Cestovanie po Európe môže byť v nasledujúcich mesiacoch nebezpečné. Ak ste mali naplánovanú jarnú lyžovačku či poznávací zájazd, mali by ste svoju cestu ešte prehodnotiť. Najmä ak ste plánovali ísť do Talianska. Práve obľúbené Taliansko je najviac zasiahnutou krajinou v Európe s najvyšším počtom nakazených ľudí. Pre 11 miest a obcí, v ktorých sa objavila infekcia, platí karanténa. Viac ako 50-tisíc ľudí je izolovaných od okolitého sveta.

Najviac postihnutý je sever krajiny, kde práve v tomto čase zvyknú cestovať mnohí Slováci za lyžovačkou. „Nedá sa povedať, či je alebo nie je bezpečné vycestovať do Talianska. Aj keď sa chystáte napríklad 100 kilometrov od izolovaných obcí, nemusíte byť v bezpečí. Pohyb ľudí nezastavíte, zatvoríte im letiská, tak nasadnú do áut a už sa nákaza šíri ďalej,“ upozornila virologička Slovenskej akadémie vied Tatiana Betáková.

Rozširovaniu vírusu sa podľa nej nedá zabrániť, svoju cestu si razí bez ohľadu na štátne hranice. „Vírus sa šíri a bude sa šíriť ďalej. Je len otázka času, kedy príde aj na Slovensko,“ dodala.

Virologička Tatiana Betáková: Je len otázka času, kedy sa koronavírus dostane aj na Slovensko.
Zdroj: Martin Domok

Na Slovensku bolo zatiaľ 55 podozrivých pacientov na koronavírus, všetky vzorky však skončili negatívnym výsledkom. Niektorí Slováci sa rozhodli preventívne chrániť, z lekární zmizli ochranné rúška. 

Ako sa koronavírus dostal do Európy? »