Radostná správa pre Slovákov: Niektorí máte nárok na DESAŤNÁSOBOK PLATU, patríte medzi nich?
25. 8. 2022, 15:10 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:31)

Zdroj: Twitter Reuters
S novými pracovnými ponukami sa tento rok akoby roztrhlo vrece. Prvý polrok 2022 priniesol na portál Profesia.sk viac ako 115-tisíc pracovných ponúk. Situácia je naozaj výnimočná, pretože bol prekonaný doterajší rekord. Napriek tomu však nie každý prácu má. Niektorí z nej odídu z vlastnej vôle, iní zasa skončia pre prepustenie. Mnohí z vás však majú nárok na peniaze navyše. Viete, kedy máte na ne nárok?
Zdroj: Dmitry Serebryakov
Zdroj: TASR/ Jaroslav Novák
Zdroj: min
Galéria k článku
Skončenie pracovného pomeru je možné realizovať viacerými spôsobmi. V čase do skutočného ukončenia zamestnaneckého vzťahu však plynie výpovedná lehota, ktorej dĺžka trvania nie je v Zákonníku práce jednotne stanovená.
Väčšinou však býva v rozpätí od jedného do troch mesiacov. Portál podnikajte.sk zverejnil podrobný prehľad o tom, kedy máte nárok na odstupné a v akej výške. Zistíte aj, kedy môžete od zamestnávateľa žiadať desaťnásobok svojej mesačnej mzdy.
Anketa
Dostali ste už od zamestnávateľa niekedy odstupné?
Pamätajte však na to, že počas výpovednej lehoty ste ako zamestnanec povinný chodiť do práce a plniť si všetky povinnosti, ktoré vám vyplývajú z pracovného pomeru, za čo vám tiež patrí dohodnutá mzda uvedená v pracovnej mzde.
Kedy máte nárok na odstupné a na desaťnásobok mzdy, sa dozviete na nasledujúcej strane >>>
Výpoveď
Ak ste zamestnanec, s ktorým zamestnávateľ skončil pracovný pomer výpoveďou z dôvodov, že sa zamestnávateľ alebo jeho časť ruší či premiestňuje, napríklad do iného mesta a vy s novou zmenou nesúhlasite, vzniká vám nárok na odstupné.
Ďalším dôvodom, pri ktorom máte nárok na odstupné, je aj vtedy, ak ste ako zamestnanec stratili vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo ste sa stali pre zamestnávateľa nadbytočným.
Pri takomto skončení pracovného pomeru vám vzniká nárok na odstupné najmenej vo výške:
- priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval minimálne 2 roky a menej ako 5 rokov,
- dvojnásobku priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej 5 rokov a menej ako 10 rokov,
- trojnásobku priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej 10 rokov a menej ako 20 rokov,
- štvornásobku priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej 20 rokov.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane >>>
Dohoda
Nárok na odstupné vám vzniká nielen v prípade, ak už z uvedených dôvodov dostane výpoveď. Zamestnanec i zamestnávateľ sa na skončení pracovného pomeru môžu aj dohodnúť. Nemusíte sa báť, po dohode so zamestnávateľom nárok na odstupné nestratíte. Zmení sa však jeho výška.
Aj v prípade ukončenia pracovného pomeru dohodou platí, že nárok na odstupné vznikne len v prípade, ak ku skončeniu pracovného pomeru došlo z dôvodu, že sa zamestnávateľ ruší či premiestňuje, napríklad do iného mesta, a vy ako zamestnanec so zmenou miesta výkonu práce nesúhlasíte.
Stať sa tak môže aj v prípade, ak ste sa stali ako zamestnanec nadbytočný, alebo ak ste vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratili spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu.
Výška odstupného sa aj v prípade skončenia pracovného pomeru dohodou odvíja od dĺžky pracovného pomeru zamestnanca a výšky jeho priemernej mesačnej mzdy.
Pri takomto skončení pracovného pomeru vám vzniká nárok na odstupné najmenej vo výške:
priemernej mesačnej mzdy, ak pracovný pomer trval menej ako 2 roky,
dvojnásobku priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej 2 roky a menej ako 5 rokov,
trojnásobku priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej 5 rokov a menej ako 10 rokov,
štvornásobku priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej 10 rokov a menej ako 20 rokov,
päťnásobku priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej 20 rokov.
Uvedené sumy sa násobia z vašej bežnej mesačnej mzdy.
Kedy máte nárok na desaťnásobok mzdy? Viac sa dočítate na nasledujúcej strane >>>
Desaťnásobok mzdy
Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou či dohodou z nasledovných dôvodov:
- zamestnanec nesmie vykonávať prácu pre pracovný úraz,
- zamestnanec nesmie vykonávať prácu pre chorobu z povolania či pre ohrozenie touto chorobou,
- zamestnanec dosiahol na pracovisku najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva,
mu patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v hodnote najmenej desaťnásobku jeho priemerného mesačného platu.
Neplatí to však v prípade, ak bol pracovný úraz spôsobený tým, že zamestnanec vlastným zavinením porušil právne predpisy alebo ostatné predpisy na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci alebo pokyny na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, napriek tomu, že bol s nimi riadne a preukázateľne oboznámený a ich znalosť a dodržiavanie sa sústavne vyžadovali a kontrolovali.
Nárok na odstupné nemá tiež v prípade, ak si pracovný úraz spôsobil sám pod vplyvom alkoholu, omamných či psychotropných látok a zamestnávateľ nemohol pracovnému úrazu zabrániť.