Slováci sa možno dočkajú štvordňového pracovného týždňa! TÍTO môžu mať dva dni voľna navyše
20. 1. 2024, 16:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:42)
Skupina poslancov za hnutie Slovensko predložila do parlamentu návrh novely Zákonníka práce. Opoziční poslanci navrhujú od júla tohto roka na Slovensku zaviesť štvordňový pracovný týždeň pri odpracovaní rovnakého množstva hodín ako pri päťdňovom pracovnom týždni. V zásade je to pri väčšine zamestnancov 40 hodín týždenne. Parlament sa bude týmto návrhom zaoberať na schôdzi, ktorá sa začne 30. januára tohto roka.
Zdroj: Miro Mikas
Zdroj: Miro Mikas
Zdroj: Miro Mikas
Galéria k článku
Navrhovaná zmena pracovného kódexu umožňuje ľuďom zamestnaným v profesiách, ak to povaha práce dovoľuje, aby mali viac dní voľna, v ktorých by sa mohli venovať svojim blízkym, ale aj sami sebe bez toho, aby odpracovali v danom týždni menej hodín ako ich kolegovia a museli si brať v práci voľno. Hnutie Slovensko tak vychádza v ústrety zamestnancom bez toho, aby poškodil alebo nejakým spôsobom spôsobil problémy ich zamestnávateľom.
„Niektorí rodičia, predovšetkým zamestnané matky s viacerými deťmi, majú často málo „paragrafov“, aby si vybavili svoje nutné záležitosti, vybavili veci aj v súvislosti so svojimi deťmi, čo sa týka starostlivosti o ich zdravotný stav, a preto si ukrojujú na tieto záležitosti aj z dovolenky," argumentujú predkladatelia.
Ak to typ a povaha pracovného miesta umožňujú, zamestnávateľ bude musieť zamestnancovi na základe jeho žiadosti rozvrhnúť týždenný pracovný čas na štyri dni. Ak o toto rozvrhnutie ustanoveného týždenného pracovného času zamestnanec požiada a prerokuje to so zamestnávateľom, zamestnávateľ bude povinný rozvrhnúť týždenný pracovný čas zamestnanca tak, že zamestnanec získa deň nepretržitého odpočinku navyše.
Anketa
Ste za zavedenie štvordňového pracovného týždňa?
- Určite áno83%
- Nie13%
- Je mi to jedno3%
Hlasovanie bolo ukončené
Zamestnanec by tak mal v porovnaní s inými zamestnancami na obdobnej pozícii o jeden deň nepretržitého odpočinku viac, a to za predpokladu odpracovania rovnakého počtu hodín za týždeň ako jeho kolegovia, ktorí pracujú päť dní. „Napríklad ak účtovníčka bude chodiť do práce v pondelok a v stredu na 12 hodín a v utorok a štvrtok na osem hodín, v piatok už nebude musieť prísť do práce. Tým môže získať teoreticky každý týždeň v roku predĺžený trojdňový víkend s rodinou, príbuznými a priateľmi, prípadne ho využiť na starostlivosť o rodičov v pokročilom veku," dodali poslanci za hnutie Slovensko.
POSLANCI BUDÚ ROKOVAŤ AJ O ZAVEDENÍ DVOCH DNÍ VOĽNA V ŠPECIFICKÝCH PRÍPADOCH. Koho sa bude týkať, sa dozviete na ďalšej strane »»»
Poslankyne NR SR za Progresívne Slovensko (PS) Lucia Plaváková a Simona Petrík predložili do parlamentu návrh novely Zákonníka práce. Novela pracovného kódexu zavádza nárok na dva dni voľna pri spontánnom potrate alebo narodení mŕtveho plodu pre ženu a osobu, s ktorou je žena v partnerskom alebo inom rodinnom vzťahu. Takýto nárok by im vznikol od 1. júna tohto roka. Parlament sa bude týmto návrhom zaoberať na schôdzi, ktorá sa začne 30. januára tohto roka.
„Cieľom zákona je prispieť k lepšiemu spracovaniu zažitého spontánneho potratu či narodenia mŕtveho plodu a prispieť k minimalizácii negatívnych dosahov na reprodukčné zdravie žien a rozhodnutia týkajúce sa ďalšieho otehotnenia," uviedli poslankyne za PS. Žene by nevznikol nárok na voľno v prípade, ak jej vznikne nárok na materskú dávku, ktorá je v dĺžke 14 týždňov a pokrýva aj účel navrhovaného nároku na voľno. Spontánny potrat zahŕňa všetky situácie, keď bol plod z tela ženy vypudený alebo vyňatý, bez ohľadu na dĺžku tehotenstva vrátane zamlčaného potratu či mimomaternicového tehotenstva.
V roku 2022 bolo podľa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) u žien s trvalým pobytom na Slovensku hlásených 5 360 spontánnych potratov. Najviac týchto potratov pripadalo na ženy vo veku 25 rokov až 29 rokov a ženy vo veku 30 rokov až 34 rokov. Až 41,7 % spontánnych potratov pritom hlásili u bezdetných žien. Spontánne potraty žien s jedným dieťaťom predstavovali 30,7 % z týchto potratov.
Prečítajte si tiež: