Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Slováci považujú Rusko za najviac NEBEZPEČNÚ krajinu: Prekvapí vás, kto je na 2. a 3. mieste!

Zdieľať

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Bezpečnostný analytik Šándor: Poviem vám, kedy vojna skončí
    Reklama

    Vojna na Ukrajine zmenila to, ako Slováci vnímajú Rusko, ale aj Západ. Prekvapí vás, ktoré krajiny považujeme za tie najviac nebezpečné.

    Štrnásta vlna výskumu „Ako sa máte, Slovensko?“ prebehla v období 31. 3 až 7. 4. 2022. V tomto období pokračoval útok vojsk Ruskej federácie na Ukrajinu.

    Respondenti na otázku „V súvislosti s vojnou medzi Ruskom a Ukrajinou sa i v našej verejnosti diskutuje o geopolitickom zaradení Slovenska, o tom ako by sme sa mali vo svete orientovať.“ odpovedali, že Slovensko by malo „vždy“ alebo „skôr“ stáť na strane Západu (EÚ a NATO) 38,9 % respondentov, 45,7 % respondentov sa prikláňalo k odpovedi „usilovať sa o vyváženú pozíciu medzi Ruskom a Západom a 8,5 % odpovedalo, že Slovensko by „vždy“ či „skôr“ malo stáť na strane Ruska.

    Orientáciu na Rusko preferujú skôr ľudia, pre ktorých je veľmi ťažké vyjsť v domácnosti s rozpočtom, respondenti, ktorí pri informáciách o politike a svete viac dôverujú svojim známym ako médiám. Mnohí často veria výrokom typu: „Skutočnosť je zväčša iná, než sa nám podsúva, svetom hýbu mocné tajné skupiny podľa utajeného scenára.“

    Medzi voličmi strán Kotlebovci ĽS-NS, Smer-SD a Republika je viac prívržencov orientácie na Rusko ako na Západ, ale v každej z týchto strán je najviac prívržencov vyváženej pozície medzi Ruskom a Západom.

    Anexia Krymu vs. vojna

    Podobnú otázku Slovákom kládli i v roku 2014 po Ruskej anexii Krymu a vyhlásení separatistických republík na východe Ukrajiny. Zatiaľ čo podiel respondentov, ktorí by Slovensko chceli geopoliticky orientovať na Rusko zostal rovnaký (na úrovni o niečo viac ako 8 %), podiel respondentov, ktorí by chceli aby Slovensko stálo na strane Západu narástol z 25,8 % na 38,9 % a mierne tiež poklesol podiel respondentov, ktorí by preferovali vyváženú pozíciu medzi Západom a Ruskom (z 50,2 % na 45,7 %).

    Slovákov sa tiež pýtali, o ktorých krajinách si myslia, že by mohli predstavovať nebezpečenstvo pre Slovenskú republiku. Respondenti si mohli vybrať najviac tri krajiny z celého sveta a mali ich zoradiť podľa miery nebezpečnosti.

    Najnebezpečnejšie krajiny

    Rusko je pre slovenských respondentov najnebezpečnejšou krajinou, na prvé miesto v nebezpečnosti ho umiestnila viac ako polovica respondentov (50,4 %) a medzi nebezpečnými krajinami na prvom, druhom či treťom mieste ho uviedli dve tretiny respondentov (65,7 %). Druhou najnebezpečnejšou krajinou je USA (na prvom miesto ho uviedlo 25,6 % respondentov) a treťou Ukrajina (na prvom miestu ju uviedlo 8,6 % respondentov).

    Rusko ako najnebezpečnejšiu krajinu vnímajú častejšie ženy ako muži. Respondenti, ktorí vnímajú Rusko ako najnebezpečnejšiu krajinu viac schvaľujú naše členstvo v NATO, a myslia si, že Slovensko by sa malo geopoliticky orientovať na Západ (EÚ a NATO). Menej veria konšpiráciám a pri in-formáciách zo sveta a politiky dôverujú viac médiám ako svojim známym.

    USA ako najnebezpečnejšiu krajinu vnímajú menej často mladší respondenti, ženy. Naopak, ako nebezpečnú ju považujú prívrženci konšpiračného videnia sveta. Ide najmä o voličov strán Kotlebovci ĽS-NS, Smer-SD, Republika a SNS, , voliči všetkých ostatných relevantných strán pokladajú za najnebezpečnejšiu krajinu výrazne väčšinovo Rusko.

    Ukrajina bola vnímaná v roku 2014 po anexii Krymu a bojoch so separatistickým republikami ako pre Slovensko nebez-pečnejšia krajina než v súčasnosti.

    „Zdá sa, že súčasná ruská agresia na Ukrajine spôsobila v slovenskej verejnej mienke omnoho výraznejší posun ako anexia Krymu v roku 2014. Rusko je v súčasnosti pokladané za pre Slovensko najnebezpečnejšiu krajinu a zároveň narástol podiel respondentov, ktorí si myslia, že Slovensko by malo geopoliticky patriť na Západ,“ uzatvára Robert Klobucký zo Sociologického ústavu SAV.

    Prečítajte si tiež:

    Vyberáme pre vás niečo PLUS