Reklama

U nás 7 eur, v Egypte šesťdesiat centov: Ceny sú neporovnateľné! Ktoré lieky sa oplatí kúpiť?

Reklama

Dovolenkové obdobie a cestovanie môžu okrem príjemných zážitkov priniesť pri nedostatočnej prevencii aj nepríjemnosti spojené s rizikom zdravotných problémov. Lekári radia nabaliť si lieky z domu. Mnohí sa však spoliehajú na miestne lekárne priamo v dovolenkových destináciách. Obľúbené sú napríklad tie v Egypte, kde lieky stoja pätinu ceny, za ktoré ich kupujeme na Slovensku. Je kúpa liekov v zahraničí bezpečná?

Lieky proti bolesti, očné kvapky, masti na kĺby, kozmetika, kolagény či slávny Antinal proti hnačke. Zoznam liekov a doplnkov výživy, ktoré si Slováci nosia z Egypta, je nekonečný. Dôvodom je mnohokrát lákavá cena. Asi najznámejší je prostriedok proti hnačke, ktorý obsahuje rovnakú látku ako našincom známy Endiex, ktorý sa už na Slovensku nepredáva. Egyptský Antinal tu kúpite za 60 centov. Panadol proti migréne tu stojí len 86 centov, Brufen 1,15 eura. Ak vás pri mori chytí nádcha, sprej do nosa Otrivin tu zoženiete len za 29 centov. Lacnejšie sú tu aj krémy na opaľovanie, sprej pre deti s faktorom 50 tu stojí okolo 3 až 4 eur!

Výhodné sú aj masti na bolesť chrbta či kĺbov. Voltaren gél tu stojí iba 1,29 eura, pričom v našich lekárňach ho kúpite oveľa drahšie, jeho cena sa pohybuje okolo 10 eur. Nejde však len o cenu. „Rozdielny je aj podiel účinnej látky. Masti od bolesti kolien a krížov, ako sa u nás predávajú, majú účinnú látku okolo 1 percenta. Keď kúpite forte, tak má obsah 2,5 percenta. V Egypte sú masti s tou istou účinnou látkou, ale majú obsah účinnej látky až 5 percent,“ opisuje Branislav (51), ktorý sa do Egypta pravidelne vracia. Masť si nevie vynachváliť. „Ja som takú masť doniesol mojej mamine a hovorí, že to, čo sa predáva na Slovensku, ani zďaleka tak dobre nezaberá. Predsa len, je tam raz taká koncentrácia tej účinnej zložky,“ dodáva dovolenkár.

Turisti si odtiaľto nosia aj lieky na potenciu, ktoré tu zoženiete bez receptu a za zlomok ceny. V aktuálnom letáku stojí škatuľka Viagry iba 2,21 eura. Ďalej ide o lieky, ktoré sú u nás zakázané. „Napríklad lieky na vitiligo, čo sú biele fľaky, lieky na vybielenie kože, keď má niekto fľaky, tie sú v Európskej únii takmer všetky zakázané a tam sa dajú bežne kúpiť,” opisuje Branislav.

Populárna je aj kozmetika z ťavieho mlieka a z olivového oleja. Najväčší hit je jednoznačne slávna zubná pasta. „Miswak je najpredávanejšia zubná pasta v Egypte,” tvrdí Branislav. Potvrdzuje to aj Slovenka Ľubomíra Mohamady, ktorá žije v Hurghade. „Pasta Miswak je najpopulárnejšia, mnohí si ju berú domov, aj ako darček či suvenír. Je zo sladkého drievka, už starí Egypťania si tým čistili zuby. Zuby by mala aj bieliť,“ informuje Ľubomíra vo svojom videu na sociálnej sieti. Pasta stojí pod jedno euro. Kúpite ju aj za 60 centov.

Kde by ste nemali nakupovať lieky? Dozviete sa na ďalšej starne...

V rezorte vás však vyjde oveľa drahšie. „V Egypte treba kupovať lieky v meste v lekárňach mimo centra, lebo ak ich kupujete v rezorte v hoteli, tak sú 4- až 5-krát drahšie, pričom je tam omnoho menší výber,” upozorňuje Branislav. „Lieky sa tam kupujú veľmi jednoducho. Donesiete do lekárne liek zo Slovenska, oni pozrú účinnú zložku na internete a predajú vám ekvivalent toho lieku v egyptskej značke. Účinná látka je to isté. Stačí ukázať škatuľku a oni vám to predajú,” dodáva dovolenkár.

Sú však tieto lieky bezpečné? Štátny ústav pre kontrolu liečiv ako slovenská lieková agentúra zodpovedá za kontrolu kvality, bezpečnosti a účinnosti liekov dostupných na slovenskom trhu. „O liekoch predávaných mimo členských krajín EÚ nemáme dostatok informácií, preto nie je možné, aby sa štátny ústav zaručil za ich kvalitu, bezpečnosť a účinnosť,“ objasňuje nám Lucia Balážiková, špecialistka pre komunikáciu zo Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv.

„Pri kúpe liekov v zahraničí odporúčame zvýšenú pozornosť najmä v krajinách, ktoré nie sú členskými štátmi EÚ. Pri kúpe liekov z neoverených zdrojov hrozí riziko, že pacient si kúpi falšovaný liek, prípadne liek, pri ktorom neboli dodržané podmienky správneho skladovania. Takéto lieky môžu ohroziť liečbu a následne aj zdravotný stav pacienta,“ varuje Balážiková.

Slovenská lekárnická komora však radí informovať sa u miestnych lekárnikov. „Výber liekov v lekárni v zahraničí je bezpečný. Bezpečnosť a vhodnosť užívania odporúčame konzultovať vždy s miestnym farmaceutom. Liek je možné overiť aj podľa obchodného názvu, výrobcu alebo liečiva na www.sukl.sk. Ak ide o liek s odlišným názvom, ale s rovnakým zložením, aký zvyčajne užívame na Slovensku, netreba sa obávať,” hovorí komora lekárnikov. Zároveň výrazne neodporúča kupovať lieky mimo oficiálnych lekární.

Článok pokračuje na ďalšej strane: Čo radí všeobecná lekárka? Ktoré lieky si nabaliť z domu? »»»

Na to upozornila aj prezidentka Asociácie všeobecných lekárov Slovenska Monika Palušková: „Pokiaľ sa rozhodneme lieky kúpiť v zahraničí, neraz za priaznivejšiu cenu ako na Slovensku, rozhodne si ich treba kúpiť v lekárni a overiť si účinnú látku. Liek s rovnakou účinnou látkou môže byť predávaný pod iným firemným názvom ako na Slovensku.“

Radí pribaliť si lieky z domu. „Na dovolenku je vhodné zobrať lieky z lekárne, ktoré si kúpime na Slovensku, s bežnými ochoreniami si takto vieme poradiť. Lieky zakúpené na Slovensku sú bezpečné a v primeranom množstve je možné si ich pribaliť do batožiny, nespôsobia problémy ani na letisku či na colnici. V prípade vážnejšieho ochorenia je vhodné navštíviť lekára alebo nemocnicu v mieste pobytu. Netreba sa obávať, vhodné cestovné poistenie kryje náklady na diagnostiku aj liečbu,“ vysvetľuje lekárka Palušková.

„Pri ceste do zahraničia odporúčame dovolenkárom pribaliť okrem liekov, ktoré pravidelne užívajú, aj lieky na zmiernenie bolesti a horúčky, lieky proti hnačke a črevným ťažkostiam a proti nevoľnosti. Vhodné sú aj očné a ušné kvapky, dezinfekcie a lieky proti alergii. Lekárnik ochotne poradí s výberom vhodných liekov pre konkrétnu destináciu,” dodávajú lekárnici.

Prečítajte si tiež:

Autor článku

Zaujíma ju aktuálne dianie, novinky, ale aj zlepšováky. Vyhľadáva témy z oblasti financií, školstva, zdravotníctva, gastra či cestovania.