Slováci, už môžete žiadať o finančnú pomoc, má to ale jeden háčik: Na toto si dajte pozor!
26. 6. 2020, 12:00 (aktualizované: 4. 9. 2024, 15:55)

Zdroj: Pixabay
O dotáciu na nájom môžu záujemcovia požiadať prostredníctvom portálu slovensko.sk, informovať sa môžu aj na infolinke zriadenej Národnou agentúrou pre sieťové a elektronické služby (NASES).
Zdroj: archív
Zdroj: shutterstock
Zdroj: Pixabay
Galéria k článku
Samotnú žiadosť podáva prenajímateľ v súčinnosti s nájomcom, agentúra im radí dodržiavať zverejnený postup. V prvom rade si musia obe strany navzájom vymeniť čísla elektronickej schránky a spoločne sa dohodnúť na informáciách, ktoré zadajú do formulára – identifikačné údaje nájomcu a prevádzky, údaje o období sťaženého užívania predmetu nájmu a podobne. Následne na stránke slovensko.sk žiadateľ (prenajímateľ) vyplní formulár a zadá doň dohodnuté údaje.
„V dolnej časti formulára prejde na 'podpis viacerými osobami', kde prenajímateľ zadá číslo elektronickej schránky nájomcu. Ak ide o viacero osôb, čísla schránky musí oddeliť čiarkou,“ dodala agentúra.
Prenajímateľ potom odošle vyplnený formulár do elektronickej schránky nájomcu. Má to však jeden háčik. Nájomca má následne iba 48 hodín na to, aby údaje overil a elektronicky žiadosť podpísal. „Keď to nestihne v tomto čase, prenajímateľ musí žiadosť nanovo vyplniť a odoslať nájomcovi,“ upozorňuje NASES. To samozrejme celý proces predĺži a zbytočne skomplikuje.
Formulár sa po podpise nájomcu vráti prenajímateľovi, ktorý ju nájde v časti „rozpracované“. Skontroluje, či žiadosť podpísali všetky osoby a tiež pridá svoj elektronický podpis. Nakoniec ju odošle Ministerstvu hospodárstva (MH) SR na spracovanie.

Zdroj: facebook
„Pre koronakrízu muselo uzavrieť svoju prevádzku asi 50 000 predajní a 20 000 reštaurácií, preto sa očakáva 70 000 až 100 000 žiadostí o dotáciu za nájomné. Elektronické podanie žiadosti je tak spôsob, ako ušetriť čas a získať pomoc čo najskôr,“ uviedla agentúra. Ako však spresnila, na podanie žiadosti je potrebné, aby prenajímateľ aj nájomca mali elektronické schránky, a teda aj elektronický občiansky preukaz s čipom, bezpečnostný osobný kód, certifikáty na vytváranie elektronického podpisu a nainštalovaný potrebný softvér.
Ako dodala agentúra, všetky informácie sú dostupné na stránke najmy.mhsr.sk. Ak majú žiadatelia problémy a potrebujú pomoc s procesom podávania žiadosti, môžu kontaktovať vyškolených pracovníkov kontaktného centra na čísle +421 2 35 803 083 v pracovných dňoch od 8.00 do 18.00 h, v stredu až do 21.00 h.
Odborníci upozorňujú na nedostatky systému »
Odborníci upozorňujú na podmienky získania dotácie na nájmy, zákon má podľa nich viacero nedostatkov. Informovali o tom odborníci poradenskej firmy Grant Thornton a právnickej kancelárie Taylor Wessing. Podľa nich môžu elektronické žiadosti zásadne obmedziť počet žiadostí, či dokonca reálne zabrániť tomu, aby do ekonomiky prišla skutočná pomoc. Upozornili tiež na fakt, že na dotáciu nemajú nárok firmy, ktoré platia obratové nájomné, avšak, naopak, môžu ju dostať eshopy s kamennou predajňou, ktoré pritom počas pandémie výrazne profitovali.
Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) však nepotvrdil, že by nájomcovia s obratovým nájomným nemali na dotáciu nárok. „Ony musia vyrátať a musia to tam uviesť - to, čo platili za nejaké obdobie, alebo to, čo obvykle. A tam takisto dôjde k nejakému priemeru. Príde k tomu uhradeniu, ak prenajímateľ povie, že teda znižuje to nájomné,“ vysvetlil Sulík.
Odborníci tiež kritizujú legislatívu, že nerieši spriaznené osoby, čo zvyšuje riziko zneužitia dotácie. Podľa nich pri 70.000 žiadostiach ministerstvo nebude schopné efektívnej kontroly. Takisto ostáva otvorená otázka podnikov v ťažkostiach. Tie totiž na dotáciu zatiaľ nárok nemajú, avšak poradkyňa ministra hospodárstva SR Jana Kiššová avizuje, že rezort pracuje na schéme pomoci aj pre takéto firmy.
Podľa odborníkov môže byť jedným z problémov aj elektronický podpis, ktorý bude potrebný na odoslanie žiadosti o dotáciu na nájomné. Ak teda jedna zo strán nemá elektronický občiansky preukaz alebo ho nemá aktivovaný na elektronický podpis, nebude môcť požiadať o dotáciu. Kiššová uviedla, že elektronický občiansky preukaz na podpis právnické osoby aktivovaný majú a fyzické osoby si ho môžu aktivovať na oddeleniach dokladov alebo v klientskom centre pomerne rýchlo. Ako dodala, ak by ministerstvo muselo pracovať s papierovými žiadosťami, spracovávanie by trvalo dlho a rezort na to nemá ani kapacity.
Odborníci vidia aj nátlak na prenajímateľov, aby nájomcom povolili zľavu 50 % nájomného. Ak totiž poskytnú iba 25-percentnú zľavu, ďalších 25 % uhradí štát, tak zvyšnú polovicu nájmu si môže nájomca rozložiť na najbližších 48 mesiacov. Podľa nich to spôsobí prenajímateľom veľké problémy, keďže im vznikne dlhodobá pohľadávka v súvahe, ktorú budú musieť účtovne diskontovať na súčasnú hodnotu. Ako uviedol Sulík, z pohľadu prenajímateľa bude rok 2020 vyzerať tak, že namiesto 12 úhrad nájmov dostane 11 (za predpokladu, že poskytne 50-percentnú zľavu, pričom prevádzky boli zatvorené dva mesiace, pozn. TASR), čo podľa neho nie je „smrť“.