Ako dlho sa venujete skialpinizmu?

Skialpinizmu sa venujem asi 35 rokov, začal som ešte na vysokej škole v roku 1983.

Dosiahli ste aj nejaké úspechy ako profesionálny športovec?

Profesionálny športovec som v pravom zmysle nikdy nebol, lebo vždy som mal popri tom zamestnanie. Popri práci som však chodil po svetových podujatiach. Mám medailu z majstrovstiev sveta, majstrovstiev Európy, zvíťazil som v Európskom pohári. Kým nezasväteným hovoria niečo viac majstrovstvá sveta a Európy, nám zase Pierra Menta, čo je niečo podobné ako Tour de France v cyklistike. Tam sme aj s kolegami boli na 3., 4. či 5. mieste a mali sme za sebou aj víťazstvá v etapách.

Najväčšie dosiahnuté úspechy skialpinistu Miroslava Leitnera

2001 – 3. miesto na Majstrovstvách Európy spolu s Petrom Svätojánskym

2002 – 3. miesto na Majstrovstvách sveta spolu s Petrom Svätojánskym

2003 – 2. miesto vo svetovom rebríčku

Ako sa profesionálny skialpinizmus zmenil v priebehu rokov?

Keď začínala so skialpinizmom moja generácia, do ktorej patria aj mená ako Dušan Trizna či Milan Madaj, výstroj bola omnoho ťažšia. V tých rokoch sa však materiál začal veľmi pretvárať a zľahčovať. Pamätám si, akí sme boli šťastní, že máme lyže o 300 g ľahšie ako dovtedy, a že ich majú napríklad aj francúzski reprezentanti. Všetko sa začalo veľmi rýchlo vyvíjať, keď prišiel do skialpinizmu karbón. S každým ďalším pretekom sme videli ako sa ľudia zrýchľujú a menia sa pravidlá a disciplíny. Vznikli napríklad aj vertikálne preteky či šprinty, na ktoré sa pre nezasväteného človeka najlepšie pozerá, lebo sú na veľmi krátkom úseku a vo veľmi krátkom čase. Starým klasikom sa to až tak nepáči.

Čo musí mať pretekár naviac oproti klasickému skialpinistovi?

Každý skialpinista by sa mal vedieť zvládať jednotlivé terény, čo prichádza so skúsenosťami. Pretekári nie sú ničím iným, len sú omnoho rýchlejší, pretože používajú ľahšiu výstroj a majú lepšiu kondíciu. Aj množstvo cyklistov a triatlonistov využíva skialpinizmus ako zimný tréning vo vysokej nadmorskej výške. Na Slovensku sa dá pohybovať aj vo výške nad 2000 metrov, čo je veľmi dobré práve na kondíciu.

TU si pozrite, aký môže byť skialpinizmus parádny šport!

V akej najvyššej nadmorskej výške ste sa pohybovali vy?

V rámci pretekov v Taliansku sme boli vo výške 4250 m.n.m.

Tam sa už ťažšie dýchalo?

Mali sme aklimatizačný problém.

Pretekali ste vždy vo dvojici?

Niekedy vo dvojici a niekedy aj v trojici, a to kvôli bezpečnosti. Pri výstupe na ľadovec sa musíte viazať lanom a lyžujete takisto naviazaný na jednom lane kvôli tomu, aby ste nespadli do trhliny. V tom prípade je lepšie byť v trojici. Ja som bol však súčasťou toho, ako sa svetový pohár v skialpinizme vyvíjal. Postupne začali pretekať jednotlivci, aby sami za seba mohli ukázať, ako sú na tom výkonnostne.

Kto dnes holduje tomuto športu? Čítajte na ďalšej strane?