Slováci, pripravte si peňaženky: Od júla končia lacné nákupy v e-shopoch, EÚ zavádza daň aj clo
21. 5. 2021, 6:00 (aktualizované: 16. 7. 2024, 1:31)
Slováci, pripravte si peňaženky. Od 1. júla vstupuje do platnosti nová smernica EÚ, ktorá predraží lacné tovary z niektorých e-shopov.
Zdroj: MICHAL SMRČOK
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Zdroj: EMIL VAŠKO
Galéria k článku
Pripravte sa na veľké zmeny v nakupovaní z obľúbeného Aliexpressu či e-Bayu! Brusel od 1. júla mení pravidlá nákupu z krajín mimo EÚ, čo lacné tovary poriadne predraží. Ak ste zvykli kupovať obaly na mobily, oblečenie či elektroniku za pár eur, po novom zo všetkého zaplatíte daň vo výške 20 %. Navyše sa zavádza povinnosť preclievania tovaru. To môžete urobiť sami, ale len s elektronickým občianskym preukazom. Ak vám nákup preclí Slovenská pošta či kuriérska spoločnosť, zaplatíte.
Anketa
Objednávate si výrobky z lacných e-shopov ako Aliexpress či e-Bay?
Momentálne sa pri tovare do hodnoty 22 eur neplatí 20-percentná DPH, po novom však zaplatíte daň z každého nákupu. Ak si napríklad kúpite hodinky za 20 eur, od júla sa váš nákup predraží o 4 eurá, čo je DPH vo výške 20 %. Takže za hodinky zaplatíte nie 20, ale 24 eur.
Čo sa nemení: clo sa bude naďalej platiť len z tovaru nad 150 eur. Treba však vyplniť elektronické colné vyhlásenie, ktoré bude povinné pre všetky nákupy, aj pre tie za pár eur. A tu je problém! Môžete to urobiť sami a zadarmo, no potrebujete elektronický občiansky preukaz s čipom.
„Zásielky, ktoré budú oslobodené od cla (hodnota tovaru do 150 eur), si budú môcť klienti precliť sami prostredníctvom nového portálu,“ uviedla hovorkyňa Finančnej správy (FS) Martina Rybanská. Lenže na preclenie tovaru cez portál FS budete potrebovať občiansky preukaz s čipom (eID), čítačku kariet, nainštalované podpisové komponenty a vytvorený kvalifikovaný elektronický podpis. Ak nič také nepoužívate, tovar za vás môže precliť aj známy, ktorého splnomocníte. Podmienkou je, aby bol starší ako 18 rokov.
Koľko bude stáť, keď nákup preclí pošta alebo kuriérska spoločnosť: Čítajte na ďalšej strane >>>
Tovar si budete môcť precliť aj prostredníctvom Slovenskej pošty či kuriérskej spoločnosti – za to však zaplatíte. Pošta si dnes za tento úkon účtuje 9 eur, do júla však pripraví nový cenník. Hovorí o troch úrovniach poplatkov: prvý bude len symbolický, ak predajca pošle všetky údaje správne a pošta len preclenie digitálne spracuje. Poplatok vás však môže vyjsť aj na niekoľko eur. Kuriérske spoločnosti majú rôzne sadzby, v priemere ide o 20 eur, čo môže byť drahšie ako samotný nákup.
Ak budú v colných formulároch chyby, takisto to bude drahšie. Vtedy bude musieť pošta osloviť predajcu, aby doplnil údaje. „Poplatkovú politiku za colné konanie v súčasnosti dolaďujeme. Výška poplatku bude závisieť od toho, či bude tento proces plne automatizovaný, teda či dostaneme kompletné dáta k zásielke od poštového podniku tretej krajiny, alebo bude potrebné do procesu vstúpiť a doplniť či opraviť údaje, prípadne komunikovať s adresátom,“ vysvetľuje hovorkyňa Slovenskej pošty Iveta Dorčáková.
Ako sa vyhnúť precleniu tovaru: Čítajte na ďalšej strane >>>
Pravidlá na nákup lacných tovarov mimo EÚ sa menia po tlaku európskych e-shopov. Cítili diskrimináciu, keďže na rozdiel od tretích krajín musia platiť DPH z každej zásielky.
Čína sa ale na novú situáciu už pripravuje a stavia sklady v Európe. Tovar tak nemusíte nakupovať v e-shope priamo z Číny, ale rovno z európskeho skladu. Tým pádom už bude DPH v cene a clo nebudete musieť riešiť vôbec. Tu si skontrolujte cenu tovaru a dopravy, čo bude závisieť od vzialenosti skladu.