Ostrieľaná pediatrička Prokopová otvorene: Chorobnosť je EXTRÉMNA, školy nezatvára iba chrípka!
18. 12. 2022, 12:10 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:44)
Na vysokú chorobnosť doplatilo už 36 škôl na celom Slovensku! Problémom nie je iba chrípka, ale aj iné respiračné ochorenia či svrab. Potvrdila to aj pediatrička Elena Prokopová, podľa ktorej tú máme najhoršiu sezónu chorobnosti detí za posledné desiatky rokov.
Zdroj: NORBERT SKALIČAN
Zdroj: NORBERT SKALIČAN
Zdroj: NORBERT SKALIČAN
Galéria k článku
Vyložené stoličky a prázdne triedy. Najviac chorých detí je v Trenčianskom kraji, kde podľa hygieničky Ľudmily Bučkovej museli z dôvodu akútnych respiračných ochorení zatvoriť sedem základných a sedem materských škôl. Deti sa potom musia učiť dištančne, tie menšie si zas berú rodičia do práce. Vážna situácia je aj v Bratislave.
„V pondelok okolo obeda sme sa cez Edupage dozvedeli, že synova škola ostáva pre vysokú chorobnosť zavretá do konca týždňa. Keďže sa to udialo nečakane, vyriešili sme to po rodinnej dohode tak, že som si syna vzala so sebou do práce, pretože s tým môj zamestnávateľ v takýchto výnimočných situáciách nemá problém,“ povedala nám Dominika (36) z Bratislavy. Problémy s chorobnosťou však hlási viacero škôl.
Zdroj: NORBERT SKALIČAN
Chrípka zatvára školy, mamička Dominika preto musela zobrať svojho syna do práce.
Oznam o prerušení výučby visí aj na dverách Základnej školy SNP Ostredková v Bratislave.
Riaditeľka Erika Drgoňová sa pre vysokú chorobnosť rozhodla zatvoriť školu na päť dní. „Na základe odporúčania Regionálneho úradu verejného zdravotníctva, prerušujem žiakom ZŠ SNP Ostredková 14 v Bratislave prezenčnú formu výchovno-vzdelávacieho procesu na 5 dní a žiaci školy prechádzajú na dištančnú formu výučby od 5. 12. 2022 do 9. 12.2022,“ píše sa v ozname pre rodičov.
Za vysokou chorobnosťou však nie je iba chrípka. Článok pokračuje na druhej strane >>>
„Máme tú najhoršiu sezónu chorobnosti detí za posledné desiatky rokov,“ hovorí Prokopová s tým, že školy sa zatvárajú aj pre iné respiračné ochorenia. „Áno, niektoré deti majú chrípku, ale máme tu aj extrémne veľa iných ochorení. Napríklad veľa streptokokových angín, čo sme po iné roky vôbec nemali,“ povedala Prokopová. Za zvýšenú chorobnosť môže podľa nej aj pandémia koronavírusu, keď boli deti celé dni zavreté doma. „Navyše všetci nosili respirátory a priebežná imunita, ktorá sa buduje tým, že sa permanentne stretávame s vírusmi a baktériami, je oslabená. Navyše sa začalo počasie, ktoré praje šíreniu respiračných infekcií. Vonku je zima, vlhko, dážď, vnútri sú pozatvárané okná a málo sa vetrá. Deti, ktoré majú imunitu slabšiu, chytajú tieto choroby do radu,“ dodala Prokopová.

Ako povedala, žiakov v tomto čase trápia aj rínovírusové infekcie či respiračné syncyciálne vírusy (RSV), ktoré sa prejavujú zvýšenou nádchou a teplotou.
V ružinovskej Základnej škole na Ostredkoch sa okrem chrípky vyskytol medzi žiakmi aj svrab. Pediatrička Elena Prokopová však rodičov upokojuje, že epidémie svrabu sa báť nemusíme. „Plus mínus, na Slovensku sem-tam nejaký svrab vždy bol. Nefunguje to tak, že sa nakazí hneď celá trieda. Maximálne dvaja-traja najbližší kamaráti,“ vysvetlila. Dieťa môže chytiť svrab napríklad v bazéne alebo aj v saune. Nakaziť sa však môžu aj rodičia. „Keď si dieťa ľahne napríklad do postele na plachtu a potom si tam ľahne aj rodič, je veľká pravdepodobnosť, že to chytí tiež,“ uzavrela.