Až 70 percent celosvetovej produkcie plastov tvoria jednorazové obaly. Aj preto sa mnohí rozhodli, že je načase aspoň u seba doma zredukovať množstvo plastov. Napríklad tým, že si nakúpia to vlastných nádob a nepotrebujú jednorazové plastové obaly. Na Slovensku však ešte stále nie je jednoduché žiť ekologicky. Vyskúšali sme si to na vlastnej koži.
Rozhodli sme sa vyskúšať bezobalový životný štýl, tzv. zero waste, na vlastnej koži. V slovenských supermarketoch sme sa snažili nakúpiť do vlastnej nádoby, ktorú sme si na to priniesli. Výsledky vás prekvapia!
Napriek pozitívnemu dosahu na životné prostredie sa väčšina predajní na podobný nákup pozerá cez prsty a zákony ho nepodporujú. Problém je v tom, že za bezpečnosť potravín je zodpovedný predajca a ak si tovar odnesiete vo vlastnom obale, obchodník sa už zaň nemôže zaručiť. „Pri použití vlastných obalov by nielenže nebolo možné zachovať reťazec ochrany zdravotnej bezpečnosti od výrobcu po predaj, ale bola by vylúčená možnosť preukázania zdroja kontaminácie a zodpovednosti za ohrozenie, či poškodenie zdravia pri vzniku ochorenia,“ vysvetlila hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Daša Račková.
To znamená, ak by ste mali napríklad po konzumácii takto kúpených potravín zdravotné problémy, so sťažnosťou na predajcu by ste nepochodili. „V danom prípade by napríklad predajca nemohol byť zodpovedný za bezpečnosť obalu prineseného spotrebiteľom ani za jeho hygienu, a teda by nemohol niesť zodpovedať za kvalitu a bezpečnosť potraviny zabalenej do obalu prineseného spotrebiteľom,“ dodala Račková. Na to, aby sme v budúcnosti mohli potraviny nakupovať v každom obchode do vlastných obalov, sa musí zmeniť potravinová legislatíva.
- Čo je Zero waste?
Zero waste alebo Život bez odpadu je životný štýl, ktorý sa zakladá na opätovnom používaní a šetrení zdrojov, ako aj každodenného fungovania bez akejkoľvek tvorby odpadu. V praxi to znamená, že človek sa snaží žiť tak, aby neprodukoval žiadny odpad, respektíve len taký odpad, ktorý sa dá ekologicky odbúrať a nie je nutné ho skládkovať či spáliť.Vo väčšine supermarketov s ekolgógiou nepochodíte.
Ako sme v jednotlivých obchodoch dopadli sa dozviete na ďalších stranách!
Tesco - Nepochodili sme
Pri nákupe syra sme boli nemilo prekvapení. Pani predavačka nám objasnila, že predaj do vlastnej nádoby majú zakázaný a vybraný syr si môžeme kúpiť jedine zabalený do papiera na to určeného. Tesco bolo jediným obchodom, v ktorom sme sa nestretli s ochotou podporiť zero waste myšlienku.
Reakcia obchodu: „V súvislosti s využívaním vlastných dóz na potraviny pri nakupovaní sme si vyžiadali stanovisko kompetentných autorít na Slovensku, ktoré nám dali zamietavé stanovisko pre možnú kontamináciu potravín. Keďže sú pre nás zdravie a bezpečnosť zákazníkov na prvom mieste, budeme sa snažiť s kompetentnými orgánmi nájsť vhodné riešenie tak, aby sme zákazníkom mohli vyjsť v ústrety,“ vyjadrila sa Michaela Lehotská zo spoločnosti Tesco.