Reklama

Slováci, toto nás čaká: Virologička otvorene o tom, čo by ste mali vedieť o očkovaní!

Virologička Tatiana Betáková pracuje v Biomedicínskom ústave SAV a na Prírodovedeckej fakulte UK.

Zdroj: Martin Domok

Reklama

Prvé vakcíny by mali prísť na Slovensko už v januári, no očkovanie „nevonia“ každému a mnohí ho odmietajú. Virologička Tatiana Betáková z Biomedicínskeho centra SAV veľmi otvorene odpovedá na najdôležitejšie otázky nielen o očkovaní.

Mnohí vakcínam neveria, vy by ste ich odporučili?

- Ak sa chceme vrátiť k normálnemu fungovaniu, očkovaniu sa nevyhneme. Nie je to len nejaké, že mám na výber alebo musím. Nemusíte. Ak chceme však normálne začať existovať, bez toho to nepôjde.

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    PREMIÉR: Ľudí, ktorí sa nedajú očkovať, nemusia ostatné členské štáty vpustiť na svoje územie

     

    A čo tí, ktorí sa očkovať odmietnu?

    - Budú riskovať svoje zdravie. Prekonanie ochorenia môže mať trvalé následky a jednoducho nikto z nás nevie, čo sa stane, ak to prekonáme prvý raz, druhý raz, či dokonca tretí raz. Prípadne, ak sa človek nakazí a bude mať paralelne k tomu bakteriálnu infekciu či inú vírusovú infekciu. Ako to potom telo zvládne?

    Prevládal názor, že tí, čo prekonali COVID-19, sa už nemajú čoho báť. Nemuseli ísť dokonca ani na plošné testovanie. Dá sa vírusom opäť nakaziť? Koľko vydržia protilátky ľuďom, ktorí ho prekonali?

    - Je známe, že po troch mesiacoch začne množstvo protilátok klesať. Samozrejme, je to individuálne. Preto po niekoľkých mesiacoch môžu byť ľudia opäť nainfikovaní. Veľa závisí aj od toho, aké protilátky a koľko ich má človek po prekonaní covidu. Nie všetci, ktorí prekonali najmä miernu formu covidu, mali protilátky.

    5 najväčích mýtov o očkovaní. Kliknite TU

    Teória, že keď sa obyvateľstvo premorí, vytvorí sa kolektívna imunita, sa teda nepotvrdila?

    - To, čo robili Angličania, bol veľký omyl. V krajinách, kde to bolo veľmi rozšírené a mali veľa úmrtí, s hrôzou zistili, že žiadna kolektívna imunita nie je. Len u 9 až 10 percent ľudí našli protilátky.

    Ako funguje vakcína? Možno po zaočkovaní ochorieť na COVID-19?

    - Na povrchu vírusu, keď si ho predstavíte ako gulôčku, sú proteíny S. Tie sú zodpovedné za väzbu na bunku. Protilátky proti tomuto S proteínu dokážu potom zabrániť, aby sa vírus naviazal na bunku a prenikol do nej. Preto sú kľúčové. Vo vakcínach sú mediátorové RNA, ktoré slúžia ako templát, podľa ktorého si naša bunka pripraví proteín S a prezentuje to potom imunitným bunkám, ktoré pripravia protilátky. Nie je tam celý vírus, čiže ľudia po podaní vakcíny nemôžu ochorieť na covid. Nie je tam ani genetická informácia vírusu ani vírusová častica.

    Minister Krajčí: Očkovanie bude až v januári

    Prvé vakcíny sa na Slovensko dostanú pravdepodobne v druhej polovici januára, povedal to vo štvrtok v relácii TV Markíza Na telo plus minister zdravotníctva Marek Krajčí. Prvý termín mal byť pôvodne už 15. decembra. Posunuli ho preto, že k schváleniu Európskou liekovou agentúrou príde najskôr 29. decembra pre očkovaciu látku od Pfizer a BioNTech a 12. januára by mohli povoliť aj vakcínu od firmy Moderna.

    Koľko vydrží očkovanie?

    - Budeme to sledovať a eventuálne sa dáme preočkovať. Bude veľmi závisieť, koľko ľudí sa dá zaočkovať. Keby sa dalo zaočkovať dostatočné množstvo ľudí, tak by sme sa vírusu mohli zbaviť.

    Má vedľajšie účinky?

    - Keď do tela prenikne cudzia látka, náš imunitný systém sa zmobilizuje a vznikne takzvaná zápalová reakcia. Pri Pfizer vakcíne môžu mať niektorí vysoké teploty do 39 stupňov Celzia, čo by však malo prejsť do jedného, dvoch dní. Potom by to malo zmiznúť a ľudia by mali byť v poriadku. Keby to tak nebolo, vakcína by sa stiahla a nebola by schválená.

    Objavili sa pochybnosti, či je dostatočne bezpečná, keďže ju vyvinuli za rekordne krátky čas. Je dôvod na obavy?

    - Dobrá správa je, že sa to už overilo. Testovalo sa na niekoľko desiatkach tisíc ľudí. Prísne sa to sleduje a zistilo sa, že skupina, ktorá bola očkovaná, ani jeden z týchto ľudí neochorel alebo nemal ťažký priebeh na covid.

    Ako sa bude vyvíjať  situácia s pandémiou? Čítajte na ďalšej strane >>>

    Aktuálne hovoríme o druhej vlne, hrozí nám tretia?

    - Celkovo je to taký odborný nezmysel, prvá vlna, druhá vlna, tretia vlna. O prvej vlne hovoríme, keď sa objaví nový vírus, narastie počet chorých, potom to zmutuje a objaví sa eventuálne druhá vlna. Teraz tu máme stále ten istý vírus, ktorý tu koluje už od jari.

    Od čoho závisí, ako sa situácia bude vyvíjať?

    - Je to najmä správanie ľudí. Máme zimu, pomerne dlho, čo sú ideálne podmienky na šírenie vírusu. Čiže bude aj päťdesiata, stá, miliónta vlna, keď budeme hlúpi. Ja by som to už ani nevolala vlny, ale jednoducho: počet chorých bude narastať.

    Čo môže zvýšiť počet chorých?

    - Pokiaľ ľudia budú chodiť na dovolenky a nebudú dodržiavať opatrenia. Napríklad, aj pri lyžovačke, keď budú svišťať dole po svahu, tak sa nenakazia. Nakazia sa, keď nebudú mať ochranné rúško, budú čakať na vlek vo veľkých skupinách. Pôjdu do bufetu a tam sa budú rozprávať s ľuďmi. Tam je riziko nákazy. Donesú to domov, nakazia svojich blízkych, susedov a roznesú to znovu. Toto by si mali ľudia konečne uvedomiť.

    Aké Vianoce nás čakajú?

    - Žiaľ, mnohí stále pandémiu psychicky popierajú. Správajú sa tak, že to nechcú brať na vedomie. Viacerí si zase myslia, že sú mladí a ich sa to netýka, a to je ideálne na to, aby roznášali vírus. Ak nebudem nosiť rúško, dodržiavať opatrenia, tak sa vystavujem riziku. Ide to geometrickým radom. Čím viac ľudí sa nakazí, tým väčší môžeme očakávať prírastok. Tí, ktorí k tomu majú predispozície, či už zdravotné, vekové a podobne, budú končiť s ťažkým priebehom v nemocnici, prípadne zomrú. Je to veľmi jednoduché.

    Zvládajú naši politici situáciu s koronavírusom?

    - Politizovať pandémiu je najväčšia katastrofa, ktorá sa mohla stať. Vírusu je úplne jedno, či vy fandíte tomu, alebo tomu, alebo ste apolitickí. Vírus zaujíma len to, či ste citliví a či vás môže nainfikovať. Stále to opakujeme dokola. Pýtate sa nás, či naozaj je to vírus, ktorý môže zabiť. Áno, je to vírus a môže zabiť. Na vine nie sú politici. Tí robia všetko pre to, aby chránili ľuďom zdravie a zachraňovali životy. Na vine sú ľudia. Nedodržiavajú pravidlá, ktoré sú, stále popierajú, že vírus vôbec existuje, stále sa konajú párty, mnohí odmietajú rúška. Politici odblokovali peniaze, otestovali, aby sa izolovali tí, čo by to mohli prenášať.

    Prečo to teda nepomohlo?

    - Keď si ľudia robia, čo chcú, môžete robiť hocičo, nemáte šancu nad tým vírusom vyhrať. Ako zvládneme Vianoce, nie je na politikoch, ale na zodpovednosti všetkých nás. Politikovi môže byť jedno, či vy ostanete s trvalými následkami, alebo umriete. Buďme radi, že sa tu niečo deje. V Taliansku zomiera niekoľko sto ľudí denne, mnoho ľudí zomiera v Anglicku, Španielsku, vo Francúzsku, a to už mali tvrdú prvú vlnu.

    Čo sa stane, ak koronavírusová pandémia splynie s chrípkovou epidémiou?

    - Je to veľký problém, pretože aj covid, aj chrípka otvárajú cestu bakteriálnej infekcii. Telo bojuje s chrípkou, do toho príde covid. Organizmus nemá šancu to poriadne zvládnuť. Ak prídu aj baktérie, dopadne to ako v Číne na jar. Veľmi veľa ľudí tam zomieralo preto, že mali aj chrípku, aj covid a do toho všetci, čo zomreli, mali pridruženú aj bakteriálnu infekciu. Organizmus to nedokáže zvládnuť. Predstavte si, že máte jedno ochorenie a k tomu príde druhé. No, ako sa cítite?

    Veľmi zle.

    - Tu máte dve vážne ochorenia. Jedno aj druhé vás môže zabiť. Navyše, aj chrípka, aj covid drasticky ničia pľúca. Buď pochopíme, že je to o ľuďoch a budeme ohľaduplní, alebo to nepochopíme, začneme to politizovať, začneme z toho robiť tento bordel, čo sa tu z toho robí a budeme mať chorých a mŕtvych. Na dôvažok si vyzabíjame sestričky a lekárov.

    Aká je teda najlepšia prevencia?

    - Presne tá, čo platila už na jar, platí aj teraz a bude platiť aj na budúci rok. Rúška, odstupy a dezinfekcia rúk. Toto je to najjednoduchšie, čo môžu ľudia urobiť.

    Mohlo by vás zaujímať: