Reklama

Slováci chodia na lieky do Poľska a Rakúska: TIETO v lekárňach na Slovensku hľadali iba márne!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    VIDEO Zisťovali sme, kde na Slovensku chýba najviac lekárov: Najhoršie je na tom východ!
    Reklama

    Výpadok medikamentov, ktorý nastal po pandémii koronavírusu, stále pretrváva! Chýbajú antibiotiká, detské lieky na horúčku, ale aj tie pre alergikov. Dôvodov je viacero. Svoje spravili energetická kríza, veľký dopyt po liekoch či nedostatočné kapacity. Pre ktoré liečivá chodia Slováci do susedného Rakúska či Poľska a čo robiť, keď má váš liek dlhodobý výpadok v lekárňach?

    Výpadok pretrváva na Slovensku už niekoľko mesiacov. Pre niektoré lieky neexistujú náhrady a pacienti hľadajú náhradné riešenia. Ako otec chlapca trpiaceho epilepsiou. „Rok som chodil po tabletky s účinnou látkou klonazepam, ktorú synček potrebuje, až do Poľska. Je síce pekné, že nám ich na Slovensku preplatili, ale čas a náklady na cestovanie nám neuhradí nikto. Tento liek je na Slovensku dlhodobo nedostupný a neexistuje ani žiadna náhrada. V zahraničí je však k dispozícii,“ vyjadril nespokojnosť Ondrej Dobiáš.

    Medikamentov, ktoré sa nedajú zohnať, je oveľa viac. „Naša doktorka volá vždy do lekárne, nech jej nadiktujú, ktoré lieky majú na sklade, a podľa toho vyberie, čo nám ako-tak zapasuje, keďže naša Rebeka je stále chorá a má oslabenú imunitu. Teraz sme napríklad nemohli zohnať blbý krém na kiahne,“ posťažovala sa Nikol z Trnavy. Krém na kiahne sa jej nakoniec podarilo objednať z českej internetovej lekárne. Detské sirupy proti kašľu zas nakupuje v susednom Rakúsku. Problémom sú aj prípravky pre alergikov.

    „Už dlhšie neviem zohnať Avamys na alergiu, behám po všetkých lekárňach, počula som, že dodávateľ má nejaký výpadok,“ povedala nám Michaela z Bratislavy. Niektorí Slováci dokonca nevedia zohnať ani takú základnú masť, akou je Framykoin. „Mne predpísala kožná lekárka po odstránení znamienok Framykoin púder a ten zohnať na Slovensku je beznádejné,“ posťažovala sa Daniela z Bratislavy.

    Pre ktoré lieky chodia Slováci do zahraničia?

    Výpadok liekov je taký alarmujúci, že Slováci čoraz častejšie navštevujú lekárne v zahraničí. Zatiaľ čo pán Dobiáš chodí po synov liek na epilepsiu do Poľska, ľudia z okolia Bratislavy vykupujú tabletky zo susedného Rakúska. Overiť situáciu sme sa preto rozhodli na vlastnej koži. Najskôr sme navštívili lekáreň v meste Hainburg an der Donau, ktoré je od Bratislavy vzdialené 15 kilometrov. „Počula som, že na Slovensku je výpadok. K nám chodia Slováci hlavne po lieky na tlak, ako je Ebrantil, a vykupujú aj Urapidil,“ potvrdila nám farmaceutka. Keď sme už boli na odchode, pred lekárňou sme streli pani Annu zo Slovenska, ktorá už 30 rokov žije v Rakúsku. „Mali ste prísť doobeda, to by ste videli tie rady Slovákov pred lekárňou,“ povedala nám, keď zistila, o čo sa zaujímame. „Ja tu za lieky na predpis neplatím nič. Aj zubnú protézu mám zadarmo,“ povedala nám a prstom začala ukazovať na svoje zuby.

    V lekárni v Kittsee, kde žije veľa Slovákov a ktoré je od Bratislavy vzdialené 13 kilometrov, nám šéfka lekárne taktiež potvrdila, že majú veľa zákazníkov zo Slovenska. „Kupujú hlavne prípravky na krvný tlak, ale to je celoeurópsky problém. Aj my máme výpadok niektorých liekov,“ povedala stručne.

    Zdroj: MATEJ KALINA

    Lekáreň v Kittsee.

    Problémy s medikamentmi nám potvrdil aj Martin Valášek z občianskeho združenia Medicamentum, ktoré zabezpečuje dopravu liekov na predpis až k pacientom domov po celom Slovensku. „Momentálny stav je priam alarmujúci,“ upozornil Valášek. „Dlhodobé výpadky evidujeme v rôznych skupinách liekov. Ide nielen o tie receptové, ale aj voľnopredajné. Najkritickejšia je situácia v detskom sortimente, kde chýbajú antibiotické sirupy aj sirupy a čapíky na zmiernenie telesnej teploty. Za niektoré lieky nie je dostupná vhodná náhrada,“ dodal Valášek. Pre dospelých napríklad dlhodobo chýba liečivo Urapidil (používané na liečbu hypertenzie) alebo antiepileptikum valproát sodný.

    Výpadok majú internetové lekárne. "Výpadok  je aktuálne v nurofenoch pre deti, či už pre deti od 3 mesiacov, alebo 6 rokov. Na našich stránkach nájdete napríklad NUROFEN Pre deti suspenzia 4% jahoda 100 ml, či NUROFEN pre deti Jahoda perorálna suspenzia 100 ml, ale iba vďaka tomu, že sme sa predzásobili. Výpadok má STOPTUSSIN sirup 180 ml, SOLMUCOL 100 mg 20 vreciek, SOLMUCOL 600 mg 7 vreciek Dlhodobý výpadok má Hylak forte, ophthalmo septonex kvapky," povedala nám hovorkyňa mojalekáreň.sk Alexandra Štullerová.

    Čo robiť, ak liek v lekárni nedostanete? Článok pokračuje na druhej strane >>>

    Ak pacienti potrebujú liek, ktorý v lekárňach nedostanú, majú niekoľko ďalších možností. Tie si však vyžadujú čas a ďalšie náklady. Platí, že lekársky predpis vystavený lekárom v jednej krajine EÚ je platný vo všetkých ostatných krajinách EÚ. Lieky predpísané v jednej krajine však v inej nemusia byť dostupné alebo môžu mať iný názov. „Ak pacient nedostane v lekárni predpísané liečivo pre jeho nedostupnosť a ani vhodnú náhradu, je nútený opätovne sa vrátiť k lekárovi a ten musí prehodnotiť liečbu a predpísať dostupný prípravok. Alternatívou zostáva vybratie receptu v inej členskej krajine EÚ, ako napríklad v Česku, Poľsku, Rakúsku alebo Maďarsku. Avšak v tomto prípade pacient musí mať k dispozícii papierový recept,“ vysvetlila doktorka farmácie Kristína Malíková.

    Anketa

    Stalo sa aj vám, že vám lekár predpísal liek, no nevedeli ste ho zohnať?

    • Áno, opakovane! 86%
    • Áno, raz sa mi to stalo. 9%
    • Nie, nikdy. 4%

    Hlasovanie bolo ukončené

    Ide teda o cezhraničnú zdravotnú starostlivosť, ale poisťovňa následne prepláca len cenu lieku na Slovensku, a to podľa aktuálne platného kategorizačného zoznamu vydaného ministerstvom zdravotníctva v deň výberu lieku. To znamená, že liek bude preplatený do výšky, v ktorej by si ho pacient vybral na území Slovenska. Ak sa za liek v zahraničí dopláca, doplatok poisťovňa neuhrádza.

    Preplatí vám poisťovňa liek kúpený v zahraničí? Článok pokračuje na druhej strane >>>

    Proces preplatenia lieku na recept kúpeného v zahraničí:

    1. Vyplňte žiadosť v elektronickej podobe na stránke vašej poisťovne.
    2. Žiadosť treba vytlačiť, vyplniť a treba k nej pripojiť originál dokladu o zaplatení a kópiu receptu (ten si treba odfotiť ešte pred jeho použitím v lekárni v zahraničí).
    3. Pozor, niekedy poisťovňa vyžaduje aj výpis zo zdravotnej karty.
    4. Všetky tieto dokumenty treba doručiť do zdravotnej poisťovne, v ktorej má pacient poistenie, osobne alebo poštou. Elektronické doručovanie týchto žiadostí nie je možné.
    5. Lehota na žiadosť o preplatenie cezhraničnej spolupráce je 6 mesiacov od zakúpenia lieku.