Lacnejší benzín už od septembra! „Ropa za posledný týždeň zlacnela a dostala sa pod $100 za barel pre Brent a WTI. Ruská ropa Ural s cenou klesá v oneskorení niekoľko dní a tak premietnutie poklesov ropy uvidíme pri Urale v najbližších dňoch do týždňa,” vysvetľujú analytici z Dát bez pátosu dôvod poklesu ceny 95-oktánového benzínu v najbližších dňoch. Tým sa však dobré správy nekončia.

Keď koncom júna ešte platili motoristi 1,95 eura za liter benzínu, štruktúra tejto ceny vyzerala nasledovne: 32,5 centa DPH a 51,4 centa bola spotrebná daň. To znamená, že 84 centov si zobral štát a 1,11 eura stála surovina od výrobcu a marža v predajni. „Tá surovina za trošku viac ako jedno euro teraz zlacnela o viac ako 25 % a aj keď surovina na cene finálneho produktu nerobí 100 % nákladov (ale väčšinu), tak je racionálne očakávať postupné zlacnenie benzínu a nafty,” vysvetľujú analytici.

>>> KEDY A O KOĽKO KLESNE CENA BENZÍNU? PREDPOVEĎ ANALYTIKOV NÁJDETE V GALÉRII <<<

Začiatkom školského roka by sme mali tankovať s cenou začínajúcou na 1,66 eura.
Horší scenár však čaká našich južných susedov. Regulácia a zastropovanie ceny pohonných látok spôsobili v Maďarsku podľa analytikov viac škody ako osohu.

Najskôr bola cena 95-oktánového benzínu pre domácich 1,22 eura, potom zrušili tzv. „tankovaciu turistiku” pre zahraničných, neskôr zaviedli tankovací limit pre domácich 50 litrov na deň a teraz obmedzili nákup len na súkromné účely. „Nakoniec nebude dostatok benzínu ani pre súkromné autá a výnimku dostanú hasiči, sanitky, policajti. Gratulujeme, bol to fakt výborný nápad,” dodávajú na záver analytici a upozorňujú slovenských vodičov, aby si pred cestou do Maďarska nezabudli natankovať.

Prečítajte si tiež: