Keďže ide o jednu z najvýznamnejších udalostí našej histórie, zaujíma nás, ako ju hodnotíte vy. V ankete sme sa pýtali, čo si myslíte o novembri 89, o živote pred ním i o nasledujúcich 30 porevolučných rokoch. Takisto nás zaujímalo, ako sa vám žije dnes.
Ukázalo sa, že táto téma je stále živá nielen pre pamätníkov, ale aj pre mladých ľudí. „Záujem čitateľov odpovedať na naše otázky bol obrovský,“ hovorí šéfredaktorka denníka Plus JEDEN DEŇ Ivana Mandáková.
Na anketové otázky odpovedalo (od 13. do 30. septembra) až 7 364 čitateľov: 565 poštou, ostatní prostredníctvom webu pluska.sk.
Z výsledkov našej ankety vyplýva, že väčšina Slovákov nežnú revolúciu a jej výsledky chváli. Až 68 percent sa cíti na Slovensku slobodne, vyše 64 percent sa tu cíti bezpečne a 56 percent hlasujúcich je s ponovembrovým životom spokojných.

 

Išli sme tam, verili sme...

Viac ako polovica respondentov, ktorí vyplnili a poslali dotazník, mala v čase revolúcie viac ako 15 rokov, takže vedia oba režimy porovnať aj z vlastných skúseností.
K tým starším, ktorí sa zapojili do ankety, patria napríklad manželia Brtkovci z Brezna. Na anketové otázky odpovedali medzi prvými. Náš denník si kupujú každý deň, lenže kvôli ankete si dokonca v jeden deň kúpili hneď dva výtlačky, aby mohol hlasovať každý sám za seba.
Sú už na dôchodku, ale udalosti spred 30 rokov si dobre pamätajú. „Mali sme vtedy 36 a 34 rokov, náš jediný syn, ktorý teraz býva a pracuje v Rakúsku, bol vtedy maličký,“ spomínajú Milan (66) a Eva (64) Brtkovci. „Manželka pracovala v nemocnici v laboratóriu, ja vo vtedajších Švermových železiarňach. Najskôr sme si všimli v televízii, že sa niečo deje a o niekoľko dní už začali mladí  nosiť aj po Brezne plagáty a na námestí sa organizoval veľký protest,“ spomínajú na pohnuté časy. „Išli sme tam. Bolo chladné počasie, ale to nás neodradilo. Verili sme v lepšiu budúcnosť, slobodu a aj lepšie ohodnotenú prácu, lebo tak sa to na tribúnach takmer od začiatku sľubovalo. Veľké nádeje však vystriedalo sklamanie,“ hovoria manželia.

Manželia Brtkovci verili v lepšiu budúcnosť a lepšie ohodnotenú prácu. Dnes sú sklamaní.
Zdroj: red

Dvojnásobné platy spľasli

Spomínajú na sľuby, že tu budeme mať čoskoro Švajčiarsko, potom zasa dvojnásobné platy. „Naše očakávania sa naplnili vari len v tom, že môžeme cestovať, kam chceme, a slobodne sa vyjadriť, inak asi nič,“ zhodujú sa. „Všetko ostatné bolo len klamstvo,“ posťažoval sa Milan. „Sklamali nás určite platy, ale najviac politické hádky. Namiesto toho, aby naozaj robili pre nás ľudí, bezvýznamne sa ,bijú´ medzi sebou,“ dopĺňa ho Eva. Smutno je im hlavne z toho, že za celoživotnú prácu dostávajú dnes len malé dôchodky. „Riadne nás ,oblbli´ kupónovou privatizáciou a hnevá nás aj to, že po revolúcii vytunelovali veľké podniky, ktoré zamestnávali väčšinu Slovákov. Veľkým sklamaním je aj poľnohospodárstvo - boli sme sebestační a teraz všetko zarastá a my kupujeme drahé podradné potraviny v zahraničí,“ hnevá sa Milan.