Reklama

RUJANA bola hitom socializmu. A dnes? Precitá a láka na divokú prírodu, ale aj tieň minulosti

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Rujana: Ostrov, ktorý sa prebúdza z tieňa minulosti
    Reklama

    Strmé kriedové útesy, nekonečné pieskové pláže, divoká príroda, nádherné, priam až rozprávkové stavby. Možno alebo práve preto bol, tento skrytý drahokam Nemecka, ako ostrov mnohí nazývajú, obľúbeným letovisko mnohých významných ľudí. Rád sem vraj chodil napríklad Otto von Bismarck, Sigmund Freud, Thomas Mann či Albert Einstein.

    Prečo je Rujana taká špeciálna? Celý ostrov lemuje viac než 60 kilometrov bielych piesočnatých pláží , ktoré dopĺňajú vysoké strmé útesy z bielej kriedy. Avšak ak máte radi teplo, ostrov nie je nič pre vás. Keďže tu takmer stále fúka, nie je jednoduché len tak si tu oddýchnuť a užiť si more. Jedna z domácich dám preto prišla kedysi s nápadom, aby jej vyrobili špeciálny plážový košík, ktorý ju ochránil pred vetrom. Pohodlné sedenie s prepletanými stenami a odkladacím priestorom sa stalo symbolom ostrova.

    Vstupnou bránou na Rujanu je mesto Stralsund, ktoré by ste nemali obísť. Teda najmä jeho centrum, ktoré UNESCO zaradilo do zoznamu svetového dedičstva. Za pozretie stojí radnica z 13. storočia, kostoly Marienkirche či Nikolaikirche a, samozrejme obrovské akvárium nazvané Ozeaneum. Ide o jedno z najväčších verejných akvárií v Európe. Predstavuje morský život v Baltskom a Severnom mori. Vstupné pre dospelých je 18 eur, pre deti od 4 do 16 rokov 8 eur.

    Rujanu s pevninou spája od roku 2007 nádherný 4,1 km dlhý biely lanový most (ten starý nestíhal nápor turistov). Jeho najvyšší bod sa týči 42 metrov nad prielivom a neotváral ho nik iný, ako vtedajšia kancelárka Angela Merkelová.

    Anketa

    Boli ste na nemeckej Rujane? Vrátili by ste sa tam?

    • bol/a som a vrátila by som sa opäť, bolo tam skvele42%
    • bol/a som, ale chcem spoznávať aj iné miesta8%
    • nie, nebol/a31%
    • nebol/a, ale mám to v pláne17%

    Hlasovanie bolo ukončené

    Zážitok v ponorke, ktorá bojovala v Perzskom zálive. A navyše, Lenin. Čítajte...

    Mestečko Sassnitz bolo v bedekri opísané ako centrum turistického diania. V polovici augusta sa tu turisti pohybovali len kde-tu. Možno za to môžu roky socializmu, ktoré kedysi kúpeľné mestečko zmenili na zvláštnu zmes architektonických štýlov. Nájdu sa tu ale aj pôvabné biele vily, nádherný most, ktorý spája mesto s prístavom a ponorku britského kráľovského námorníctva, z ktorej je autentické U-Boot Museum. Vyrobili ju v roku 1962 a v roku 1991 sa zúčastnila operácií v Perzskom zálive, potom ju vyradili a premiestnili do Sassnitzu. V roku 2004 ju navštívili traja bývalí členovia jej posádky a zhodli sa, že je v nej stále ten starý dobrý ponorkový „smrad“. Vskutku je tam cítiť zvláštny odór. Vstupné je 9 eur, dieťa zaplatí 4,50. Ten zážitok za to stojí.

    Cestou do mesta leží burinou obrastená platňa, ktorá vraj kedysi “trónila” pred Kurhotelom Sassnitz. Po páde socializmu ju odstránili. Je na nej vyobrazený Lenin, ktorý sa cez Sassnitz v roku 1917 z Zürichu vracal do Ruska.

    Hitlerov megakomplex. Desivé a zároveň luxusné miesto. Viac na ďalšej strane...

    Keďže Sassnitz je relatívne ospalý, vybrali sme sa na potulky po okolí. A hneď prvá zastávka nám vyrazila dych. Mólo v Selline je čarovné. Postavili ho v roku 1901, dnes je v ňom reštaurácia. Na jeho konci je „ponorka“. Spustí sa do niekoľkometrovej hĺbky a vy môžete približne 40 minút (dospelý za 12 a dieťa za 7 eur) pozorovať morský život. Človek bažiaci po oddychu má k dispozícii nádhernú pieskovú pláž. Nám to ale nehrozí, ďalším cieľom je kúpeľné mestečko Binz so slávnym mólom Seebrücke (mólo do mora). Napriek dažďu to tu žilo.

    Kto vraj nebol v Prore a v národnom parku Jasmund, ako keby ani nebol na Rujane. Z Prory sa stáva obrovský rekreačný areál, keďže z pozostatkov niekdajšieho obrovského projektu Tretej ríše tu budujú moderné apartmány. Hitler tu pred vojnou začal stavať komplex s 10 tisíc izbami ako miesto na dovolenku pre 20 tisíc robotníkov. „Panelák“ má asi 4,5 km a tiahne sa popri nádhernej pieskovej pláže. Celý komplex je neosobný a aj keď tu panuje luxus, čudujeme sa ľuďom, ktorí sa rozhodnú tu stráviť dovolenku.

    Biele útesy ako z romantického filmu? Čítajte...

    Stačilo neosobného sídliska, hor sa do prírody. Národný park Jasmund je najmenším národným parkom v Nemecku. Ide o bukový les, ktorý bol v roku 2011 zapísaný na zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Kto by odolal jeho bielym útesom. A tak je z parku turistická atrakcia. Z obrovského parkoviska vás za 12 eur, deti za šesť, skoro priamo až k vyhliadke vyvezie autobus, dostanete sa sem ale aj peši, turistika nie je náročná. Turistami sa to hemží na Skywalku Königsstuhl – chodníku zavesenom nad 118 metrov vysokým rovnomenným útesom, z ktorého sa naskytajú krásne výhľady na okolie.

    Obísť sme nemohli ani najsevernejší bod ostrova Kap Arkona. Dve historické veže pôvodne plnili ochrannú funkciu. Neskôr k nim pribudla ešte jedna nová, ktorá už spoločne s predchodkyňami slúži pre nádherné výhľady. My sme si ich neužili, zastihla nás tu búrka.

    Čo je na Rujane skvelé? To, že je tu čo pozerať a zažiť. Je to skvelé miesto pre aktívnych ľudí – cyklistov, korčuliarov, turistov. Avšak tí, ktorí si chcú užiť more a slnko, budú sklamaní. Ale dobrodruhovia, ktorí sa vyhýbajú turistickým masám a majú radšej menej známe miesta, si tu prídu na svoje.