Slováci sa snažia chrániť pred dôsledkami vojny, odborníci varujú: Iba si tým ZNIČÍTE ZDRAVIE!
2. 3. 2022, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 7:02)

Zdroj: MZ SR
Jódové tabletky zmizli z pultov lekární rýchlosťou blesku. Nákupný ošiaľ spôsobilo obsadenie Černobyľu ruskou armádou a Putinov rozkaz na uvedenie jadrových zbraní do pohotovostného stavu. Práve jódové tabletky majú totiž chrániť pred radiáciou. Ministerstvo zdravotníctva aj lekári však tvrdia, že ich zbytočné užívanie môže narobiť viac škody ako úžitku.
Zdroj: Kukuna Matejrislavala
Zdroj: Kukuna Matejrislavala
Zdroj: FB/Očami farmácie
Galéria k článku
Lekárnici zažívajú rušné dni. Najčastejšou požiadavkou, s ktorou sa v posledných dňoch stretávajú, sú jódové tabletky. „Ľudia sa na tieto tabletky pýtajú, ale my ich nemáme a ani sme ich nemali. Keďže tento liek nie je štandardne dostupný v lekárňach a aktuálne nie je dostupný ani u držiteľov povolení na veľkodistribúciu liekov, nie je možné požiadavkám vyhovieť,“ hovorí šéf komory lekárnikov Ondrej Sukeľ. Nedostupnosť tabletiek s obsahom jódu potvrdila aj najväčšia sieť lekární na Slovensku Dr. Max.
Použitie týchto tabliet má zmysel až v momente, keď dôjde k najhoršiemu. Užívať ich preventívne je podľa rezortu zdravotníctva nebezpečné. Skupovanie týchto tabliet je preto zbytočné. „Ľuďom v tejto chvíli jednoznačne neodporúčame sa danými tabletkami vopred zásobovať. Dlhodobé užívanie jódovej profylaxie môže spôsobiť ohrozenie srdcovo-cievneho systému a poškodenie štítnej žľazy. V prípade, že by hrozilo riziko, štát v predstihu zabezpečí všetky potrebné kroky na ochranu obyvateľstva," uviedla hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.
Dvom skupinám ľudí sa užívanie lieku výslovne neodporúča. Prvou sú ľudia starší 40 rokov. „Jódové tablety sa neodporúča užívať osobám starším ako 40 rokov, pretože sa zistilo, že u tejto vekovej kategórie nie je zvýšené riziko vzniku rakoviny štítnej žľazy po expozícii rádioaktívneho jódu,“ vysvetlil Ondrej Sukeľ. Druhou skupinou sú tehotné ženy. „Opakované podávanie jódu počas tehotenstva môže potlačiť funkciu štítnej žľazy plodu. Príjem sa musí limitovať na maximálne dve tablety počas tehotenstva,“ uvádza sa v príbalovom letáku.
Štátny ústav pre kontrolu liečiv zároveň upozorňuje, že vytváranie neuvážených zásob liekov v domácich lekárničkách môže viesť k výpadkom daných liekov na trhu. Následkom takejto situácie budú mať pacienti, ktorí lieky naozaj potrebujú, znemožnený prístup k liečbe.
„Na Slovensku je registrovaných viacero liekov s obsahom jódu v rôznych formách. Napríklad vo forme tabliet či roztoku. Jódové tablety slúžia ako prevencia vstrebávania rádioaktívneho jódu do organizmu a sú určené na použitie v prípade radiačnej havárie alebo počas vyšetrenia v nukleárnej medicíne, ich užívanie v iných prípadoch nepredstavuje pre človeka žiadny benefit. Ich užívanie môže v dlhodobom horizonte viesť k depresii, nervozite, impotencii či nespavosti,“ vysvetlil ústav.
Anketa
Máte doma jódové tabletky?
Mohlo by vás zaujímať: