Prezident Slovenského Červeného kríža Viliam Dobiáš uverejnil na sociálnej sieti obrázok, ktorým vystihol podstatu zmýšľania slovenských pacientov. Lekár jednoduchým grafom znázornil postup Slovákov pri riešení problémov. 

GRAF SI POZRITE »TU«

Ak máme s niečím problém, vo väčšine prípadov vyhľadáme odbornú pomoc. Pri právnom probléme sa obrátime na právnika, ak chceme postaviť dom, vyhľadáme murára a ak sa nám pokazí auto, zveríme ho do rúk automechanikovi. Pri jednom druhu problémov však takýto priamočiari nie sme, a to pri zdravotných ťažkostiach. 

Keď ide o naše zdravie, zvyknú Slováci skúsiť možné aj nemožné predtým, než zájdu k odborníkovi - lekárovi. Najčastejšie začneme diagnózy našich symptómov vyhľadávať na internete, potom sa skúšame vypytovať susedov či známych. Mnohí sa dokonca rozhodnú skúsiť rôzne "zázračné liečivá", ďalší sú ochotní veriť neserióznym médiám a hoaxom. Na základe toho všetkého si potom nastavíme vlastnú liečbu, ktorá však väčšinou nezaberie a až po tomto všetkom sa rozhodneme ísť k lekárovi. 

Anketa
Čo robíte vy, keď máte zdravotný problém?

Tento problém sa ešte viac vystupňoval počas pandémie, keď čoraz viac ľudí vyhľadávalo neoverené informácie a ochotne verilo hoaxom a polopravdám namiesto toho, aby sa spýtali odborníkov. 

Mohlo by vás zaujímať: