NOVÝ LIEK na covid vyliečil 29 z 30 pacientov! Čo si o ňom myslí infektológ Jarčuška?
19. 2. 2021, 6:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 23:26)

Nová nádej v boji s koronavírusom! Liek proti ochoreniu COVID-19, ktorý vyvinuli v Izraeli, zaujal aj našich infektológov. Stav pacientov sa výrazne zlepšil v priemere už po štyroch dňoch. Budeme ho používať na Slovensku?
Zdroj: Tsafrir Abayov
Zdroj: Profimedia
Zdroj: František Iván
Galéria k článku
Liek s názvom EXO-CD24 vyvinutý v Ichilov Medical Center môže výrazne prispieť k záchrane sveta pred koronavírusom. V prvej fáze klinického testovania pomohol až 29 z 30 pacientov so stredne ťažkým a ťažkým priebehom infekcie vrátiť sa o 3 až 5 dní domov z nemocnice.
Pri ochorení COVID-19 je najčastejšou príčinou úmrtia tzv. cytokínová búrka. Ide o vážne hyperzápalové ochorenie, ktoré môže viesť k poškodeniu pľúc a následnej smrti. Vzniká v momente, keď sa telo stretne s vírusom a snaží sa agresívne brániť. Proteín CD24 pomáha upokojiť imunitný systém a potlačiť cytokínovú búrku.

Zdroj: Tomáš Valent
Pacienti liek inhalujú raz denne po dobu niekoľkých minút. Celková liečba trvá asi 5 dní. „Liek je zameraný priamo na srdce búrky, na pľúca. To je hlavný rozdiel od iných receptúr, ktoré obmedzujú cytokín len na lokálnej úrovni alebo pôsobia širokospektrálne, ale spôsobujú veľa závažných vedľajších účinkov. EXO-CD24 sa podáva lokálne, funguje širokospektrálne a bez vedľajších účinkov,“ uviedol pre The Times of Israel výskumník z laboratória inštitútu Shiran Shapira.
Uznávaný slovenský infektológ Pavol Jarčuška označil liek za veľmi nádejný: „Izraelský liek vyzerá nádejne, no je zatiaľ vyskúšaný len na 30 pacientoch. U 29 z nich mal preukázateľný efekt. My sme vstúpili do jednania a dohodli sme sa, že ak bude vhodná situácia, tak sa môžeme podieľať na realizácii klinických skúšok. To je ešte dosť dlhá doba, kým by takýto liek bol dostupný pre reálne používanie, ale je to jedna z nádejných možností."
Upozornil, že tento liek nebol zatiaľ nikdy podávaný samostatne. „Nebol nikdy dávaný v monterapii, ale bol dávaný ako súčasť komplexnej liečby a kým nemáte urobenú randomizovanú klinickú porovnávaciu štúdiu, ktorá je seriózne nadizajnovaná, tak efekt liečiva sa nedá jednoznačne povedať," dodal odborník.
Článok pokračuje na ďalšej strane: Aké ďalšie lieky majú vysokú účinnosť?
Nádejných možností je však podľa Jarčušku viac: „Je ich relatívne veľa, u všetkých z nich prebiehajú teraz klinické skúšania, napríklad v Brazílii sa skúmajú ďalšie 2 alebo 3 lieky.“
Obrovský potenciál podľa neho majú tzv. monoklonálne protilátky. Ide o liečivo, ktoré pomohlo napríklad aj bývalému americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi. Ide o kombináciu či tzv. koktail dvoch umelo laboratórne vyrobených protilátok. Keď sa podajú včas pacientom s rizikom ťažkého priebehu, zabránia, aby k ťažkému priebehu prišlo. Má zabrániť naviazaniu vírusu na bunky a jeho replikácii a zároveň má umožniť imunitnému systému, aby začal vírus likvidovať.
„Sú veľmi nádejné, aj okolité krajiny ich už objednávajú. Aj my sme vstúpili do centrálneho objednávacieho procesu v Európskej únii. Monoklonálne protilátky sú lieky, ktoré sa dávajú vysoko rizikovým pacientom, ktorí sú hneď po diagnostike COVID-19, zaradení medzi rizikových. Dostanú 60-minútovú infúziu a efekt toho lieku je zhruba o 60-80% percent pokles hospitalizácie, eventuálne pokles mortality," vysvetlil Jarčuška.
Táto liečba je aktuálne odborníkmi označená za najefektívnejší preventívny postup. Sú podľa odborníkov veľmi efektívne, ale sú aj veľmi nákladné. Nemecko sa stalo prvou krajinou v EÚ, ktorá ich začala používať. Nemci nakúpili už 200-tisíc kusov monoklonálnych protilátok za 400 miliónov eur mimo obstarávací proces EÚ, čiže na vlastnú päsť. Jedna dávka tak v prepočte vychádza na 2000 eur. Samotný Trump po zotavení deklaroval, že liek odviedol "skvelú prácu".
Mohlo by vás zaujímať: