Ale koľko majú zaplatiť? Približne dve eurá za pracovný deň, v priemere, ukázal holandský výskum. Táto suma má pokryť náklady zamestnanca nielen na kávu, čaj a toaletný papier v pracovných hodinách, ale tiež na elektrinu, plyn a vodu spotrebovanú navyše a aj opotrebovanie písacieho stola a stoličky. To všetko sú nevyhnutné veci, za ktoré človek rozhodne nemusel platiť v kancelárii či na inom pracovisku.

„Doslova sme vypočítali, koľko lyžičiek čaju je v priemernej domácnosti, takže nie je ťažké z toho potom stanoviť cenu,"uviedla Gabrielle Bettonvilleová z holandského inštitútu pre rodinné financie NIBUD, ktorý financuje vláda a ktorý skúmal dodatočné náklady na prácu z domu (home office).

Takéto účtovanie sa môže zdať bezvýznamné v čase, keď svet ovláda pandémia, aká sa vyskytne raz za sto rokov. Lenže podľa odborníkov je to dôležité, lebo predpovedajú hlboký úbytok práce vykonávanej priamo na pracoviskách či v kanceláriách. Home office môže byť trvalým dedičstvom súčasnej krízy, dodali experti.

Holandské úrady už začali výskum inštitútu NIBUD uplatňovať v praxi a s odvolaním sa na jeho závery ponúkli úradníkom pracujúcim z domu "covidový bonus" 363 eur za tento rok. Práca z domu sa začala zavádzať v marci, keď sa krajina zatvorila (platil lockdown).

Dve eurá na deň je suma pre priemerného pracovníka s priemernými nákladmi, ale môže sa ešte doladiť podľa iných okolností, ako je napríklad domáce vykurovanie, náklady na vodu alebo kvalita izolácie.

Bonus nepokrýva nový nábytok, počítače, telefóny či iné vybavenie, ktoré by podľa NIBUDu mali zamestnanci dostať od svojich zamestnávateľov, ak sú spomínané veci nevyhnutné pre výkon práce.

Anketa
Prijali by ste takýto bonus pri práci z domu aj u nás?
  • 81%
  • 16%
  • 3%

Aký názor majú ostatné krajiny? »