Škodí viac bezdymová alebo klasická cigareta? Odborníci konečne prehovorili!
29. 11. 2020, 7:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 6:11)
Je fajčenie e-cigariet alebo zahrievaných nedymiacich foriem tabaku (bezdymových cigariet) zdravšie ako fajčenie klasických cigariet? Táto otázka trápi tisíce fajčiarov a tých, ktorí chcú s klasickými cigaretami prestať. Odpovede sú často protichodné. Lekári konečne prišli s odpoveďou.
Zdroj: 180grader.dk
Zdroj: archiv
Zdroj: shutterstock
Galéria k článku
Fajčenie zabije ročne na Slovensku asi 11-tisíc ľudí. Sedem z desiatich fajčiarov chce so svojou závislosťou skoncovať. To však nie je také jednoduché. Niektorí prešli na fajčenie elektronických cigariet s tým, že je to zdravšie. Je to však neozaj tak?
„Ten prístup by nemal byť taký, že je to "zdravšie". Správne by sa malo povedať, že sú zrejme menej škodlivé, i keď dôkazy, ktoré sa týkajú týchto alternatívnych foriem fajčenia sa ešte stále len postupne zbierajú," vysvetlil primár Kliniky pneumológie Štefan Laššán.
Ľudia by si podľa neho mali uvedomiť, že pre náš organizmus je normálne nefajčiť. „Naše pľúca sú uspôsobené na to, aby sme dýchali vonkajší vzduch, ktorý má približne 21% kyslíka a ďalšie plyny. Určite, akékoľvek fajčenie, či už štandardných klasických cigariet alebo elektronických cigariet a zahrievaných foriem tabaku, neodporúčame," dodal lekár.
Keď už sa však rozhodneme po cigaretách siahnuť, tie elktrické sú pravdepodobne lepšou voľbou. „Je pravda, že teoreticky majú nižší obsah škodlivín, ktoré sú podmienené horením, to sú rôzne uhlíkové častice a podobne. Ale v zásade musíme povedať, že majú aj tieto formy fajčenia ďalší problém. Napríklad často sú užívané fajčiarmi ako doplnok k cigaretám a veľmi často sú najmä pre mladých ľudí bránou k tomu, aby sa následne stali fajčiarmi," upozornil na možné riziká pneumológ a podotkol, že existuje už množstvo klinických štúdií, ktoré dávajú do jasnej kauzálnej súvislosti fajčenie elektronickej cigarety s onkologickými ochoreniami a s inými pľúcnymi poškodeniami.
Sú teda elektronické cigarety menej škodlivé? „Pravdepodobne. Ukazuje sa, že áno," odpovedal Laššán.
Anketa
Fajčíte elektronické cigarety alebo tabakové?
Článok pokračuje na ďalšej strane: Môžu e-cigarety pomôcť pri odvykaní od klasických cigariet? »
Každý rok na Slovensku zomrie na následky spojené s fajčeím asi 11-tisíc ľudí. Sedem z desiatich fajčiarov chce so svojou závislosťou skoncovať. To sa však ukazuje ako ťažké.
Mnohí sa preto pýtajú, či sú e-cigarety efektívne pri odvykaní od fajčenia klasických cigriet. „Toto zatiaľ štúdie nepotvrdili," objasnila pneumologička Katarína Dostálová. Pri fajčení elektronickej cigarety človek nemá takú kontrolu nad tým, ako často si zapáli, a preto sa často stáva, že ju bude mať stále v ústach a môže sa predávkovať.
Je preto podľa lekárky lepšie spoľahnúť sa na nikotínové náhrady v podobe náplastí, žuvačiek, pastiliek či sprejov.
„Ja si osobne myslím, že sú podceňované, pretože často to funguje tak, že si pacient kúpi v lekárni produkt, nedostane žiadnu inštruktáž alebo si ani nepreštuduje návod na použitie, a potom povie, že to nefunguje. Je veľmi dôležité si naštudovať návod a ideálne aj prekonzultovať užívanie týchto výrobkov so zaškoleným farmaceutom," vysvetlila pneumologička s tým, že je dôležité k tomu pripojiť aj psychoterapiu. Ak tieto metódy nezaberú, existujú aj lieky na lekársky predpis, ktoré uľahčujú odvykanie.