Kedy podľa vás príde prudkejší nástup tretej vlny?

- Bude to presne ako minulý rok. Prepukne to ešte pred Dušičkami, nástup a tisíc infikovaných denne uvidíme ešte v septembri. Oproti minulému roku máme náskok 2 – 3 týždne.

Bude táto vlna rýchlejšia?

- V Británii už majú deltu piaty mesiac, aj u nás môže mať strmší priebeh, ale bude trvať minimálne do Mikuláša, možno až do Troch kráľov. V decembri je výhoda, že začínajú vianočné prázdniny, takže vírus trochu ochabne, už sme sa poučili. Ak nezmeníme významne covid automat, tak do Vianoc budeme s deltou bojovať určite.

Aký vývoj sa dá počas tretej vlny predpokladať?

- Teraz bude dôležitý pokoj a dáta, treba pozerať aj iné krajiny. Dávam za príklad Bulharsko, ktoré je na tom zle. Napriek tomu, že je premorené, tak sa s deltou pasuje, lebo je zaočkované na úrovni 16 percent, podobne Gruzínsko a krajiny Balkánu. Nezaočkovaná krajina bez premorenia ako je Gruzínsko, má ešte väčší problém. Nám je veľmi podobné Chorvátsko a Litva, ktoré sú rovnako zaočkované, ale menej premorené. Chorváti dokonca nemali na rozdiel od nás zatvorené hranice, tak sú mierne dopredu a máme na koho pozerať. Budeme ich vývoj kopírovať a budeme ich dobiehať. Veľa času nemáme. Treba sledovať, čo sa u nich udeje, ale bude to regionálne veľmi rozdielne, nemôžeme pozerať na priemernú zaočkovanosť. Budeme pozorovať ohniská, problémy s veľkým počtom pacientov len v niektorých okresoch, kde majú veľa seniorov a nezaočkovaných. Revúca, Rožňava a okolie bude na tom podobne ako Bulharsko a Bratislava ako Dánsko.

Mali by teda pre okresy platiť rôzne pravidlá?

- V Bratislave nebude mať zmysel mať čokoľvek zatvorené. Tu sú ešte aj žiaci na strednej škole zaočkovaní. Bratislava bude mať o chvíľu aj druhého žolíka, zaočkovanosť viac ako 75 percent ľudí nad 50 rokov. V Bratislave bude veľmi veľa infikovaných z veľkého počtu testov a nízke počty hospitalizovaných, len desiatky ľudí. Na Gemeri to bude opačne. Nebudú mať veľa infikovaných, len zrazu zistia ohnisko, následne rast hospitalizovaných a budú sa čudovať, ako to je možné.

Spomínali ste, že za dobré leto vďačíme aj susedom. V čom?

- Česko, Maďarsko, Poľsko sú krajiny veľmi premorené, asi aj viac ako Slovensko. Maďari a Poliaci sa dokonca premorili neskôr ako my, čo im teraz dáva výhodu. Skutočne sú na tom dobre, okrem toho majú vyššiu zaočkovanosť. Česi sú zaočkovaní cez 55 %, podobne Poliaci, Maďari a Rakúsko takmer na 60 %. Sú o 15 percentuálnych bodov ďalej, ale hlavne majú dobrú zaočkovanosť seniorov nad 50 rokov a ľudí starších ako 80 rokov. My sa od V4 odtrhneme v raste infikovaných hneď na začiatku septembra, ale oni budú chvíľu zaostávať. Celé prázdniny sme deltu vo Vyšehradskej skupine nevideli. Rakúsko testuje násobne viac ako Slovensko na počet obyvateľov, mali plnohodnotnú dovolenkovú sezónu, otvorené hranice a sú jediní z regiónu mierne pred nami. Sme v dobrej partii a máme šťastie. Dáme to.

Prečítajte si tiež: