Reklama

Slová astrológa Tótha o polárnej žiare sa potvrdili! Súvisí nebeský úkaz s predpoveďou počasia?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    VIDEO Astronóm Juraj Tóth: Prečo sme na Slovensku videli polárnu žiaru?
    Reklama

    Počas víkendu hrala obloha na Slovensku všetkými farbami! Nezvyčajný úkaz Auroru Borealis, teda polárnu žiaru, sme mohli vidieť na celom Slovensku. Ako takéto nebeské divadlo vzniká, či má súvis s klimatickými zmenami, a prečo sa objavilo práve nad Slovenskom?

    Článok bol pôvodne publikovaný 25. apríla 2023. Keďže sa polárna žiara objavila na Slovensku uplynulý víkend, doplnili sme ho o aktuálne informácie a publikovali opäť.

    Polárnu žiaru mohli vidieť obyvatelia Slovenska z rôznych regiónov. "Aj vy ste dnes pozorovali polárnu žiaru? Dnes ju vidieť ešte lepšie ako včera," napísali meteorológovia zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) v nedeľu na svojej facebookovej stránke. Aj nám do redakcie prišli v priebehu víkendu nádherné fotografie polárnej žiary, predovšetkým z východného Slovenska.

    Tento čarovný nebeský úkaz sme mohli naposledy vidieť nad Slovenskom v apríli tohto roku. Prečo sa polárna žiara začala objavovať už aj nad Slovenskom, nám v tom čase vysvetlil astronóm Juraj Tóth. „Súvisí to s tým, že na Slnku vznikajú chromosférické erupcie alebo balíky koronálnej hmoty, ktoré vletia do zemskej magnetosféry. Pri takomto turbulentnom magnetickom poli našej Zeme sa niekedy stáva, že aj v nižších zemepisných šírkach ako sme my, je polárna žiara viditeľná,” povedal nám astronóm ešte v apríli a dodal, že polárna žiara sa väčšinou objavuje v okolí magnetických pólov, teda na severe a na juhu zemegule. „Ale pri takýchto špeciálnejších turbulentnejších stavoch našej magnetosféry, teda magnetického obalu Zeme, môžeme vidieť polárnu žiaru aj z našich zemepisných šírok,“ hovorí Juraj Tóth z Katedry astronómie, fyziky Zeme a meteorológie Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského.

    Súvisí polárna žiara so zmenou klímy a predpoveďou počasia?

    V Bratislave sa polárna žiara pritom objavila naposledy v roku 2015. „Slnko prechádza nejakým životným cyklom aktivity, ktorý trvá zhruba 11 rokov, a v čase najvyššej aktivity sa zvykne objaviť polárna žiara aj na našom území. Všetko tak závisí od Slnka a jeho aktivity. Platí však, že výskyt polárnej žiary je však na Slovensku veľmi nezvyčajný,“ povedal nám jeden z administrátorov obľúbeného portálu o počasí Severe Weather Slovakia Tomáš Ralbovský. Ako už býva zvykom, na sociálnych sieťach dostali svoj priestor aj konšpirátori. Niektorí tvrdili, že polárna žiara sa na Slovensku objavila pre klimatické zmeny či pre vypúšťanie škodlivých emisií do ovzdušia. Astronóm však medzi týmito dvoma javmi súvislosť nevidí. „Toto je skôr záležitosť nabitých častíc zo Slnka, ktoré zasiahnu magnetické pole Zeme. Priama súvislosť s klímou by tam nemala byť,“ konštatuje Tóth. Polárna žiara nemá taktiež súvislosť ani s predpoveďou počasia na leto alebo budúcu zimu.

    Anketa

    Mali ste to šťastie a videli ste aj vy polárnu žiaru na vlastné oči?

    • Áno, bola to nádhera!20%
    • Nie, nemal/a som to šťastie.79%

    Hlasovanie bolo ukončené

    Pre nadšencov tohto nebeského divadla má Tóth dobré správy. To, že sa polárna žiara bude na Slovensku vyskytovať častejšie, nevylučuje. Práve naopak. „Sú to skôr také náhodné udalosti, ale áno, môže sa stať. Musí tam byť splnená presnejšia geometria, teda to, kde na Slnku sa to odohrá, aby to trafilo našu planétu. Takže áno, ďalšiu polárnu žiaru možno uvidíme už o niekoľko mesiacov,“ povedal nám astronóm v apríli tohto roku. Jeho slová sa tak naplnili a polárnu žiaru sme videli opäť!