Šetrite si dovolenku: Šéf vám musí zaplatiť až 22 dní voľna navyše!
16. 5. 2017, 8:00 (aktualizované: 10. 7. 2024, 13:04)

Zdroj: profimedia, ilustračné foto
Beriete si dovolenku na svadbu, sťahovanie či na pohreb? Veľká chyba, máte totiž nárok na platené pracovné voľno. A nielen vtedy. Viete, že do roka môžete mať zaplatené až dva mesiace bez práce?
Zdroj: profimedia, ilustračné foto
Zdroj: shutterstock, ilustračné foto
Zdroj: shutterstock, ilustračné foto
Galéria k článku
Zamestnanci na Slovensku majú okrem dovolenky nárok aj na množstvo plateného voľna. Bez toho, aby ste sa ukázali v práci, môžete brať výplatu až 2 mesiace. Pozrite sa, kedy vám šéf musí dať platené voľno.
Návšteva lekára - 14 dní
Zamestnanec by si mal vybaviť návštevu lekára mimo pracovného času, no to v reálnom živote nie je vždy možné. V takom prípade sa ošetrenie u lekára považuje za dôležitú osobnú prekážku v práci.
Zákonník práce hovorí jasne: „Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas, najviac na 7 dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času.“
Ak chodíte k lekárovi častejšie a vyčerpali ste už 7 platených dní, máte podľa Zákonníka práce nárok na ďalšie pracovné voľno na vyšetrenie, no už bez náhrady mzdy.
Ďalších 7 dní voľna s náhradou mzdy dostanete, ak idete k lekárovi s deťmi, manželkou, rodičmi či inými rodinnými príslušníkmi. Spolu vám takto preplatia až 14 dní do roka.

Stihli ste si vybaviť lekára za tri hodiny a do práce sa vám už nechce, veď máte v ruke paragraf? Pozor, potvrdenie o ošetrení neznamená, že máte automaticky celý deň voľno a navyše vám ho firma preplatí.
Zaplatený celý deň budete mať len vtedy, ak vám lekár potvrdí celodenné ošetrenie. „Prepláca sa iba čas nevyhnutný na cestu do zdravotníckeho zariadenia, čas čakania na vyšetrenie, samotné vyšetrenie a cesta späť," potvrdila Miroslava Skičková, riaditeľka odboru riadenia inšpekcie práce z Národného inšpektorátu práce.
Svadba - 1 deň
Platené voľno na 1 deň dostanete aj na vlastnú svadbu. Ak ženíte syna či vydávate dcéru, máte podľa zákona tiež nárok na pracovné voľno, no už bez náhrady mzdy. To isté platí aj vtedy, ak zamestnanec ide na svadbu svojich rodičov.
Narodenie dieťaťa - 2 dni
Platené pracovné voľno dostane muž aj pri narodení dieťaťa voľno, no len na nevyhnutne potrebný čas na prevoz matky dieťaťa do zdravotníckeho zariadenia a späť. Otcovia by si už čoskoro mohli polepšiť, vláda im prisľúbila až 10 dní plateného voľna pri narodení potomka.
Sťahovanie - 2 dni
Voľno na sťahovanie vám firma musí dať, no nie vždy ho aj preplatí. Zákonník práce hovorí, že zamestnávateľ je povinný dať vám voľno 1 deň na sťahovanie v rámci tej istej obce alebo mesta. Ak sa sťahujete do iného mesta či dedinky, máte nárok na 2 voľné dni. No vždy je to voľno bez náhrady mzdy.
Iná situácia nastane, ak sa sťahujete v záujme zamestnávateľa. Vtedy vám musí dať pracovné voľno aj s náhradou mzdy, a to buď na 1 alebo 2 dni podľa toho, či sa sťahujete v rámci mesta alebo mimo.
Pohreb - 3 dni
Platené voľno dostanete aj pri smutných udalostiach v rodine. Či to bude 1 alebo 2 dni, závisí od toho, komu z rodinných príslušníkov idete na pohreb a či zabezpečujete poslednú rozlúčku. Pri úmrtí manžela alebo dieťaťa má zamestnanec nárok na 3 dni plateného voľna. Ak ide na pohreb rodiča, súrodenca, svokra, svokry, švagrinej alebo švagra, je firma povinná dať mu 1 deň plateného voľna. Ďalší deň s náhradou mzdy mu patrí, ak zabezpečuje pohreb.
Voľno prináleží pracovníkom aj vtedy, ak idú na poslednú rozlúčku so starými rodičmi, vnukom či vnučkou. Pri organizovaní pohrebu dostanú druhý deň plateného voľna.