Reklama

ROZHODNUTÉ! Už vieme, kedy sa definitívne skončí striedanie letného a zimného času: Ste za?

Dvakrát ročne si prestavujeme hodinky, na jeseň na zimný čas a na jar na letný čas. Tomu bude koniec.

Zdroj: Franti?ek Iv?n

Reklama

Dlho diskutovaná téma, či zrušiť striedanie zimného a letného času, je konečne uzavretá. Europoslanci dali na názor ľudí a rozhodli sa, že je na čase skončiť s posúvaním hodiniek. Pozrite, kedy to bude naposledy.

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker pri správe o stave EÚ oznámil, že striedanie letného a zimného času by sa malo v EÚ skončiť už budúci rok.

Štáty musia rozhodnúť

„Toto je dobrá správa pre všetkých, ktorým striedanie času spôsobuje ťažkosti a zdravotné problémy. Teraz je na nás, či sa rozhodneme, ktorý čas si na Slovensku ponecháme ako celoročný - letný, alebo ten zimný,“ komentovala zverejnené informácie slovenská europoslankyňa Anna Záborská.

Podľa informácií, ktoré na svojich stránkach zverejnila Komisia dnes ráno, sa povinné striedanie času uskutoční poslednýkrát 31. marca 2019. Do konca apríla budú potom členské štáty musieť oznámiť, či si chcú ponechať letný alebo zimný čas.

Tie, ktoré sa rozhodnú pre zimný, si naposledy prestavia hodinky 27. októbra, v ostatných sa už čas nebude meniť.

Ako poslankyňa aj iní politici viackrát zdôraznili, krajiny by sa medzi sebou mali dohodnúť. Inak by mohol vzniknúť chaos v doprave aj celkovom fungovaní, keďže krajiny EÚ sú značne prepojené.

Letný čas bude lepší

Podľa klimatológa Pavla Faška by pre moderného človeka bol výhodnejší letný čas.

„Ľudia majú tendenciu večer byť dlhšie aktívni a ráno zas dlhšie spať. Ak by ostal letný čas, bolo by o hodinu dlhšie svetlo. Samozrejme, ráno by bolo o hodinu dlhšie tma. Ale pretože množstvo ľudí ráno dlhšie spí, tak by im pri spánku tma neprekážala,“ myslí si klimatológ.

Podľa neurologičky Evy Feketeovej si zvykneme či na letný, či na zimný čas. Problém ako taký spočíva v tom, že sme ho stále posúvame.

„Pre ľudské telo je v zásade posun času či napred alebo naspäť rovnaký a biologické hodiny sú schopné adaptovať sa na ktorýkoľvej z nich. Najproblematickejšími sú vnímané zmeny, teda posun času,“ vysvetlila Eva Feketeová z Neurologickej kliniky LF UPJŠ a UN LP v Košiciach.

Pozor na depresiu pri ďalšom posune

Lekárka tvrdí, že hoci aj jednohodinový posun času spôsobuje človeku ťažkosti. „Zdravému dopelému človeku bez poruchy spánku táto zmena netrvá dlhšie ako niekoľko dní a ľahko sa adaptuje na túto zmenu. Problém mávajú deti a starší ľudia, ale aj ľudia s ochoreniami kardiovasklárneho aparátu alebo duševnými ochoreniami,“ vysvetľuje.

„Chýbajúca hodina svetelného svitu v podvečer môže byť spúšťačom duševného ochorenia, vrátane bipolárnej poruchy, sezónnej afektívnej poruchy, nazývanej aj “zimná depresia“,“ doplnila neurologička.

Mohlo by vás zaujímať:

Súhlasíte so zrušením? Vyjadrite sa v diskusii pod článkom...