HANBA! Opilci na našich cestách TRHAJÚ REKORDY: Najviac si sadajú za volant v TOMTO KRAJI!
24. 8. 2022, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:30)

Zdroj: Polícia SR/Facebook
Slováci sú nepoučiteľní! Chceme vyššiu toleranciu, no policajné štatistiky hrajú proti nám. Za volant si totiž sadáme čoraz častejšie pod vplyvom alkoholu, niektorí dokonca nemajú problém šoférovať s jedným či dvomi promile – teda, aspoň si to myslia. Počas prvých siedmich mesiacov tohto roka policajti prichytili najviac vodičov pod vplyvom alkoholu za posledné roky! Kde je podľa dopravného analytika Jána Bazovského chyba?
Zdroj: Jaroslav Novák
Zdroj: Jaroslav Novák
Zdroj: Jaroslav Novák
Galéria k článku
Pripitých vodičov neodradia ani pokuty od 200 do 1 000 eur, ak nafúkate pod jedno promile, a zároveň trest zákazu činnosti viesť motorové vozidlo až na päť rokov. Ak však nafúkate nad jedno promile, máte väčší problém. V takom prípade ste sa už dopustili trestného činu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky, za ktorý hrozí 12 mesiacov. Ako sa však zdá, ani pokuty či odobratie vodičského preukazu nie sú pre Slovákov dostatočnou motiváciou, aby si za volant opití jednoducho nesadali.
„Od januára do konca júla 2022 bolo počas cestných kontrol zistené požitie alkoholu u 6 250 vodičov. Oproti rovnakému obdobiu v minulom roku došlo k nárastu o 12,4 percenta,” informovala polícia s tým, že za prvý polrok zaznamenali na cestách niekoľko smutných rekordov. „Policajné hliadky zistili u 3 486 vodičov motorových vozidiel požitie alkoholu do jedného promile, čo je najviac od roku 2015,” zdôraznili policajti.
Najkritickejším mesiacom, keď vodiči v rekordnom množstve, oproti predchádzajúcim siedmim rokom, sadali za volant pod vplyvom alkoholu, bol január. „Takmer polovica (46 %) z 831 osôb mala dokonca jedno promile a viac,” tvrdí polícia.
Smutné prvenstvo v počte nehôd, pri ktorých bol zistený alkohol u vinníka, si už druhý rok za sebou drží Žilinský kraj (142 nehôd). Nasledujú Košický kraj (118) a Prešovský kraj (114). Naopak, šoféri v Trnavskom kraji sa dostali na chvost tohto rebríčka s počtom 84 dopravných nehôd, pri ktorých bol zistený alkohol u vinníka.
Dopravný analytik Ján Bazovský si však myslí, že opitých vodičov je v skutočnosti na cestách oveľa viac. „Počet opitých vodičov zistených pri kontrolách alebo dopravných nehodách je len špičkou ľadovca. Na slovenských cestách ich jazdí každý deň obrovské množstvo. Preto miesto celoplošných akcií typu ,Budík' a podobne, by mali policajti zamerať kontroly adresne na konkrétne miesta a konkrétne osoby,” myslí si analytik. Dodáva však, že istú vinu nesú aj tí, ktorí sú svedkami toho, ako si niekto sadá za volant pod vplyvom.
Mohla by sa na Slovensku zmeniť tolerancia alkoholu za volantom?
„Všetci vo svojom okolí poznáme takýchto opilcov. Každý vodič sa musel niekde opiť a musel niekde nastúpiť do auta. Prečo sa nezodpovedajú aj tí, ktorí vedome vodičom nalievali alkohol alebo im dokonca pomáhali sadnúť za volant? Tragédie na cestách sú záležitosťou nás všetkých a pokiaľ si sami medzi sebou neurobíme poriadky s opitými vodičmi, nič sa na cestách nezmení,” tvrdí Ján Bazovský.
Slováci však ani napriek stúpajúcim tragédiám nie sú spokojní s nulovou toleranciou. Okrem Česka a Maďarska je totiž vo väčšine európskych krajín povolená minimálna hladina alkoholu v krvi 0,2 alebo 0,5 promile. „Povolené hodnoty v okolitých krajinách vychádzajú z dlhodobých tradícií a právneho vedomia obyvateľov. Na Slovensku by nebolo problémom povoliť aj to pol promile, len neviem, kto by dokázal odhadnúť povolenú hranicu a piť len toľko, aby ju neprekročil,” vysvetľuje Ján Bazovský.
Problémom sú aj cyklisti, neuveríte, koľko ich nafúkalo už tento rok >>>
Problémom na cestách však nie sú len opití vodiči, ale aj cyklisti. „Za sedem mesiacov tohto roka policajti skontrolovali a odhalili 4 370 cyklistov pod vplyvom alkoholu, čo je takmer o 1 300 viac ako minulý rok v rovnakom čase. Až takmer 62 percent prekročilo hranicu jedného promile,” informuje polícia.
Rekordy láme aj prebiehajúca letná sezóna. Viac cyklistov pod vplyvom ako počas tohtoročného júla bolo nameraných naposledy v roku 2016 (1 154). Prvý prázdninový mesiac priniesol 890 záznamov o alkohole zistenom u cyklistov, pričom viac ako polovici z nich (555) bolo namerané jedno promile a viac.
„Pre nich, rovnako ako pre vodiča motorového vozidla, platí zákaz požívania alkoholu. Podľa zákona však platí výnimka pre cyklistov, ktorí jazdia v zastavanom území obce alebo po cestičke pre cyklistov. Množstvo alkoholu v ich organizme nesmie prekročiť hodnotu 0,5 promile. Policajné štatistiky však ukázali, že nezodpovedných cyklistov pribúda,” vysvetľuje polícia.
Od pondelka do piatka momentálne pokračuje celoslovenská policajná akcia s cieľom upozorniť na nebezpečenstvo alkoholu za volantom.
„Počas dopravných akcií sa zameriavame na kontrolu dodržiavania dopravných predpisov. Pri kolíziách napríklad často zohrá veľkú rolu alkohol v krvi vodiča. Preto sa nielen represiami, ale aj prevenciou snažíme zdôrazňovať vodičom, že alkohol za volant nepatrí a jeho tolerancia je nulová,“ hovorí plukovník Tomáš Vrábel, riaditeľ dopravnej polície Prezídia Policajného zboru.