STOP POTENIU: Vyskúšajte 8 TRIKOV a zostaňte v suchu aj keď je vonku 30 stupňov
1. 8. 2020, 18:00 (aktualizované: 31. 8. 2024, 22:23)

Zdroj: Ilustračná Profimedia.sk
Horúce dni, opálená pokožka, ale aj prepotené mapy pod pazuchami a nepríjemný zápach. To všetko patrí k letu. Dnešné teploty prekonali na viacerých územiach Slovenska 30 stupňov. Aj pri takýchto horúčavách však môžete zostať „v suchu". Vyskúšajte týchto 8 trikov!
Zdroj: Profimedia.sk
1. Antiperspirant nie je deodorant
Veľa ľudí si myslí, že antiperspirant a deodorant je jedno a to isté. Rozdiel medzi týmito dvoma produktami je však obrovský. Pri problémoch s potením určite siahnite po antiperspirante. Deodorant funguje len ako osviežovač vône, no nič viac. Na druhú stranu antiperspirant bojuje proti poteniu a zároveň osviežuje. Produkty by ste nikdy nemali nanášať jeden cez druhý. Vždy len na umytú a suchú pokožku. Zvyšky zaschnutej kozmetiky môžu napomáhať baktériám hromadiacim sa v podpazuší, čím vzniká nepríjemný zápach. Pred opätovným nanesením produktu na rovnaké miesto ho radšej dôkladne umyte.

Zdroj: shutterstock
2. Zázračný šalviový čaj
Čaj v lete? Áno, čítate správne. Existujú bylinky, ktoré výrazne prispievajú k potlačeniu nadmerného potenia. Asi najúčinnejšou z nich je šalvia lekárska. Okrem toho, že lieči žalúdočné ťažkosti, pomáha pri astme, uľavuje pri bolesti zubov, kĺbov a menštruačných bolestiach, obsahuje aj tzv. fytoestrogény, ktoré prispievajú k zmierneniu potenia, a to dokonca aj pri stresových situáciách. Má totiž schopnosť sťahovať potné žľazy. Priaznivý vplyv na vyváženú produkciu potu má tiež menej známa bylinka yzop lekársky, ktorý ovplyvňuje potenie priamo cez nervový systém.
Zdroj: Shutterstock
3. Podpazušie dôkladne vyčistite
Exfoliácia alebo hĺbkové čistenie, pri ktorom dochádza k odstráneniu najstarších mŕtvych kožných buniek z povrchu kože, je prospešná nie len pre vašu pleť, ale aj podpazušie. Skúste si spraviť rovnaké čistenie, aké si robíte v oblasti tváre aj v podpazuší. Vyčistite ho pomocou exfoliačného gélu, ktorý vmasírujete do pokožky a následne opláchnete.
Zdroj: Getty Images
4. Vhodné oblečenie
Pri výbere oblečenia nejde len o to, aby na ňom neboli vidieteľné perepotené mapy. Vhodne zvolené materiály ochránia vašu pokožku nie len pred nadmerným potením, ale aj pred ekzémami, alergiami. Počas horúcich dní siahnite určite po voľných, vzdušných strihoch a bledých farbách, ideálne bielej, ktorá nepriťahuje toľko svetla. Z materiálov je v lete najvhodnejšia určite bavlna. Podiel bavlny by mal byť ale viac ako 50 percent. Okrem nej skúste ľanové materiály alebo denim. Naopak, určite sa vyhnite syntetike. Pokožka sa v umelých materiáloch doslova dusí, preto ju radšej obchádzajte oblúkom. Výrazne podnecuje potenie a keďže pot ostáva na pokožke dlhšie prejavuje sa zápachom.
Zdroj: Shutterstock
5. Kávu radšej nie
Dostatočný pitný režim je počas horúcich dní samozrejmosťou. Niektoré nápoje by ste mali však radšej vynechať. Napríklad kofeín významne podporuje potenie. Skúste preto príjem kávy v lete minimalizovať a siahnite radšej po čaji alebo čistej vode.
Zdroj: Profimediia.sk
6. Štipľavému sa vyhnite
Čo sa týka jedla, skúste obmedziť korenisté a štipľavé jedlá. Čili štartuje metabolizmus, čo má za dôsledok zvýšenie potenia. Vyhnúť by ste sa mali aj karí či podobným dochucovadlám. Potenie znižuje hladinu draslíka v tele. Ten spolu so sodíkom riadi hospodárenie tela s vodou a chráni organizmus pred nadmernou stratou tekutín. Nezabúdajte teda na príjem ovocia a zeleniny, kde je draslík bohato zastúpený. Sodík dostávame do tela bežnou stravou, napríklad v podobe kuchynskej soli.
Zdroj: Profimedia.sk
7. Kúpeľ s bylinkami
Znížiť intenzitu potenia pomôžu striedavé kúpele v horúcej a studenej vode. Procedúru môžete doplniť kúpeľom s kockami ľadu a citrónovou šťavou. Neodporúča sa cukrovkárom. Pri nadmernom potení častí tela ako sú ruky, alebo nohy, je možné použiť kúpeľ zo smrekových výhonkov, listu orecha, vrbovou kôrou, ktoré majú zvieravý adstringentný účinok. Ďalej je možné vyluhovať prasličky, levandule alebo šalvie v octe a prikladať si nálev na miesta, ktoré sa nám najviac potia.
Zdroj: profimedia.sk
8. Botulotoxín alebo laser
Ak nič nepomáha a vy naďalej trpíte silným potením, vyslobodiť vás môže trochu drastickejšie riešenie. Dermatológovia odporúćajú na hyperhidrózu (nadmerné potenie) aplikáciu botulotoxínu. Ide o pichnutie drobných injekcií do oblastí podpazušia, dlaní či čela. Ak máte vrásky zabijete 2 muchy jednou ranou, nielenže sa prestanete potiť, ale budete mať aj hladkú pleť. Aplikácia botulotoxínu je finančne náročnejšia ako antiperspirant z lekárne. Vydrží približne 6 mesiacov a potom je potrebné aplikáciu zopakovať.
Najnovšie sa potné žľazy jednoducho zničia, odstránia a eliminujú laserom. Ten ich doslova vypáli a vy už v danej oblasti nevypotíte vôbec nič. Túto metódu poisťovne nehradia a tak si za suché podpazušie musíte zaplatiť sami. Avšak ak pre vás potenie predstavuje naozaj veľký sociálny a osobný problém, určite sa oplatí zainvestovať.
Prečítajte si tiež: