Slováci bez servítky o Nežnej revolúcii: Politici nás vtedy riadne oblbli!
6. 10. 2019, 16:10 (aktualizované: 11. 7. 2024, 15:57)

Zdroj: TASR
Ani sa nechce veriť, že od nežnej revolúcie uplynie 17. novembra už 30 rokov! Vtedy sme si sľúbili lepšiu budúcnosť, lásku a vravieť pravdu len... Myslíte si, že sa nám to podarilo naplniť? Na to sme sa pýtali Slovákov v ankete denníka Plus JEDEN DEŇ a webového portálu pluska.sk.
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Galéria k článku
Keďže ide o jednu z najvýznamnejších udalostí našej histórie, zaujíma nás, ako ju hodnotíte vy. V ankete sme sa pýtali, čo si myslíte o novembri 89, o živote pred ním i o nasledujúcich 30 porevolučných rokoch. Takisto nás zaujímalo, ako sa vám žije dnes.
Ukázalo sa, že táto téma je stále živá nielen pre pamätníkov, ale aj pre mladých ľudí. „Záujem čitateľov odpovedať na naše otázky bol obrovský,“ hovorí šéfredaktorka denníka Plus JEDEN DEŇ Ivana Mandáková.
Na anketové otázky odpovedalo (od 13. do 30. septembra) až 7 364 čitateľov: 565 poštou, ostatní prostredníctvom webu pluska.sk.
Z výsledkov našej ankety vyplýva, že väčšina Slovákov nežnú revolúciu a jej výsledky chváli. Až 68 percent sa cíti na Slovensku slobodne, vyše 64 percent sa tu cíti bezpečne a 56 percent hlasujúcich je s ponovembrovým životom spokojných.

Išli sme tam, verili sme...
Viac ako polovica respondentov, ktorí vyplnili a poslali dotazník, mala v čase revolúcie viac ako 15 rokov, takže vedia oba režimy porovnať aj z vlastných skúseností.
K tým starším, ktorí sa zapojili do ankety, patria napríklad manželia Brtkovci z Brezna. Na anketové otázky odpovedali medzi prvými. Náš denník si kupujú každý deň, lenže kvôli ankete si dokonca v jeden deň kúpili hneď dva výtlačky, aby mohol hlasovať každý sám za seba.
Sú už na dôchodku, ale udalosti spred 30 rokov si dobre pamätajú. „Mali sme vtedy 36 a 34 rokov, náš jediný syn, ktorý teraz býva a pracuje v Rakúsku, bol vtedy maličký,“ spomínajú Milan (66) a Eva (64) Brtkovci. „Manželka pracovala v nemocnici v laboratóriu, ja vo vtedajších Švermových železiarňach. Najskôr sme si všimli v televízii, že sa niečo deje a o niekoľko dní už začali mladí nosiť aj po Brezne plagáty a na námestí sa organizoval veľký protest,“ spomínajú na pohnuté časy. „Išli sme tam. Bolo chladné počasie, ale to nás neodradilo. Verili sme v lepšiu budúcnosť, slobodu a aj lepšie ohodnotenú prácu, lebo tak sa to na tribúnach takmer od začiatku sľubovalo. Veľké nádeje však vystriedalo sklamanie,“ hovoria manželia.
Zdroj: red
Manželia Brtkovci verili v lepšiu budúcnosť a lepšie ohodnotenú prácu. Dnes sú sklamaní.
Dvojnásobné platy spľasli
Spomínajú na sľuby, že tu budeme mať čoskoro Švajčiarsko, potom zasa dvojnásobné platy. „Naše očakávania sa naplnili vari len v tom, že môžeme cestovať, kam chceme, a slobodne sa vyjadriť, inak asi nič,“ zhodujú sa. „Všetko ostatné bolo len klamstvo,“ posťažoval sa Milan. „Sklamali nás určite platy, ale najviac politické hádky. Namiesto toho, aby naozaj robili pre nás ľudí, bezvýznamne sa ,bijú´ medzi sebou,“ dopĺňa ho Eva. Smutno je im hlavne z toho, že za celoživotnú prácu dostávajú dnes len malé dôchodky. „Riadne nás ,oblbli´ kupónovou privatizáciou a hnevá nás aj to, že po revolúcii vytunelovali veľké podniky, ktoré zamestnávali väčšinu Slovákov. Veľkým sklamaním je aj poľnohospodárstvo - boli sme sebestační a teraz všetko zarastá a my kupujeme drahé podradné potraviny v zahraničí,“ hnevá sa Milan.
Brtkovci: Prezidentom mal byť Dubček
Prezidentom mal byť podľa nich jednoznačne Alexander Dubček, ktorého pokladajú za jediného normálneho politika. „Dnes sa nám nepáči asi nikto z politikov, lebo súčasná politická situácia na Slovensku je katastrofálna,“ dodávajú.
Mladých, ktorí sa zapojili do ankety, zase niektoré otázky zaskočili. „To akože kedysi sa nedali bežne kúpiť džínsy? To hádam nie je možné!“ čudovala sa Bratislavčanka Tamara (19). „A kto bol vekslák? To absolútne netuším,“ zamyslela sa Lucia (24).
Zdroj: TASR
Alexander Dubček bol ikonou pre mnohých Slovákov.
Kto sa zapojil do ankety?
- Odpovedalo 7 364 čitateľov.
- Z toho bolo 49,63 percenta mužov a 49,2+ percenta žien.
- Najviac odpovedí prišlo od ľudí vo veku 55 - 65 rokov (28,1 %) a 46 - 55 rokov (26,56 %).
- Najmenej odpovedí prišlo od najmladších: vo veku do 15 rokov (0,03 %) a 15 - 25 rokov (1,89 %).
- Najviac hlasujúcich bolo z Bratislavského kraja (21,24 %) a z Košického kraja (13,48 %).
- Najmenej odpovedí prišlo z Trnavského kraja (8,99 %).
SERIÁL NOVEMBER 89: Príbehy, fakty, reportáže
Z našej ankety o novembri 1989 vyplynulo množstvo zaujímavých zistení. Podelíme sa o ne aj s vami, milí čitatelia. Takisto vám ponúkneme príbehy ľudí z novembra 1989, ich názory na porevolučné dianie, zaujímavosti z nežnej revolúcie aj porovnanie niekdajších a terajších čias.
Články na tému, ako vnímajú Slováci november 1989, nájdete už čoskoro každý deň v denníku Plus JEDEN DEŇ a na webe pluska.sk. Postupne sa budeme venovať jednotlivým oblastiam, na ktoré sme sa vás v ankete pýtali.
Zdroj: Zdroj: Ľuba Zemanová
Za dobrú prácu v Socialistickom zväze mládeže boli aj odmeny. Väčšinou diplom. Tie na fotografii dostali študenti bratislavského gymnázia na Vazovovej 6 v roku 1977.
Pošlite nám vaše fotografie!
Zároveň by sme radi zdokumentovali časy pred 30 rokmi aj zaujímavými autentickými fotografiami. Pošlite nám svoje zábery z diskoték, kúpalísk, zväzáckych či pionierskych alebo odborárskych podujatí, prvomájových osláv, nákupov, dovoleniek - proste z činnosti, na ktorú spomínate či už v dobrom, alebo v zlom. Fotografie posielajte aj s opisom, kto je na nej, v ktorom roku a kde vznikla. Každý deň uverejníme jednu vašu snímku s krátkym textom. A tri najlepšie odmeníme! Posielať nám ich môžete mailom na adresu plus.tip@newsandmedia.sk alebo poštou na adresu redakcie.