Obchádzať či zabúdať na opatrenia od Úradu verejného zdravotníctva sa neoplatí. Policajti v týchto dňoch robia veľké kontroly. Na vlastnej koži to okúsil Bratislavčan, ktorý sa počas septembrového sviatku vybral MHD-čkou z Petržalky do mesta.

„V harmonike sme boli dvaja cestujúci plus šofér. Medzi nami cca vzdialenosť 15m. Pri nástupe som zdvihol hovor a nenasadil som si rúško hneď, ale za mostom Apollo (o dve zastávky), ktoré nosím vždy na zápästí. Na Mierovej zastavila autobus policajná hliadka a dvaja príslušníci polície ma vyviedli z autobusu slovami, aby som šúpal von nohami,“opisoval zážitok Dušan P. na sociálnej sieti.

„Na otázku, prečo, mi bolo povedané, že sledovali mňa v autobuse cestou cez most Apollo a bol som bez rúška, za čo mi vraj dajú pokutu, ak s ňou súhlasím alebo sa ide na oddelenie. Nezostávalo nič ako súhlasiť s pokutou, aby som sa vyhol never ending storry čakania,“ pokračoval Bratislavčan.

Výška pokuty ho však poriadne prekvapila. „Rozbalím ako prvé šek a pri pohľade na sumu 200€...no proste šok, ktorý som za svoj vek 64 rokov na Slovensku nezažil!,“ rozhorčil sa.

Anketa
Súhlasíte, aby policajti kontrolovali nosenie rúšok?
  • 23%
  • 6%
  • 71%

Polícia však už koncom minulého týždňa ohlásila kontroly najmä na miestach ako sú obchodné centrá, športové a kultúrne podujatia, diskotéky, stanice, vlaky a podobne.

Podľa hovorkyne Prezídia Policajného zboru (PZ) Denisy Bárdyovej nejde o žiadnu novinku. „Podobné akcie policajti vykonávajú už od začiatku marca v rámci bežnej hliadkovej služby. Teraz pribudnú len ďalšie miesta kontrol,“ informovala.

Dostať pokutu 200 eur síce nepoteší, no počas vyhlásenej mimoriadnej situácie sa podľa zákona civilnej ochrany môže vyšplhať niekoľkonásobne vyššie.

„Upozorňujeme, že v prípade porušenia opatrení vydaných Úradom verejného zdravotníctva, sa osoba dopúšťa priestupku, za ktorý je možné uložiť pokutu v blokovom konaní do výšky 1000 eur a v správnom konaní až do výšky 1659 eur," poznamenala hovorkyňa Bárdyová.