Slováci, pripravte sa na veľkú akciu: DETAILY celonárodného TESTOVANIA!
7. 10. 2021, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 6:46)
Koľko Slovákov má v tele protilátky proti covidu? Odpoveď na túto otázku chce ministerstvo zdravotníctva v spolupráci s odborníkmi zisťovať vo veľkej celonárodnej štúdii. Spustia ju už o pár dní. Výsledky by nám mali pomôcť v lepšom riadení pandémie. Koho sa to týka, kde všade budú testovať a kto sa môže prísť dať otestovať?
Zdroj: ROBO HUBAČ
Zdroj: MIROSLAV MIKLAS
Zdroj: MATEJ KALINA
Galéria k článku
Všetci máme ešte v živej pamäti celoplošné testovanie, ktorého prvé kolo sa konalo vlani na prelome októbra a novembra. Prešiel rok a štát organizuje ďalšie veľké testovanie. Aj tentoraz pôjde o celoslovenskú akciu, no už nie celoplošnú. Masové antigénové testovanie s cieľom odhaliť čo najviac infikovaných koronavírusom vystrieda zisťovanie protilátok. Namiesto paličky v nose vám zoberú kvapku krvi z prsta.
Účasť bude dobrovoľná a oveľa skromnejšia. Kým na plošnom testovaní sa zúčastnilo až 3,6 milióna Slovákov, teraz postačí vzorka asi 5-tisíc ľudí. Cieľom je podľa ministerstva zdravotníctva získať predstavu o tom, koľko Slovákov je proti covidu imúnnych. „Bude sa tak ľahšie odhadovať, v akej lokalite hrozí najbližšie týždne vzostup epidémie a vznik nových ohnísk. Budeme vedieť v predstihu pripravovať kroky v súvislosti v boji s pandémiou, ale takisto to pomôže aj očkovacej stratégii,“ povedala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Ako prebieha test na protilátky? Postup si pozrite v » GALÉRII«
Rok od plošného testovania sa situácia výrazne zmenila. Približne 44 % Slovákov je zaočkovaných. Tých sa zisťovanie protilátok týkať nebude, pretože ministerstvo zdravotníctva a odborníci ich stále považujú za dostatočne chránených. „Do štúdie sa môžu zapojiť iba nezaočkovaní ľudia,” potvrdila Eliášová.
Zisťovať protilátky ideme aj preto, lebo nemáme presné počty o ľuďoch, ktorí ochorenie prekonali. Počas celoplošného testovania a ani neskôr sme totiž tých, ktorým vyšiel menej spoľahlivý antigénový test pozitívne, nepreverovali PCR testom. V neposlednom rade nás zaujíma, či sú ešte chránení tí, ktorí mali covid potvrdený PCR testom.
Odborníci vytypovali v rámci Slovenska osem miest, v ktorých sa budú hodnoty protilátok zisťovať – Bratislava, Komárno, Považská Bystrica, Čadca, Košice, Rimavská Sobota, Lučenec a Kežmarok. „Regióny boli vybrané tímom odborníkov participujúcich na štúdii, napr. epidemiologička Alexandra Bražinová, matematik Richard Kollár a ďalší, aby vystihli reprezentatívnu vzorku v zmysle zaočkovanosti regiónov a incidencie 2. vlny pandémie,“ vysvetlila hovorkyňa ministerstva zdravotníctva. V každom regióne plánujú otestovať od 100 do 600 dobrovoľníkov.
Anketa
Zapojíte sa do štúdie?
Ľudí nebudú na testovanie pozývať písomne ani formou SMS. Oznam o tom, že sa vo vašom regióne robí štúdia a môžete sa zapojiť, získate napríklad na webe mestskej časti, v obecnom rozhlase alebo v novinách. Celý test trvá niekoľko minút. „Okrem toho, že budeme brať krv z prsta, sa ešte každého opýtame základné epidemické údaje, či vie o tom, že prekonal covid, či mal test, ak áno, v aký dátum a príznaky, s akými prekonal ochorenie," priblížila spoluautorka štúdie epidemiologička Alexandra Bražinová. Účasť bude anonymná a človek za ňu dostane zadarmo informáciu o tom, či má v tele protilátky a aká je ich hladina.
Čo si o celonárodnom testovaní myslí analytik Martin Smatana? Čítajte na ďalšej strane » » »
Analytik Martin Smatana túto aktivitu ministerstva schvaľuje. „Seroprevalenčná štúdia, ako plánuje ministerstvo, nám dá prierezovú informáciu o tom, koľko percent ľudí malo protilátky, čo sa bude dať prepočítať na celé Slovensko s pomerne veľkou presnosťou. Tak budeme vedieť, koľko ľudí má formu imunity po prekonaní a ak k tomu pripočítame zaočkovaných, tak budeme vedieť, koľko ľudí je chránených či po prekonaní, alebo po očkovaní,“ zhodnotil Smatana.
Budeme teda vedieť lepšie predpovedať, kde hrozí vzostup epidémie či vznik nového ohniska. Hladina protilátok sa však časom mení, takže je otázne, ako dlho budú výsledky štúdie relevantné. „Je pravda, že výška protilátok závisí od mnohých faktorov a stále nemáme jasne stanovenú hranicu, ktorá je „dostačujúca“, ale už samotná informácia, či človek nejaké má alebo nemá, je dôležitá pri nastavovaní pravidiel. Tieto testy sú teda pomerne kľúčová informácia, aby sme vedeli náš covid automat nastaviť čo najefektívnejšie,“ dodal analytik.
Uznávaná infektologička Alena Koščálová však upozorňuje, aby sme štúdii nepripisovali väčšiu váhu, ako má. „Vieme, že hladina protilátok nekoreluje priamo s tým, či je niekto chránený alebo nechránený proti covidu, takže jednoznačne nebudeme môcť povedať, že keď budeme mať 85-percentnú hladinu protilátok v tejto skupine, že naozaj sme už viac-menej za vodou,“ upozornila.
Výsledky štúdie, ktorá sa bude realizovať v priebehu októbra, by podľa ministerstva mohli byť známe na konci tohto mesiaca, najneskôr v priebehu novembra. Náklady na realizáciu štúdie rezort čoskoro zverejní v centrálnom registri zmlúv.
Informácie o protilátkach týmto spôsobom pravidelne zbierajú napríklad v Nemecku či Anglicku. Na základe toho rozhodujú o nastavení opatrení.
Kde sa bude testovať a kto sa môže štúdie zúčastniť? Dozviete sa na ďalšej strane » » »
Kde sa bude testovať
- Bratislava
- Komárno
- Považská Bystrica
- Čadca
- Košice
- Rimavská Sobota
- Lučenec
- Kežmarok
Ministerstvo: Účasť je dobrovoľná a anonymná
Zapojiť sa môže každý nezaočkovaný Slovák starší 12 rokov. Neplnoletí, samozrejme, so súhlasom rodiča. V regióne, v ktorom sa chcete dať otestovať, zároveň musíte mať trvalý alebo prechodný pobyt. Každý kto sa zapojí, zistí, či má protilátky proti covidu a aká je ich hladina.
Rezort zdravotníctva sa nízkeho záujmu neobáva. „Vzhľadom na rozsah spolupracujúcich subjektov nie je predpoklad, aby nebol dostatok dobrovoľníkov,“ uviedla hovorkyňa ministerstva Zuzana Eliášová.