Reklama

Slováci, čakajte ÚRADNÚ NÁVŠTEVU: Zaklopú vám na dvere a budú sa pýtať na majetok aj na plat!

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Slováci, čakajte ÚRADNÚ NÁVŠTEVU: Zaklopú vám na dvere a budú sa pýtať na majetok aj na plat!
    Reklama

    Po sčítaní obyvateľov príde ďalšie veľké sondovanie. Štát tentoraz zaujímajú naše majetkové pomery. Je to prieskum o finančnej situácii a spotrebe domácností na Slovensku. Na rozdiel od sčítania tento prieskum sa neuskutoční elektronicky. Opytovatelia vám zaklopú priamo na dvere bytu či domu a položia vám otázky, ktoré však nemusia byť každému po vôli. Zaujímať sa budú o vaše majetky aj o to, koľko zarábate. Štatistický úrad však zdôrazňuje: Netreba sa ničoho báť!

    Zisťovanie o finančnej situácii a spotrebe domácností je celoeurópskym projektom. Na Slovensku sa nekoná prvýkrát. Naposledy takto štát majetkové pomery obyvateľstva zisťoval v roku 2017. Aktuálne kolo malo byť už vlani, no pre pandémiu ho preložili na rok 2021.

    „Pôjde už o štvrté zisťovanie v poradí a jeho výsledky sú mimoriadne užitočné. Získané informácie pomáhajú centrálnym bankám pri dôležitých rozhodovaniach v oblasti menovej politiky a finančnej stability Eurosystému. Sú nevyhnutné pri odhaľovaní rizík, napríklad pri nadmernom zadlžovaní domácností,“ uviedol Martin Šuster, riaditeľ odboru výskumu Národnej banky Slovenska (NBS), ktorá je gestorom projektu u nás.

    Samotné zisťovanie dát zabezpečí Štatistický úrad (ŠÚ) SR od júla do októbra. Celkovo bude oslovených a požiadaných o spoluprácu takmer 4-tisíc domácností  približne v 480 obciach a mestách na Slovensku. Výber je náhodný. So zberom budú štatistikom pomáhať aj starostovia.

    Každá vybraná domácnosť bude o sčítaní dopredu informovaná listom. V ňom budú aj kontaktné údaje na opytovateľa - zamestnanca Štatistického úradu, s ktorým si budete môcť dohodnúť dátum, čas, ako aj miesto rozhovoru. Zaujímať ho budú vaše majetkové pomery aj výška vášho platu. „Zisťujú sa informácie o bývaní, o prípadných pôžičkách (zadlžení), základné informácie o výške príjmu a o výdavkoch. Z týchto údajov následne NBS vyhodnocuje finančnú situáciu a spotrebu domácností na Slovensku a slúži to aj na medzinárodné porovnávanie," priblížila hovorkyňa Štatistického úradu Jana Morháčová.

    Anketa

    Súhlasíte so zisťovaním?

    Pýtali sme sa aj Slovákov v uliciach: ČO SI O ZISŤOVANÍ MYSLIA čítajte v »GALÉRII«

    Kto bude odpovedať, je na konkrétnej domácnosti, no mal by to byť ten, kto má najlepší prehľad o požadovaných informáciách. „V ideálnom prípade by na tieto otázky mal odpovedať každý člen domácnosti, ktorého sa otázky týkajú," doplnila Morháčová.

    Dopredu sa nedá presne určiť, koľko otázok vám opytovateľ položí, ani koľko bude celý rozhovor pre účely sčítania trvať. „Jednotlivé otázky za sebou logicky nadväzujú a podľa odpovedí respondentov sa niektoré z nich preskakujú. Sú to otázky, ktoré sa domácnosti alebo jej členov nemusia týkať. Toto má vplyv na počet otázok, na ktoré majú členovia domácnosti odpovedať, ale aj na celkové trvanie rozhovoru," vysvetlila hovorkyňa štatistikov.

    Bude účasť v sčítaní POVINNÁ a čo o tom MYSLIA SLOVÁCI? Čítajte na ďalšej strane » » » 

    Odpovedať na citlivé otázky o majetku či príjmoch však nemusí byť každému príjemné. Odmietnuť môžete, úrady s touto možnosťou dokonca aj rátajú, no už teraz si cenia každú odpoveď. „Určitú mieru odmietnutia odpovedať predpokladáme, či už na celé zisťovanie, alebo len na niektoré otázky. Ceníme si ochotu ľudí odpovedať na tieto otázky a vopred by sme sa chceli veľmi pekne poďakovať za poskytnuté informácie," dodala Morháčová.

    Samozrejmosťou pri tomto prieskume je anonymita. „Garantujeme, že všetky poskytnuté informácie sa spracúvajú anonymne a použijú sa výhradne na účely štatistických a výskumných analýz, ktoré nemajú komerčný charakter,“ zdôraznil Róbert Vlačuha, riaditeľ odboru štatistiky životnej úrovne obyvateľstva ŠÚ SR.

    Pozor, aby to niekto nezneužil a aby ste nenaleteli podvodníkom! Aby ste si boli istí, že sa zhovárate so správnou osobou, opytovatelia sa vždy legitimujú preukazom zamestnanca ŠÚ SR a občianskym preukazom, ako aj pozývacím listom podpísaným guvernérom NBS a predsedom ŠÚ SR.

    Výsledkom celoeurópskeho projektu budú údaje o čistom bohatstve, finančných aktívach, pôžičkách aj zadlženosti Slovákov, ako aj o ich príjmoch, spotrebe či dôchodkovom zabezpečení členov domácností.

    Pozor na podvodníkov!

    Pozor, nenaleťte podvodníkom, nespleťte si ich s opytovateľmi! Štatistický úrad dostal podnet, podľa ktorého sa objavili podvodníci, ktorí zneužívajú už skončené Sčítanie obyvateľov, domov a bytov. Istá pani dostala do schránky oznam, že zamestnanci úradu k nej prídu skontrolovať informácie a na návštevu sa má pripraviť. „Štatistický úrad nič takéto nerobí. Zber údajov k sčítaniu obyvateľov, domov a bytov je ukončený, žiadne kontroly k nemu nebudeme robiť,” upozornila hovorkyňa sčítania Jasmína Stauder. Ak vám príde do schránky oznam o návšteve opytovateľov, musí sa týkať finančnej situácie a spotreby domácnosti.

    ANKETA: Čo si o sčítaní majetku MYSLIA SLOVÁCI? Čítajte na ďalšej strane » » » 

    Peter (28): Nesúhlasím s tým. Neodpoviem na ich otázky.

    Marta (25): Nemám s tým problém vôbec, veď to nie sú tajné informácie. Sama som vyštudovala štatistiku aj pracujem v tejto oblasti, takže chápem, aké sú takéto zisťovania a údaje z nich potom dôležité a užitočné. Povedať tieto informácie ma nič nestojí, ani to nebolí a navyše to pomôže, takže v tom nevidím problém. Lepšie by bolo, keby je to už elektroniky ako sčítanie obyvateľov a nie osobne, ale tak čo už.

    Jana (49): Pamätám si na ostatné sčítanie majetkových pomerov, ale nespomínam si, že by tie otázky boli tak formulované, aby som mala obavy o nejaké zneužitie. Rozumiem však, že nie každý je ochotný otvorene hovoriť o svojich majetkoch či výške platu.

    Lenka (33): Myslím si, že takéto sčítanie, ktoré vyžaduje o dosť osobnejšie údaje ako sčítanie obyvateľov by sa malo robiť elektronicky. Najmä v tejto dobe je fyzické sčítanie zbytočným plytvaním peňazí a ľudských kapacít, keďže mnohí ľudia sa nebudú chcieť osobne stretnúť s komisárom, či už z obavy o zdravie, alebo skrátka len kvôli charakteru otázok. Anonymita sčítania by bola citeľnejšia pri elektronickej forme a myslím, že do takejto formy by sa zapojilo aj viac obyvateľov. Možno staršia generácia nie, ale práve tá sa môže cítiť fyzickou formou sčítania najohrozenejšia a môžu ju využiť aj rôzni šmejdi na zisťovanie majetkových pomerov starších občanov. Mne by takéto sčítanie v elektronickej podobe nevadilo a kľudne by som sa zapojila. Pri osobnom sčítaní by som sa z časových a osobných dôvodov (malé dieťa) skôr nezúčastnila.

    Džemal Kodrazi (57), podnikateľ: Nepozdáva sa mi takéto zisťovanie, ktoré sa tvári ako ďalšie sčítavanie a nesúhlasím s ním. Štát sa zaujíma o to, k získanie čoho neprispel. Mali sme to možnosť vidieť, a mnohí aj zažiť na vlastnej koži v čase koronakrízy, ktorá stále nie je definitívne zažehnaná a môže udrieť opakovane. Štát namiesto, aby riešil v prvom rade záujmy a problémy svojich obyvateľov, sa zaujíma o ich majetkové pomery - vlastníctvo nehnuteľností a príjem. Nepáči sa mi tiež, že ma bude niekto vyrušovať v súkromí, namiesto, aby takéto záležitosti riešil elektronicky.

    Prečítajte si tiež: