SKONČÍ DRUHÝ PILIER? Ondruš netuší, čo s ním bude! DEBATUJE sa o viacerých možnostiach
11. 6. 2024, 17:09
Štátny tajomník ministerstva práce Branislav Ondruš (Hlas) dnes nevie, aká je budúcnosť druhého piliera. Podľa jeho slov budúcnosť druhého dôchodkového piliera závisí od budúcnosti celého dôchodkového systému.
Zdroj: socpoist
Zdroj: socpoist
Zdroj: socpoist
Galéria k článku
Koalícia sa podľa neho v programovom vyhlásení vlády zaviazala, že zhodnotí efektivitu a prínos celého dôchodkového systému a jedným z kľúčových kritérií bude schopnosť dôchodkového systému poskytovať udržateľným spôsobom férové dôchodkové zabezpečenie.
„Ústava hovorí, že štát je povinný zabezpečiť primerané hmotné zabezpečenie v starobe, a že súčasťou systému, ktorým toto máme zabezpečovať, je dôchodkový systém povinne založený na dvoch pilieroch. My sa nemôžeme a odmietame sa pozerať na jednotlivé piliere separátne, pretože v skutočnosti my hodnotíme výkonnosť celého dôchodkového systému," uviedol Ondruš. Výkonnosť je alebo má byť podľa jeho názoru meraná práve tým, ako je schopný tento systém poskytovať takzvané primerané hmotné zabezpečenie, aké dôchodky je ten systém schopný prinášať.
„Momentálne sa venujeme interným diskusiám o prvom a druhom pilieri. Samozrejme, bavíme sa aj o tom treťom, pretože ten takisto ústava spomína, a je súčasťou dôchodkového systému, aj keď teda dobrovoľnou súčasťou dôchodkového systému. Až keď nám analýzy ukážu, ako inak nastaviť celý dôchodkový systém, tak až potom navrhneme nejaké riešenia," priznal štátny tajomník. Zdôraznil, že vláda nie je pod nejakým časovým tlakom a má na to celé volebné obdobie. V súčasnosti podľa Ondruša neprebiehajú žiadne medzirezortné diskusie alebo konzultácie.
V žalúdku mu leží už dlhšie... Viac na ďalšej strane...
Ondruš sa do druhé piliera obul už v marci. Vtedy vyhlásil, že sa oplatí len tým, čo zarábajú 3-krát viac ako priemernú mzdu, uviedol na sociálnej sieti. "Väčšina ľudí, ktorí si vybrali dôchodok aj z druhého piliera, skončila s nižším dôchodkom, než keby zostali len v prvom pilieri, pričom priemerná strata činí 52 eur mesačne. Len 5 percent ľudí zaznamenalo z účasti v druhom pilieri skutočný finančný prospech," uviedol v marci Ondruš.
Súkromné dôchodkové správcovské spoločnosti podľa neho zbroja do boja za ochranu svojich ziskov, pretože je zrejmé, že vláda bude musieť zasiahnuť do druhého penzijného piliera. Dôvodom nie sú ideologické preferencie, ale potreba ochrániť záujmy a potreby ľudí, ktorí do fondov posielajú stovky miliónov eur ročne bez zjavného pozitívneho dopadu. "Mám na mysli prospech ich samých, nie prospech DSS, ktoré tvoria rozsiahle zisky od vzniku II. piliera a na rozdiel od „sporiteľov“, ani jeden rok pre nich nebol stratový," tvrdil Ondruš.