ROZHOVOR s royalistom Abrahámom: Ako to vyzerá za múrmi paláca a nad Meghan len krútil hlavou!
19. 9. 2022, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:34)

Dnešok sa vo Veľkej Británii zapíše čiernym písmom do histórie! Britský národ, ale aj celý svet sa naposledy lúčia s obľúbenou panovníčkou, kráľovnou Alžbetou, ktorú pochovajú na hrade Windsor. V Londýne si bol Alžbetu uctiť aj komentátor britskej kráľovskej rodiny a royalista Jakub Abrahám, ktorý ju tento rok v máji videl aj naživo. V rozhovore nám prezradil, aká bola, čo sa deje za múrmi paláca a prečo je Charles najlepšie pripraveným panovníkom v dejinách?
Zdroj: pinteres
Zdroj: PROFIMEDIA.SK
Zdroj: pinteres
Galéria k článku
V rozhovore sa dočítate:
- Prečo bude Charles III. najlepším kráľom v dejinách?
- Aký vzťah mala v skutočnosti Camilla s kráľovnou Alžbetou.
- Aké zmeny v monarchii chystá Charles po smrti svojej matky.
- Museli sa deti Kate a Williama svojej prababičke klaňať?
- Ukážu sa princ George, Charlotte a Louis na pohrebe?
- Vráti sa vzťah Williama a Harryho po pohrebe do starých koľají?
- Mala kráľovná osobný problém s Meghan?
Zdroj: Michal Smrčok
Na snímke komentátor britskej kráľovskej rodiny Jakub Abrahám.
Hovorí sa, že žiadny budúci panovník sa neteší na okamih, keď sa stane kráľom. Znamená to totiž, že mu umrel jeden z rodičov...
Áno, aj o tom je monarchia. Nie je nikdy zaskočená a na všetko je pripravená. Vidíme to aj teraz, v tých všetkých smútočných a pietnych aktoch. Máloktorý následník trónu sa teší na nástup, pretože to znamená automaticky smrť rodiča. A určite to nebolo v prípade vtedajšieho princa Charlesa. Aj on veľmi dobre vedel, že jeho matka je vo vysokom veku a že to môže prísť každú chvíľu.
Znamená to, že z Charlesa III. bude dobrý kráľ? Predsa len, je najdlhším čakateľom na trón
Jej veličenstvo kráľovnú Alžbetu zastupoval veľakrát, učil sa od nej celý život, takže to z neho robí najlepšie pripraveného kráľa v celých dejinách. Je v dobrej kondícii, aj keď, žiaľ, tá vláda už nebude taká dlhá ako v prípade jeho matky. Ani on nie je nesmrteľný, má svoj vek. Ale bude to tiež veľmi významná epocha, som o tom presvedčený.
Britský národ ho spočiatku kvôli princeznej Diane nenávidel. Čo sa odvtedy zmenilo?
Nepovedal by som, že ho vyslovene nenávidel. V 90. rokoch, keď monarchia utrpela veľkú ranu aj v konflikte s Dianou, nebol veľmi populárny. Treba však dodať, že od milénia až dodnes jeho popularita rapídne rastie. Dnes je skutočne veľmi obľúbený. My sme s ním žili ten život princa z Walesu, vieme o ňom oveľa viac ako o vtedajšej princeznej Alžbete. Tú, keď sa stala kráľovnou, sme vôbec nepoznali. Čo sa týka vzťahu s Camillou, tomu nikto neprial, bola to láska zakázaná. No teraz je z toho zväzku jeden nádherný súdržný pár, ktorí sa podporuje a som rád, že to tak je. Rovnako nepopulárna však bola spočiatku aj ona.
Zdroj: Profimedia
Charles a Diana počas návštevy Kanady.
To je pravda. Aj Camilla mala bujarú minulosť, vďaka čomu ju spočiatku odmietla aj britská kráľovská rodina. Ako sa na ňu pozerajú Briti dnes?
Na jednej strane bola svetom milovaná princezná z Walesu Diana, na druhej zas Camilla, ktorá tvorila ten trojuholník. Bola neobľúbená, pretože ju považovali za tú, ktorá to tam porozbíjala. Na druhej strane jej angažovanosť v Cornwallskom vojvodstve, v charitatívnych akciách a jej mimoriadna opora kráľovnej Alžbety - ona a manželka princa Edwarda boli jej najbližšie dôverníčky - vďaka tomu všetkému je na svoju novú rolu veľmi dobre pripravená aj ona. Popularitu má veľmi vysokú aj teraz, vzhľadom na to, že pobrala patronáty od kráľovnej aj počas jej života. Aj preto si kráľovná Alžbeta želala, aby sa po jej smrti stala kráľovnou manželkou, čo jej právom náleží.
ROZHOVOR POKRAČUJE NA DRUHEJ STRANE
Dlhšie sa špekulovalo, že na britský trón nastúpi namiesto Charlesa jeho starší syn, princ William... bolo by to vôbec možné?
Nie. To sa nedá preskočiť. Monarchia má jasne stanovené pravidlá, vďaka čomu je kontinuálna, súdržná a stabilná. To nie je ako na hojdačke, že ten sa mi nepáči, tak ho preskočím a ideme ďalej. Tá kontinuita tisícročnej monarchie je zachovaná, čo robí tú stabilitu, ktorú ľudia v dnešnom období potrebujú. Aj princ William si bude musieť počkať, abdikácia je slovo, ktoré v Spojenom kráľovstve vyvoláva nočnú moru, pretože vďaka abdikácii sa stala kráľovná Alžbeta kráľovnou, takže je viac ako nepravdepodobné, že by sa to malo opakovať.
Aké veľké zmeny chystá vo „vládnutí“ kráľ Charles? V čom bude iný ako jeho matka?
Kráľ má už teraz okolo seba užší okruh tých „workingroyals“. Teraz sa tá vetva posunula, prvým následníkom je William ako nový princ z Walesu, potom jeho syn, atď. Iný je už len tým, že je mladší, prináša novú krv. Pred 70 rokmi bolo nepredstaviteľné, že novú panovníčku pred Buckinghamským palácom davy ľudí objímajú a bozkávajú na ruky, a to pochopiteľne reflektuje aj dobu. Kráľ veľmi dobre vie, ako viesť monarchiu v 21. storočí, ale zároveň zachovať aj to tradičné. On má blízko k ľuďom, rád ich počúva, čiže viem, že sa mu to podarí. Niektoré názory, ktoré však prezentoval ešte ako princ, si bude musieť už nechať pre seba.
Je známe, že deti Kate a Williama vyrastajú úplne inak ako bežné deti. Pripravujú sa na budúcnosť, na svoje povinnosti, no stále sú to deti. Aký mali vzťah so svojou prababičkou? Museli sa jej klaňať?
Predstavte si kráľovnú, ako niekoho hreší za to, že sa jej nepoklonil. Niečo také v živote nespravila. Klaniame sa okrem osobnosti aj korune, inštitúcii a to z úcty a nie preto, že nám to niekto prikáže. Je to na každom. Ale áno, panovníkovi sa klaňajú všetci aj vlastné deti a rodina. Bola zároveň hlavou anglikánskej cirkvi. Ale netreba si predstavovať tie stredoveké hlboké poklony k zemi. Pri mužoch je to úklon hlavy, pri dámach je to pukerlík, čiže iba jemné podrepnutie. Kráľovná deti milovala a bola úžasnou prababičkou. Tam to určite bolo veľmi podobné ako to poznáme u nás.
Zdroj: Samir Hussein
Princ George, princ Louis a princezná Charlotte na Trooping The Colour.
Budú deti Kate a Williama na pohrebe? Ako vnímajú jej smrť?
Ťažko povedať, či tam bude princ Louis. On je ešte maličký, má iba štyri roky. Ale smrť kráľovnej vníma. Jeho prvé slová, ktoré povedal svojej mame princeznej Kate, keď sa to dozvedel, boli – aspoň že už je prababička s pradedkom - čiže jej smrť vnímajú všetky deti. Určite tam bude princ George ako druhý nasledovník trónu, rovnako aj princezná Charlotte.
ROZHOVOR POKRAČUJE NA DRUHEJ STRANE
Britské denníky hovoria, že bolo viac-menej jasné, že sa blíži jej koniec...
Treba povedať, že kráľovná nebola chorá, bola stará. Videl som ju tento rok v máji na hrade Windsor, keď som bol na jej prvej oslave pri príležitosti platinového jubilea, kde síce prišla s paličkou, ale ona ju skôr niesla v rukách, než akoby sa o ňu podopierala. Bola čulá, zabávala sa. Nikto sme neverili, že tam príde. Prišla a užila si to, bola to jej srdcová záležitosť. S pokročilým vekom jej ubúdali sily, neprospel jej určite ani odchod milovaného manžela.
Kedy ste začali tušiť, že môžeme očakávať najhoršie?
Keďže sa kráľovskej rodine venujem pravidelne, som v rôznych skupinách, ktoré sa venujú podobnej tematike. Sú tam aj mnohí bývali zamestnanci, ktorí pracovali pre kráľovskú rodinu. To, že kráľovnej sa jemne zhoršil stav, som vedel asi dva dni vopred. To, že sa zhoršil v takej miere, som sa dozvedel pár minút predtým, ako to obletelo médiá. Približne vtedy som vedel, že je oslabená, ale keď sa oznámilo, že tam putujú jej deti, tak viac-menej to bolo také verejné tajomstvo. Ale zomrela na mieste, ktoré veľmi milovala.
Do Londýna pricestoval aj princ Harry. Britské médiá hovoria v tejto súvislosti o akomsi zmierení bratov. Vráti sa ich vzťah po smrti ich babičky „do starých koľají“?
Osobne si nemyslím, že je to medzi nimi také, ako je prezentované v médiách. Obaja síce majú odlišný názor na fungovanie v rodine, William je zodpovedný a Harry nie, ale nemyslím si, že sú na nože a nevedia sa porozprávať. Tu by som skôr upriamil pozornosť na to, do akej miery manipuluje s Harrym Meghan. On by sa podľa mňa veľmi rád zapojil do chodu rodiny, uvidíme, ako mu to „dovolí“ jeho manželka. Som presvedčený, že teraz, keď je ich otec kráľ, tie vzťahy sa zlepšia, možno až tak, že zostaneme aj príjemne prekvapení.
Zdroj: Getty Images
Princezná Kate, princ William, princ Harry a vojvodkyňa Meghan.
Vieme, aká atmosféra panuje medzi kráľovskou rodinou a vojvodkyňou v týchto smutných časoch? Bola kráľovná s Meghan „na nože“?
To určite nie. Kráľovná s ňou nikdy nemala problém. Veď im predsa schválila aj to odlúčenie. Len tu treba dodať, že oni neodišli z kráľovskej rodiny, to je mylné. Oni len prestali byť pracujúcimi členmi. Pre Harryho to bolo sebecké, narodil sa do kráľovskej rodiny, mohol pokračovať v agende svojej matky, princeznej Diany. Ale to, aký mala Meghan vzťah s ostatnými členmi, ťažko povedať. Evidentne nepochopila (alebo nechcela pochopiť) celú tú úlohu, nešla sa vydávať za Joža z Trnavy, ale zobrala si britského princa, čo zrejme ani doteraz vôbec nechápe.
ROZHOVOR POKRAČUJE NA DRUHEJ STRANE
Stretol si sa niekedy s nejakým členom z britskej kráľovskej rodiny?
Žiaľ nie. Ale mal som možnosť si spraviť masterclass u bývalého komorníka už teraz kráľa Charlesa alebo u Tracy Bormanovej, to je veľká historička a ozajstná expertka na britskú monarchiu.
Vždy si mal blízko k tejto inštitúcii?
Čím som starší, tým viac považujem monarchiu za to najlepšie, čo môže byť, je to demokracia v najlepšom zmysle slova, aj keď si to mnohí nemyslia. Slovensko je ešte stále zaseknuté v tých koloniálnych časoch, keď Británia mala tú čiernu minulosť. Ja to chápem, ale už nie sme stovky rokov vzad. Mal som k tomu blízko celý čas, ale nebudem tajiť, že to bola práve osobnosť Alžbety II., ktorá ma k tomu priviedla. Etiketa, ktorej sa venujem, aj som ju študoval, pramení práve z kráľovských dvorov. To sú naše vzory. Keď niečo mala Kate na sebe, lodičky, účes, doplnky, okamžite sa to stalo ikonickým. To bolo vždy tak a je to stále silnejšie.
Vieš si predstaviť, že by sme mali na Slovensku monarchiu?
Je to pekná predstava, ale u nás si to aktuálne vôbec neviem predstaviť. To by som tomu panovníkovi neurobil. Aj keď je pravda, že by nám možno ako národu prospelo pred niekým skloniť hlavu.
Inšpiruješ sa kráľovskými pravidlami aj vo svojom živote?
Ja okrem toho, že som royalista, tak som realista. Celkom určite sa od kráľovskej rodiny inšpirujem aj tým, že som zdržanlivý. Nie vždy je potrebné dávať najavo svoj názor a nie je to otázka slabosti, práve naopak. Vidíme to na tých vyhláseniach. Sú stručné a jasné. Napokon naposledy aj pri úmrtí kráľovnej.
Čo je pre teba najväčší mýtus, ktorý koluje o kráľovnej Alžbete a všeobecne o britskej kráľovskej rodine?
Veľmi obľúbený a častý nezmysel je, že kráľovská rodina môže za tragickú smrť princeznej Diany. Ľudia tento mýtus veľmi radi živia doteraz, pretože potrebujú nájsť vinníka a nestačí im záver vyšetrovania. Sme zvyknutí takmer všetko spochybňovať. Ďalej vidia zlaté koče a šperky a paláce a hneď sa pýtajú, koľko to stojí občanov. Pravidelne sa robil prieskum a na jedného Brita to vychádza naozaj smiešna suma. Treba si však naopak povedať, koľko kráľovská rodina do štátnej pokladnice naspäť prináša. Pretože, je to naozaj výnosná firma.
Prečítajte si tiež: