V obchodoch nechávame viac peňazí. Na potraviny minie priemerná slovenská štvorčlenná rodina takmer 330 eur mesačne. „Kým tesne pred vypuknutím pandémie koronavírusu sme míňali na potraviny približne 17 percent z mesačného rozpočtu domácnosti, tento rok sa spotreba vyšplhala takmer na 21 percent. V rámci 27 krajín Európskej únie ide o jeden z najvyšších podielov, zároveň aj o jeden z najvyšších nárastov za posledné mesiace,“ zhodnotila Lenka Buchláková, analytička spoločnosti FinGO.sk.

Čo zdraželo najviac? Kliknite TU

Svetové ceny potravín v máji vzrástli dvanásty mesiac za sebou. Tempo ich rastu bolo najvyššie od septembra 2011, uviedla vo svojej správe Organizácia OSN pre výživu a poľnohospodárstvo. „Aj na základe týchto predikcií očakávame nárast cien, najmä v prípade pekárenských výrobkov a kuracieho mäsa či cukru,“ povedala Buchláková.

Z najaktuálnejších dát Štatistického úradu za apríl vyplýva, že spotrebiteľské ceny potravín sa oproti vlaňajška zvýšili o 1,6 % – najvýraznejšie pri mliečnych výrobkoch, zelenine a mäse. „Medziročne, teda v porovnaní s aprílom 2020, najviac zdraželi ceny v oblasti dopravy, a to o 9,3 %. Dôvodom takéhoto prudkého nárastu cien boli takmer o pätinu drahšie pohonné látky. V apríli si však Slováci medziročne priplácali aj za alkoholické nápoje a tabak, a to o 8,7 %,“ uviedla analytička Eva Sadovská zo spoločnosti WOOD & Company. Ceny tabakových výrobkov potiahla vyššia spotrebná daň. Za telefónne služby si momentálne priplácame o 7,4 % viac ako pred rokom.

Čo sa predraží: Čítajte na ďalšej strane  > > >