Slováci, pozor! Polícia varuje pred ĎALŠÍMI podvodmi: Nedajte sa TAKTO LACNO nachytať!
11. 1. 2023, 18:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:47)
Nedajte sa nachytať! Podvody na internete nie sú v súčasnosti žiadnou novinkou a čím ďalej, tým viac ich pribúda. Niekedy stačí jediný klik a prídete o všetko. Viete však odhaliť, kedy ide o podfuk?
Zdroj: Facebook - Polícia SR - Žilinský kraj
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Facebook - Polícia SR - Žilinský kraj
Galéria k článku
Polícia na sociálnej sieti upozorňuje na ďalší podvod. Zverejnila fotografie, na ktorých je konverzácia záujemcu s predávajúcim. Už na začiatku bolo jasné, že ide o ďalšieho podvodníka, ktorý sa snaží získať peniaze.
Anketa
Stali ste sa už niekedy obeťou internetového podvodu?
- Áno, raz29%
- Áno, párkrát6%
- Nie, nikdy64%
Hlasovanie bolo ukončené
Predávajúci bol však v kontakte s preventistkou Krajského riaditeľstva Policajného zboru. Počas jej aktivity zameranej na podvody jej zaslal správy s podvodníkom, ktorý ho chcel obrať o peniaze pri predaji veci cez internetový portál.
"Vďaka informáciám od preventistky sa nedal oklamať a okradnúť o peniaze," uvádza polícia.
Polícia upozorňuje na postup, akým sa podvodníci snažia vymámiť peniaze, viac sa dočítate na nasledujúcej strane >>>
Väčšinou, keď inzerujete niečo na internete, záujemca vás kontaktuje SMS-kou alebo prostredníctvom aplikácie WhatsApp.
Najskôr prejaví záujem o vec, ktorú predávate, a následne vám oznámi, že si objedná kuriéra a všetko vopred zaplatí. Od vás bude chcieť "iba", aby ste klikli na link, ktorý vám zašle a vyplnili potrebné údaje, ako napríklad číslo kreditnej karty, pretože tam vám majú "prísť peniaze".
"Takto to naozaj nefunguje, deje sa opak. Vyplníte nejaký formulár, príde vám kontrolná SMS-ka z banky, ktorá je určená na potvrdenie vašej platby podvodníkovi," upozorňuje polícia.
"Podvodník si vypýta SMS kód a dostane sa k vašim peniazom," vysvetľuje polícia, ktorá zároveň ľuďom pripomína, aby boli opatrní, pretože oni predávajú a nemajú nič platiť.