ROZHOVOR Analytik Ivan Bošňák: Tretia vlna bude iná ako predošlé, TIETO OKRESY zasiahne najviac
6. 9. 2021, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 6:43)

Čísla nových prípadov infikovaných ochorením COVID-19 posledné dni prudko stúpajú a bude ich viac. Delta mutácia úraduje už aj na Slovensku a čoskoro naplno prepukne tretia vlna. Analytik Ivan Bošňák z platformy Dáta bez pátosu v rozhovore vysvetľuje, v čom bude iná a kto musí byť na pozore!
Zdroj: Petr David Josek
Zdroj: Henrich Mišoviè
Zdroj: Bernd Thissen
Galéria k článku
Počty nových prípadov sú vyššie ako pred rokom. Sme na tom horšie ako vlani?
- Robíme dvakrát viac PCR testov plus 10-tisíc antigénových testov, ktorých bolo minulý rok nula. Dôležité je uvedomiť si, že my dnes oveľa viac testujeme. Jasné, že keď dvakrát toľko testujeme a dokonca cielene - žiakov, ľudí prichádzajúcich zo zahraničia či mobilných ľudí, tak zisťujeme viac infikovaných.
Ako to hodnotíte?
- Je to dobrá správa. Keď o toľko viac testujeme, máme lepší prehľad a viac vieme o veku infikovaných a aj o regiónoch, odkiaľ sú. Vieme lepšie dohľadať kontakty. Samé dobré správy. Druhý faktor - veková štruktúra je úplne iná ako minulý rok, keď sme mali tieto počty infikovaných. Väčšina sú dnes mladí ľudia od 10 do 45 rokov, seniori výrazne menej.
Anketa
Obávate sa tretej vlny?
Čo sa zmenilo?
- Je to pre premorenie seniorov v minulej vlne a aj pre očkovanie a to je najdôležitejšia informácia. Čo sa týka nemocníc, je dôležité sledovať výjazdy sanitiek, sú dvojnásobné ako pred dvomi týždňami, no nie všetci sa stanú covid pacientami v nemocnici. Ľudia sa zľaknú, majú oxymeter, zistia, že im klesla saturácia kyslíka v krvi, horšie sa im dýcha a volajú si sanitku. Takmer tretina z nich ide po vyšetrení domov. Aj mnohí hospitalizovaní ostávajú v nemocnici kratšie, po niekoľkých dňoch sa dostanú mnohí domov, skrátil sa čas hospitalizácie. Ale nie u všetkých.
Zvládajú krajiny po očkovaní koronavírus lepšie?
- V Británii sa počas delta vlny infikovalo už dva a pol milióna ľudí, z nich 60-tisíc išlo do nemocnice a iba 6-tisíc zomrelo, čo sú asi 0,2 až 0,3 percenta, takže už nie 2 až 3 percentá populácie infikovaných ako v I. a v II. vlne. Z hospitalizovaných pacientov umrela jedna desatina. To kedysi bolo u nás 30 percent, ale súvisí to s vekom. Úmrtnosť 6-tisíc ľudí v Británii na covid je už bližšie k úrovniam štatistík úmrtí na akútne respiračné ochorenia. V nemocniciach tvoria z pacientov deti 2 – 3 percentá, to znamená u nás pri očakávaných 1 000 pacientoch 20 – 30 detí. V štatistikách úmrtí sú najmä starší ľudia s komorbiditami, ako sú cukrovka, obezita, imunodeficiencia, vysoký tlak, podobne ako v II. vlne.
Aká bude podľa vás tretia vlna?
- Zvládneme ju lepšie vďaka faktorom premorenosti a slušnej zaočkovanosti na 45 percent, ktorú už takmer máme pri očkovaní prvou dávkou. Ešte sa delta len rozbieha, keď za september zaočkujeme ďalších 70-tisíc ľudí, budeme na 2,5 milióne očkovaných. Toto by si mali uvedomiť aj pandemickí jastraby v epitíme. Trend je dobrý a mnoho občanov sa dalo zaočkovať v zahraničí, my ich neevidujeme ako zaočkovaných.
Ktoré regióny by sa mali obávať? Rozhovor pokračuje na ďalšej strane >>>
Často kritizujete, že opatrenia sú nastavené prísne. Na čo by sa teda malo prihliadať?
- Mal by sa okamžite upraviť covid automat. Dôležité teraz je nevenovať pozornosť infikovaným. To je ako pri chrípke, kýchať a sopliť bude každý. Zamerať sa treba na ľudí s teplotou, ktorých trasie. Musíme pozerať na výjazdy sanitiek, príjem pacientov do nemocníc a počty hospitalizovaných. Len v regiónoch, kde je problém, treba mať opatrenia. V ostatných nechať ľudí žiť, izolovať infikovaných a ich blízke okolie, nie celé triedy malých detí. Určiť všetkých, ktorí prekonali covid alebo sú zaočkovaní. To sa u nás vôbec nedeje. Takí, čo prekonali covid na základe AG testu nie sú vedení ako „po covide". Je ich okolo 300-tisíc na Slovensku.
V čom vidíte najväčší nedostatok covid automatu?
- Nemá zmysel dávať do karantény zdravých ľudí a hlavne deti. Keď sa teraz nakazí jedno dieťa v triede do 12 rokov, tak zvyšných 20 žiakov musí ísť na 14 dní do izolácie. Celú triedu školákov izoluje iba Slovensko! V Čechách je karanténa 2 dni, vo Švajčiarsku idú iba infikovaní, podobne v Rakúsku. Nikde nie je viac ako 7 dní, po negatívnom teste sa vie ktokoľvek vrátiť do školy, roboty, spoločnosti.
Sú regióny, ktoré by sa tretej vlny mali obávať viac?
- Kombinácia nízko premoreného regiónu so slabou zaočkovanosťou môže byť problém. Týka sa to juhu Slovenska v okresoch ako Rimavská Sobota, Rožňava, Revúca, Levice, Veľký Krtíš, na severe Stará Ľubovňa, Kežmarok, Poprad, dovolím si povedať aj Banská Bystrica a okolie. Neboli ani premorení, a teraz sú slabo zaočkovaní. No nie je ich veľa. Celé Kysuce a Orava boli silno premorené, rovnako Považie, Trenčín a Nitra či Trnava, kde majú veľké automobilky. Zle na tom boli aj Dunajská Streda, Komárno, s výnimkou Bratislavy. Tí, čo na tom boli horšie by sa mali mať lepšie. Na začiatku bude väčším problémom východ ako Bratislava.
Hrozí teda prepuknutie silnej vlny v hlavnom meste?
- Nie u tých, ktorí sú dobre zaočkovaní, by mal byť priebeh lepší. To je Bratislava a krajské mestá. Problém je, že my neuvidíme ako dobré tie okresy, ktoré sú dobre zaočkované, pokiaľ budeme pozerať cez covid automat na infikovaných. Uvidíme ich ako zlé okresy, pretože sa v nich veľmi veľa testuje a to bude napríklad Bratislava. V okresoch ako Lučenec, Poltár, Detva, Zvolen, Gelnica sa testuje málo, preto bude aj minimum infikovaných. Ohnisko sa tam ukáže, až keď bude veľa hospitalizovaných.
Môžu sa ešte zaplniť nemocnice ako v druhej vlne?
- Zaplniť nemocnicu v Čadci, Rožňave ani v Revúcej nie je problém. Stačí pár desiatok ľudí a nemajú kam dávať pacientov. Regionálne nevylučujem, že sa zopakuje to, čo vlani. Niektoré nemocnice v oblastiach s nízkym premorením a slabou zaočkovanosťou budú mať plné kapacity. Ale napríklad v Bratislave sme mali najviac 500 pacientov a tento stav sa veľmi pravdepodobne nezopakuje.
Kedy udrie tretia vlna a dokedy potrvá: Rozhovor pokračuje na ďalšej strane >>>
Kedy podľa vás príde prudkejší nástup tretej vlny?
- Bude to presne ako minulý rok. Prepukne to ešte pred Dušičkami, nástup a tisíc infikovaných denne uvidíme ešte v septembri. Oproti minulému roku máme náskok 2 – 3 týždne.
Bude táto vlna rýchlejšia?
- V Británii už majú deltu piaty mesiac, aj u nás môže mať strmší priebeh, ale bude trvať minimálne do Mikuláša, možno až do Troch kráľov. V decembri je výhoda, že začínajú vianočné prázdniny, takže vírus trochu ochabne, už sme sa poučili. Ak nezmeníme významne covid automat, tak do Vianoc budeme s deltou bojovať určite.
Aký vývoj sa dá počas tretej vlny predpokladať?
- Teraz bude dôležitý pokoj a dáta, treba pozerať aj iné krajiny. Dávam za príklad Bulharsko, ktoré je na tom zle. Napriek tomu, že je premorené, tak sa s deltou pasuje, lebo je zaočkované na úrovni 16 percent, podobne Gruzínsko a krajiny Balkánu. Nezaočkovaná krajina bez premorenia ako je Gruzínsko, má ešte väčší problém. Nám je veľmi podobné Chorvátsko a Litva, ktoré sú rovnako zaočkované, ale menej premorené. Chorváti dokonca nemali na rozdiel od nás zatvorené hranice, tak sú mierne dopredu a máme na koho pozerať. Budeme ich vývoj kopírovať a budeme ich dobiehať. Veľa času nemáme. Treba sledovať, čo sa u nich udeje, ale bude to regionálne veľmi rozdielne, nemôžeme pozerať na priemernú zaočkovanosť. Budeme pozorovať ohniská, problémy s veľkým počtom pacientov len v niektorých okresoch, kde majú veľa seniorov a nezaočkovaných. Revúca, Rožňava a okolie bude na tom podobne ako Bulharsko a Bratislava ako Dánsko.
Mali by teda pre okresy platiť rôzne pravidlá?
- V Bratislave nebude mať zmysel mať čokoľvek zatvorené. Tu sú ešte aj žiaci na strednej škole zaočkovaní. Bratislava bude mať o chvíľu aj druhého žolíka, zaočkovanosť viac ako 75 percent ľudí nad 50 rokov. V Bratislave bude veľmi veľa infikovaných z veľkého počtu testov a nízke počty hospitalizovaných, len desiatky ľudí. Na Gemeri to bude opačne. Nebudú mať veľa infikovaných, len zrazu zistia ohnisko, následne rast hospitalizovaných a budú sa čudovať, ako to je možné.
Spomínali ste, že za dobré leto vďačíme aj susedom. V čom?
- Česko, Maďarsko, Poľsko sú krajiny veľmi premorené, asi aj viac ako Slovensko. Maďari a Poliaci sa dokonca premorili neskôr ako my, čo im teraz dáva výhodu. Skutočne sú na tom dobre, okrem toho majú vyššiu zaočkovanosť. Česi sú zaočkovaní cez 55 %, podobne Poliaci, Maďari a Rakúsko takmer na 60 %. Sú o 15 percentuálnych bodov ďalej, ale hlavne majú dobrú zaočkovanosť seniorov nad 50 rokov a ľudí starších ako 80 rokov. My sa od V4 odtrhneme v raste infikovaných hneď na začiatku septembra, ale oni budú chvíľu zaostávať. Celé prázdniny sme deltu vo Vyšehradskej skupine nevideli. Rakúsko testuje násobne viac ako Slovensko na počet obyvateľov, mali plnohodnotnú dovolenkovú sezónu, otvorené hranice a sú jediní z regiónu mierne pred nami. Sme v dobrej partii a máme šťastie. Dáme to.