Slováci budú mať lacnejšiu elektrinu do roku 2027, má to ale háčik: KOĽKO si priplatíme naozaj?
1. 4. 2023, 18:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:56)

Zastropovaná cena ešte neznamená výsledná! Sumy za elektrinu, ktoré budú po dohode vlády s elektrárňami platiť domácnosti nasledujúce tri roky, sa ešte môžu navýšiť. Zastropovanie sa totiž týka len silovej zložky elektriny, ktorá tvorí približne polovicu z koncovej ceny elektriny na faktúrach. Koľko si priplatíme v skutočnosti?
Zdroj: Henrich Mišoviè
Zdroj: Henrich Mišoviè
Zdroj: Martin Baumann
Galéria k článku
Elektrina bola pôvodne zastropovaná do konca roka 2024. Dohodli sa na tom ešte vo februári 2022 ministerstvá hospodárstva a financií so Slovenskými elektrárňami (SE). To, koľko si budú slovenské domácnosti priplácať po roku 2024, bolo až do štvrtka otázne. Štát sa však napokon s elektrárňami dohodol, výsledkom čoho je regulovaná cena silovej elektriny 61 eur za megawatthodinu. Naopak, ak by sa dočasne poverený minister hospodárstva Karel Hirman s elektrárňami nedohodol, cena by mohla byť oveľa vyššia.
Slovenské elektrárne budú podľa jeho slov dodávať elektrickú energiu do siete za bezkonkurenčne nízke ceny do roku 2027. Za to majú od vlády garantované, že vláda nebude zavádzať nové dane, poplatky a regulácie, ktoré by sa dotkli Slovenských elektrární. Podľa šéfa rezortu hospodárstva to zabezpečí stabilné prostredie pre dostavbu štvrtého bloku Mochoviec a pomôže dostať spoločnosť SE z extrémneho zadlženia do zdravej kondície.
Od roku 2025 sa objem pre domácnosti mierne zníži na 5,5 terawatthodiny s cieľom motivovať k úsporám, čo je požiadavkou Európskej komisie. V rokoch 2026 a 2027 by mala garantovaná cena postupne rásť až na 79 eur za megawatthodinu. V súčasnosti je cena na trhoch dvakrát drahšia ako zastropovaná cena. „Ak by cena výrazne klesla na trhu, tak je možné, že cena bude nižšia aj pre domácnosti,“ ubezpečil Hirman.
Článok pokračuje na druhej strane >>>
Podľa analytika Jozefa Badidu z portálu energieprevas.sk sa nedá presne vyčísliť, koľko si slovenské domácnosti priplatia naozaj. „Pri zastropovaní cien silovej elektriny pre domácnosti na roky 2024-27 sme zatiaľ len vo fáze memoranda. Je ešte potrebné podpísať implementačnú zmluvu so Slovenskými elektrárňami a mať ju schválenú aj Európskou komisiou, čo sa v roku 2022 nepodarilo uskutočniť. Navyše memorandum rieši „len“ komoditu, ktorá aktuálne predstavuje asi 50 % koncovej ceny elektriny a aj cena komodity sa má postupne zvyšovať a objem cenovo zvýhodnenej elektriny postupne klesať. Druhých 50 % koncovej ceny tvoria ostatné položky, ako napríklad tarifa za prevádzkovanie systému či tarifa za straty pri distribúcii, ktorých nárast vláda SR v prípade domácností na rok 2023 kompenzovala,“ vysvetlil Jozef Badida.
Hovorca Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Radoslav Igaz ubezpečil, že nárast za ostatné položky na faktúre takisto nebude dramatický. „V prípade domácností a vybraných zraniteľných odberateľov na základe mimoriadnych opatrení vlády SR sa časť koncovej ceny za dodávku elektriny zvýši približne o 5 % a sieťové poplatky ostávajú na rovnakej úrovni ako v roku 2022. Prijaté mimoriadne opatrenia vlády majú totiž prednosť pred cenovými rozhodnutiami úradu.“
Problémy budú mať aj obchodné reťazce >>>
Niektoré obchodné reťazce však upozornili, že v ich prípade ide za dodávku elektriny o výrazne vyššie sumy, ktoré budú musieť zaplatiť, a preto hrozí ďalšie zdražovanie potravín. „Na túto zložku celkovej ceny energie sa nikto nepozeral. Ani náš dodávateľ elektriny nemal informácie, že dôjde k takémuto razantnému navýšeniu cien. Dokonca mali prísľub od ÚRSO, že si ustráži nárast poplatkov za distribúciu. Opak však bol pravdou. O náraste poplatkov sa dozvedeli až z januárových vyúčtovacích faktúr,“ tlmočila stanovisko reťazca Terno Paula Kentošová.
Prečítajte si tiež: