Reklama

Slovákom nestačia peniaze: Budeme platiť pohreby na splátky? Pohrebníctva radia: TAKTO ušetríte

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    NBS: Inflácia by pod 5% mala klesnúť až v TOMTO roku
    Zdroj: tasr
    Reklama

    Po potravinách, stavebných firmách, kaderníctvach a ďalších, prepisujú cenníky už aj pohrebníctva. Zdraželi vence, rakvy, preprava zosnulých aj kremácie. Príspevok na pohreb je pritom u nás jeden z najnižších spomedzi okolitých krajín a jeho výška sa nezmenila už 16 rokov. Pohrebníctva tak v snahe byť konkurencieschopné, ponúkajú nové spôsoby, ako sa dá na pohrebe ušetriť.

    Prevádzkové náklady im stúpli niekoľkonásobne, navyše od začiatku roka dostávajú aj vyššie faktúry za energie. Kremačné pece fungujú na drahý plyn. Ovládanie a chod všetkých súbežných procesov vyžaduje elektrinu. Koľko energie spotrebuje krematórium pre spopolnenie jedného zosnulého záleží od hmotnosti tela i napríklad na tom, či bol liečený chemoterapiou, vtedy sa čas predlžuje. Pohrebníctvam narástli výdavky na kremáciu v priemere o 80 eur!

    Aj preto boli niektoré pohrebníctva prinútené prepísať cenníky. „Domnievam sa, že ceny oproti času spred pandémie sa zvýšili cca o 10 percent,“ povedal Ladislav Stríž, predseda Slovenskej asociácie pohrebných a kremačných služieb.

    „V dôsledku medziročného nárastu nákladov na energie sme zvýšili primerane cenu spopolnenia o 47 eur,“ povedala nám Katarína Šemberová z organizácie Marianum – Pohrebníctvo mesta Bratislavy. Výsledná cena pohrebu je u každého klienta odlišná nakoľko sa odvíja od individuálnych požiadaviek pozostalých. Cena poslednej rozlúčky v Bratislave sa v priemere pohybuje od 1 300 do 1 800 eur, v iných regiónoch je to od 600 do 1 200 eur.

    V trnavskom pohrebníctve zatiaľ nezdraželi, no zvýšenie cien príde asi čoskoro. „Zatiaľ som nezvyšoval účty za pohreby, ak mi niekto zvýši počas roka, o tú sumu aj ja navýšim, krematórium, rakvy, spotrebný materiál. Hore išiel nájom o 100 eur, plyn o pár eur, čakám na elektrinu, možno potom o nejakých päť percent zvýšim ceny,“ povedal Peter Kráľovič z pohrebnej služby Elysium v Trnave.

    „Keď vstupy, ako ceny truhiel, pohonných látok, práce, energie a tak ďalej rastú a nedajú sa ovplyvniť, musia rásť aj náklady na pohreby. Ceny smútočných obradov sme zvýšili len o niekoľko desiatok eur. Dohodli sme sa s dodávateľmi truhiel, kvetov a ostatných materiálov potrebných pre našu prácu, že nám predajú svoj produkt za takú cenu, ktorá zahŕňa všetky ich náklady a znížia oni, ako aj my určité percento zo zisku,“ prezradil Imrich Horváth z pohrebnej služby Pieta v Bratislave.

    „Máme svoje vlastné priestory, chladiace zariadenie, obradnú miestnosť, personál - preto nemusíme za tieto nájmy a služby platiť zvýšené ceny ako iné pohrebné služby. Tým sme dosiahli, že nárast nákladov za smútočný obrad pre pozostalých je minimálny,“ vysvetlil Imrich Horváth. „Ale výdavky na energie, na pohonné látky vozidiel, ceny externých firiem neovplyvníme, a ako budú pokračovať, to nevieme. Sme vďační aj zato, že už niekoľko mesiacov nezdražujeme, aj keď turbulencie boli veľké. Cenu môžeme ovplyvniť len v mantineloch, ktoré nám postavia dodávatelia, obec a štát,“ doplnil.

    Pohrebné služby navyše odhadujú, že svoje cenníky budú musieť ešte opäť prepisovať, a to až o 15 percent. Aj preto prišli niektoré pohrebníctva s nevšedným nápadom. Začali ponúkať pohreby na splátky. „Zaregistrovali sme aj túto aktivitu. Ako dlhoročný odborník v oblasti pohrebníctva považujem tento spôsob riešenia nedostatku financií za krátkozraký a v konečnom dôsledku môže pre človeka, ktorý pristúpil na riešenie zaplatenia pohrebu formou splátky predstavovať značné riziko do budúcnosti,“ myslí si Ladislav Stríž.

    Ktoré pohrebníctva pohreb na splátky ponúkajú a čo na to Slováci? Koľkí to využili? Čítajte na ďalšej strane »»»

    Ak si človek vyberie pohreb na splátky dostáva sa do priamej závislosti tzv. nebankových úverov (spoločností), keď úrokové sadzby a prípadné vymáhanie splátky neunesie. Podobne aj pre pohrebnú službu je to aktivita navyše, ktorú si pravdepodobne kompenzuje navýšením ceny. „Z psychologického hľadiska a vlastných skúseností musím povedať, že nesolventní pozostalí sú náchylní prijať hocijaké podmienky a nad reálnosťou splácania veľmi neuvažujú,“ dodal predseda pohrebných služieb.

    Podobnú skúsenosť opísal aj riaditeľ pohrebníctva Pieta, ktoré začalo pohreby na splátky ponúkať. „U nás to nefungovalo. Riešiť neuhradené faktúry za pohreb na súde... Radšej sme to prestali ponúkať hneď na začiatku. Možno v menších mestách, dedinách, kde sa ľudia  poznajú, vedia, kto je kto, by to mohlo fungovať,“ myslí si Imrich Horváth.

    Niektoré pohrebníctva to zásadne odmietajú. „Na splátky v žiadnom prípade, nie som na to odkázaný, to nie je auto, že si ho zoberiem naspäť, na to sú banky,“ odvetil Peter Kráľovič s tým, že by skôr ľudia mali myslieť na pohrebné poistenie.

    Takmer už rok má pohreby na splátky v ponuke aj Pohrebná služba NANTE vo Zvolene. Za tento čas ju však nikto nevyužil. „Tí, ktorí by radi využili možnosť pohrebu na splátky sú v domnení, že zmluvu o poskytnutí pôžičky uzatvárajú priamo s nami ako prevádzkovateľom pohrebnej služby a teda, že si ich neoverujeme z pohľadu ich finančného postavenia. Ihneď, keď pochopia, že ide o spotrebný úver cez banku, ktorá si ich preveruje, tak sami uznajú, že je to zbytočné riešiť, nakoľko cez tento register neprejdú a banka im pôžičku na pohreb neposkytne. Ostatní majú na pohreb nasporené, a teda sa ani neinformujú o tejto možnosti,” povedal nám riaditeľ pohrebnej služby Patrik Pálesch.

    Ako môžete na pohrebe dôstojne ušetriť? Čítajte na ďalšej strane »»»

    Pohrebníctva sa však snažia vyjsť pozostalým v ústrety a ľuďom ponúkajú viacero možností, ako na rozlúčke s blízkym ušetriť. „Napríklad kyticu na rakvu z umelých kvetov je možné bezplatne zapožičať, pozostalý ju nemusí kupovať. Na zákazku sme dali vyrobiť lacnejšie modely rakiev, ktoré napríklad nemajú madlá, sú z tenšieho materiálu - samozrejme, sú použiteľné do cca 90 kg, obézni ľudia majú smolu,“ informoval Pálesch.

    Úpravu a obliekanie zosnulého tiež rozdelili na samostatné položky. Keď chcete usporiť, nedáte svojmu blízkemu úpravu. „V neposlednom rade ponúkame pozostalým možnosť vykonania si úkonu svojpomocne. Ako jediná pohrebná služba umožňujeme, aby si pozostalý svojho príbuzného obliekol v našich priestoroch, či už z ekonomických, náboženských, alebo iných dôvodov,“ objasnil riaditeľ zvolenskej pohrebnej služby.

    Usporiť môžete aj na vynesení rakvy či vyčistení miesta pochovávania, ak sa na tieto úkony podujmú členovia rodiny. „Toto sú všetko platené služby a jednoducho keby mali pozostalí záujem, tak sa vedia dostať s pohrebom na veľmi zaujímavé cenové relácie. Zo skúseností vám však môžem povedať, že ľudia radšej zaplatia, akoby mali spraviť niečo sami,“ hovorí Pálesch. „Týmito krokmi sme teda zabezpečili, že ceny za pohreby v našej pohrebnej službe sú na úrovni minulého roka, aspoň, čo sa týka základných služieb nevyhnutných na pochovanie/spopolnenie, samozrejme, s ohľadom na dôstojnosť týchto služieb,“ dodal na záver.

    Štát vám neprispeje ani stovku! Prečo sa príspevok na pohreb nezvýšil už 16 rokov? Čítajte na ďalšej strane »»»

    Ľuďom pri platení účtov za pohreb má pomôcť aj štát – príspevkom na pohreb. „Jeho aktuálna výška je 79,67 eur. Zákon o príspevku na pohreb neobsahuje valorizačný mechanizmus, ktorým by sa pravidelne automaticky tento príspevok valorizoval,“ odvetili nám z tlačového odboru ministerstva práce na otázku, prečo sa výška tejto sociálnej dávky nezvýšila od roku 2007.

    V susednom Česku je pritom príspevok na pohreb v prepočte asi 200 eur a v Poľsku dokonca 900 eur. „Príspevok na pohreb sa u nás naposledy zvyšoval v roku 2007. Tento príspevok je možné zvýšiť len nariadením vlády, a to vždy k 1. septembru kalendárneho roka. V roku 2022 ostala výška príspevku na pohreb s prihliadnutím na možnosti štátneho rozpočtu nezmenená, a to 79,67 eur. V súčasnosti nie sú výdavky na zvýšenie príspevku na pohreb kryté v rozpočtovej kapitole rezortu práce. Akékoľvek zvyšovanie dávok a príspevkov je naviazané na možnosti štátneho rozpočtu, v gescii ministerstva financií,“ dodal rezort práce.

    Prečítajte si tiež:

    Autor článku

    Zaujíma ju aktuálne dianie, novinky, ale aj zlepšováky. Vyhľadáva témy z oblasti financií, školstva, zdravotníctva, gastra či cestovania.