Cena chleba poskočí každý mesiac asi o jedno percento a oproti vlaňajšku je drahší už o 5 centov. Náklady na výrobu chleba, rožkov a iných pekárenských výrobkov na slovenských pultoch zvyšujú najmä svetové ceny pšenice. Po náraste exportných ciel na pšenicu zo strany Ruska vyskočila jej cena na svetových trhoch nad 240 dolárov za tonu.

 

Podľa analytikov cena pečiva v našich obchodoch ďalej porastie aj pre následky pandémie koronavírusu. Pekárom sa totiž navyšovali náklady na protipandemické opatrenia bez kompenzácie zo strany štátu. Mnohí z nich chcú otváriť dodávateľské zmluvy s obchodnými reťazcami a zvýšiť odbytové ceny.

Podobná situácia je aj pri vajciach. „Medziročne ich cena vzrástla o takmer šesť percent. Aktuálne kúpite balenie 10-tich vajíčok za 1,47 eur. Na cenu tlačí v súčasnosti vtáčia chrípka, ktorá sa objavila vo viacerých európskych krajinách, najmä v Poľsku. Strata nosníc zasiahla farmárov, ktorí zároveň zápasia s ekonomickými dôsledkami pandémie koronavírusu. Nedostatok vajíčok na trhu by mohol navýšiť ich cenu v najbližších týždňoch na úroveň nad 1,55 centov,“ povedala Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.

Ceny potravín ovplyvňuje najmä úroda, ktorá je závislá od počasia, náklady na prácu, ako príplatky za prácu v noci, cez víkend a cez sviatky, spracovanie surovín či prepravné a iné náklady. Všeobecne platí, že slabšia úroda znamená následne vyššie ceny. Pri obilí v tomto prípade nie sú dobré vyhliadky. Podľa odhadov Svetového ekonomického fóra by sa mala znížiť produkcia pšenice v tomto roku, čo navýši jej cenu v nasledujúcich mesiacoch o viac ako tretinu.

Čítajte na ďalšej strane: Zoberú Slováci obchody útokom? >>