Slovensko je už len na krok od katastrofy. Nemocnice dosiahli kritickú hranicu s počtom pacientov, ktorých ešte dokážu liečiť. Ak pribudú ďalší, je otázne, kde a kto sa o nich postará. Vláda by práve pre kolaps nemocníc mala už dnes prijať lockdown. O to zvláštnejšie vyznieva nový počin Slovákov, na ktorý upozornila polícia.

Po sociálnych sieťach sa medzi ľuďmi šíri anticovidový reverz. „V online priestore sme zachytili šírenie priloženého dokumentu v rôznych podobách a s rôznymi chybami, ktoré sme opravili a spracovali do formy "banneru",“ uvádza stránka Hoaxy a podvody - Polícia SR na Facebooku.

Ak sa niekto podpíše pod tento dokument, žiada ukončenie hospitalizácie v nemocnici kvôli covidu. V texte sa uvádza, že daná osoba na covid neverí a preto nemôže dôverovať ani zdravotníckemu personálu, ktorý by ju chcel na toto ochorenie liečiť.

Celé znenie dokumentu nájdete v galérii: Kliknite TU

„V prípade, že dôjde k môjmu nekontrolovateľnému duseniu, aj v tomto prípade budem žiadať na vlastné riziko a zodpovednosť okamžité skončenie môjho pobytu v nemocnici, a to aj za cenu vyvezenia mojej osoby na vozíku či nosidlách pred dvere nemocnice,“ uvádza sa v dokmente.

Polícia reverzný dokument konzultovala aj s lekármi. Podľa zdravotníckeho personálu je možné podpísať "štandardný reverz" aj pri hospitalizácii v súvislosti s Covid-19. „Avšak celkom jasne si nevedia predstaviť, akoby si podobný reverz mohol uplatniť pacient, ktorý sa dusí, stráca vedomie a zomiera - jeho jedinou nádejou je pľúcna ventilácia,“ varujú policajti.

Lekári im zároveň uviedli podobné príklady z ich praxe. „Zaočkovaná staršia pani dostala Covid-19, ktorý prekonala doma. Jej nezaočkovaný manžel ho dostal tiež, išiel do nemocnice, no podpísal reverz a vrátil sa domov. V nemocnici bol pre dýchacie ťažkosti už na druhý deň. O pár dní zomrel,“ napísali.

Ďalší nezaočkovaný pacient už takmer nemohol dýchať. Jeho posledné slová pred napojením na pľúcnu ventiláciu zneli približne „Len ma nedajte zaočkovať." O pár dní zomrel, doplnila polícia.

Prečítajte si tiež: