Slováci sa tento rok rozcestovali: Na Chorvátsko či Taliansko ZABUDNITE, AHA, kam chodili!
25. 10. 2022, 18:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:39)
Slováci sa konečne dočkali a nezastavili ich ani vyššie ceny! Po náročných rokoch koronavírusovej pandémie sa toto leto poriadne rozcestovali a to napriek tomu, že ceny palív i služieb išli hore. Vo veľkom vyhľadávali dokonca aj exotiku. Ktoré destinácie sú TOP a aké bude dovolenkové leto 2023?
Zdroj: Satur
Zdroj: unsplash.com/waelhneini
Zdroj: Satur
Galéria k článku
Po náročnom pandemickom období dnes už väčšina destinácií nevyžaduje takmer žiadne opatrenia. Slovákom preto nič nebránilo vyraziť do sveta a neodradilo ich ani zdražovanie. Počas uplynulých mesiacov vo veľkom vyhľadávali oddych pri pláži. Viacero cestoviek potvrdilo, že tohtoročná sezóna bola ešte silnejšia ako predpandemický rok 2019.

Zdroj: Satur
Napriek tomu, že pandémia ovplyvnila spôsob nákupu dovoleniek a v roku 2021 sa až 35 percent ich predaja posunulo do online priestoru, väčšina stále uprednostňuje osobný prístup. Najradšej si dovolenky vyberáme v kamenných pobočkách a dávame si poradiť od špecialistov, čo sa obzvlášť potvrdilo pri nákupe práve drahších dovoleniek či poznávacích zájazdov.
Zmena nastala aj v tom, že ceny sa menia oveľa dynamickejšie. Uvoľnili sa aj podmienky storna. Tí, ktorí si dovolenku zarezervovali v predstihu, ju kúpili aj o 20 percent lacnejšie. „Na budúci rok bude veľká zmena. Ceny všade rastú, podľa mňa first moment je najvýraznejšie výhodný práve v tomto roku, čo sa týka leta 2023,” predpovedá obchodný riaditeľ spoločnosti Hydrotour Tomáš Lazarov. Priznal tiež, že ceny dovoleniek išli v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi hore.
Slovákom na relax tento rok nestačili už len okolité krajiny. Kam cestovali najviac sa dočítate na nasledujúcej strane » » »
Zaujímavé je, že Slovákom na relax tento rok nestačili už len okolité krajiny, ako kedysi Chorvátsko či Taliansko, no začali sa vo veľkom obzerať aj po ďalekej exotike. Najčastejšie podľa šéfky cestovnej kancelárie Satur Nory Fedorovej cestovali do Dubaja, Ománu, na Maldivy, Zanzibar či do Mexika. Podľa Lazara išli u nich zasa na dračku destinácie ako Senegal, Kapverdské ostrovy, Turecko, Grécko, Španielsko, Cyprus, Sardínia, Sicília a tiež Omán.

Zdroj: Twitter - Like Zadar
„Tento rok bol cítiť ohromný boom v rámci cestovania. Sezóna bola na úrovni roku 2019, dá sa povedať, že možno aj o niečo lepšia. Kapacity boli v klasických destináciách vypredané už od konca mája do októbra. Všetko bolo tak plné ako si za 20 rokov v cestovnom ruchu nepamätám," priznal. Novinkou tiež je, že sa do exotiky začalo lietať priamo z Bratislavy a z Košíc.
Anketa
Boli ste tento rok na dovolenku v exotike?
Slovákov pri výbere dovolenky nezastavili ani vyššie ceny za služby a ubytovanie. Za týmito krajinami vycestovalo až o 50 % viac ľudí ako v minulosti. Podľa zistení cestovnej kancelárie Satur sezóna dovoleniek v exotike už dávno nie je záležitosťou len 2 – 3 mesiacov, ale takmer troch štvrtín roka, t. j. od októbra do mája.
Od nového roka čakajú na dovolenkárov novinky. Viac sa dočítate na nasledujúcej strane » » »
Najatraktívnejšie je pre Slovákov práve obdobie Vianoc, Silvester, Veľká noc či školské prázdniny. „Nahrávajú tomu pravidelné priame lety z Bratislavy a z Košíc a tiež ponuka kvalitných 5* hotelov s all inclusive službami. Tento rok lietame do Ománu, Dubaja, na Zanzibar a Seychely. Exotika zo Slovenska je nielen pohodlnejšia, ale najmä cenovo výhodnejšia," vysvetlila riaditeľka Saturu. Priznala tiež, že klienti si síce priplatia, no zároveň sú aj náročnejší.

Zdroj: Satur
Hoci tohtoročná dovolenková sezóna je takmer na konci, nový rok so sebou pre dovolenkárov prinesie viaceré novinky. Počas leta 2023 pribudnú napríklad priame lety na chorvátsky ostrov Brač aj priamy let z Bratislavy do Dubrovníka. Pre nadšencov horúcejších destinácií pribudne nová destinácia letovisko Marsa Matrouh v Egypte. Milovníkov Grécka zasa nadchne nový ostrov Kefalónia, ktorý sa pýši tyrkysovo modrým morom.
Novinky plánuje aj cestovná kancelária Hydrotour, okrem toho, že spustili lety do Senegalu či na Kapverdy, kam sa v zime nikdy nelietalo, plánujú pre dovolenkárov aj ďalšie. Obchodný riaditeľ spoločnosti Hydrotour ich však zatiaľ prezradiť nechcel.