dá sa nakúpiť aj lacnejšie, ale je pravda, že ceny sú fakt príšerné," napísala Slavomíra.

"Treba sa naučiť aj nakupovať. Šunku aj syr ste si mali kúpiť v akcoške, pekne nakrájané za pultom, a aj rajčiny sa dajú kúpiť lacnejšie. Treba vedieť nakupovať," odkázal Štefan.

Inflácia pri potravinách môže na jeseň prekročiť úroveň 20 %

Slováci začínajú vyhľadávať lacnejšie potraviny. Napríklad z hydinového mäsa sú najdôležitejšie kuracie rezne alebo kuracie prsia. "Pri tých zaznamenávame zníženie objednávok, ale oveľa viac teraz ľudia preferujú krídelká či kuracie stehná. To sú potraviny, ktoré sú lacnejšie. Dôvod je úplne prozaický. Inflácia v potravinách dosahuje historické čísla a z nášho pohľadu sa ešte neskončila," informoval Macho.