Zelenina a ovocie, ktoré sa dá dopestovať u nás, mliečne výrobky, ovčia bryndza, rožky, ale aj med či ovocné šťavy. To je len časť produktov, na ktoré sa od januára 2020 zníži daň z pridanej hodnoty z 20 % na 10 %.

Predkladatelia zo strany SNS sa o finálny zoznam naťahovali dlhé týždne. Nakoniec vybrali potraviny, ktoré sú podľa nich zdravé. Paradoxne sa naň nedostala napríklad mrkva. „Mrkva nie je na zozname preto, že by zasiahla rozpočet sumou 6 miliónov eur,“ vysvetlila poslankyňa SNS Eva Antošová. Celkový vplyv opatrenia na štátnu kasu v tejto podobe vyčíslili poslanci na 65 miliónov eur. Novinku už schválil parlament.

DPH sa zníži o 10 percent, v skutočnosti ušetríte len drobné.
DPH sa zníži o 10 percent, v skutočnosti ušetríte len drobné.
Zdroj: Plus JEDEN DEŇ

Hoci DPH sa zníži o 10 %, rovnaké zlacnenie na pultoch určite nečakajte. Predkladatelia očakávajú, že ľudia by na nákupoch mohli ušetriť asi 3 %, podobne, ako to bolo v roku 2016, keď sa DPH na niektoré potraviny znižovala prvýkrát. „Ceny klesali počas celého roka 2016 mesačne v priemere o 2,9 %, čo je citeľný dosah na pultové ceny,“ píšu v návrhu poslanci.

Na čo už je DPH 10 %
  • mlieko
  • maslo
  • chlieb
  • čerstvé mäso
  • sladkovodné ryby

 

Analytik trhu a obchodu Ľubomír Drahovský si však myslí, že to nebude ani toľko. „Nemôže byť, lebo medzitým sme zdvihli cenu práce za nočné zmeny a cez sviatky, čo pociťujú hlavne pekári. To znamená, náklady na mzdy výrobcov výrazne stúpli,“ hovorí odborník. Cieľom celého opatrenia podľa neho je skôr získať politické body pred voľbami ako skutočný osoh pre spotrebiteľa.

Slováci sú citliví na ceny >>