Rodičovský dôchodok: Všetko bude inak! Dostanú po novom rodičia namiesto 20 eur iba dve eurá?
9. 11. 2023, 9:54 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:34)

Rodičovský dôchodok sa ešte ani poriadne neohrial a už ho čakajú zmeny. Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš navrhuje, aby ho deti svojim rodičom posielali formou dvoch percent z daní. To už ale na poplach bijú neziskové organizácie, pre ktoré sú tieto peniaze významným zdrojom príjmov na to, aby vôbec mohli fungovať.
Zdroj: hud
Zdroj: archiv
Zdroj: hud
Galéria k článku
Rodičovský dôchodok v súčasnej podobe skončí. Kým od januára budúceho roka ho mali seniori dostávať každý mesiac, po novom to bude poukázaním dvoch percent zaplatenej dane z príjmu. "Je tu obrovský tlak odbornej verejnosti na zrušenie rodičovského dôchodku, ale to by sme museli otvárať ústavu, keďže ho v nej bývalá vláda zakotvila. Rušiť ho ale ani nechceme," povedal Tomáš. „Ústava ponúka dve cesty, akým spôsobom môžu deti prispievať svojim rodičom na penziu. Prvá je cez odvody, druhá cez časť daní. Rozhodli sme sa, že to bude tá druhá cesta," dodal minister.
Avizovanú zmenu okamžite kritizovali viacerí odborníci aj neziskové organizácie. Exminister práce a expert na dôchodky Jozef Mihál na sociálnej sieti napísal: „Zmena výpočtu rodičovských dôchodkov zoberie penzistom z ich rodičovských dôchodkov vyše 90 %. Respektíve, "nové" rodičovské dôchodky budú menej ako desatina doterajšej sumy a budú tak dvadsaťkrát nižšie, ako doteraz. To je tak, keď v dôchodkovom systéme vyhráva ideológia nad zdravým rozumom.“ Uviedol hneď aj príklad. Kým dnes dieťa mohlo poslať rodičom maximálne 21,80 mesačne, po novom to môžu byť pokojne iba dve eurá. Pred rokom ale sám zavedenie tejto dávky považoval za nespravodlivé. „Osobne považujem rodičovské dôchodky, spôsob ich priznania a výpočtu, za nespravodlivé. Nie som odborník na ústavné právo, ale mám za to, že je to protiústavné. Nehnevajte sa, ale to je tak, akoby za zločiny svojho dospelého a svojprávneho dieťaťa šli sedieť do basy jeho rodičia,“ napísal v októbri 2022.
Dnešný systém vyplácania rodičovského dôchodku kritizovali aj samotní zástupcovia seniorov. Predseda Jednoty dôchodcov Slovenska Michal Kotian opakovane hovoril, že systém jeho vyplácania nie je spravodlivý, pretože veľká časť dôchodcov ho na rozdiel od 13. dôchodku nedostáva. "Všetky deti, ktoré zarábajú menej ako 620 eur, nedávajú nič rodičom, pretože neplatia odvody do Sociálnej poisťovne, nedostanú ho ani rodičia, ktorých deti pracujú v cudzine a ani tí, ktorí sa starajú o postihnuté deti," upozornil Kotian.
Martin Halás z Inštitútu pre výskum sociálno-ekonomických rizík zas konštatoval, že tento spôsob pomáha najmä ľuďom s vyššími príjmami a znevýhodňuje tých, ktorí majú nižšie alebo žiadne zárobky. „Rodičovský dôchodok by sa mal zdobrovoľniť. Ďalšou možnosťou je namiesto neho vyplácať plný trinásty dôchodok v sume priemerného dôchodku,“ uviedol.
Mnohí považujú ale toto rozhodnutie ministra práce za pomstu tretiemu sektoru a otvorene ho kritizujú. „Ak sa rodičovský dôchodok zmení na dve percentá z daní, bude to znamenať likvidáciu občianskych združení, ktoré dlhodobo suplujú štát. Dlhé roky sa pohybujem v oblasti podpory ľudí so zdravotným znevýhodnením. A nepoznám asi nikoho z tohto prostredia, koho by sa dve percentá z daní netýkali,“ uviedla bývalá poslankyňa Jana Žitňanská. „Dve percentá nezachraňujú mimovládky či občianske združenia, ale tisíce konkrétnych ľudí. Presne tam, kde zlyháva štát, nastupujú oni. Teraz reálne hrozí, že už nenastúpia,“ dodala.
Oveľa kritickejší bol Pavol Koprda z nezávislej občianskej iniciatívy Dáta bez pátosu. „Táto zmena zničí mnoho dobrého, čo sa v regiónoch deje. Za rok 2022 poberalo dve percentá z dane 16 955 organizácií, ktoré získali 87 996 356 eur. Mimovládny sektor, to sú najmä maličké organizácie. Doslova pár stoviek eur od ľudí spúšťa kvantum dobra. Do vášho rodného Humenného ide 201 588 eur. Toto sú názvy troch najväčších prijímateľov: Spoločnosť na pomoc novorodencom - Bocianik; Spoločnosť klinickej onkológie v Humennom, Pomáhaj a chráň. Bude sa im dobre robiť reklama:
Nedávaj 2 % rodičom, daj ich novorodencom alebo Čo je viac? Onkopacient alebo tvoj rodič na dôchodku? Daj nám 2%! Geniálne,“ napísal rozhorčene vo svojom blogu.
Na skutočnosť, že navrhovaná zmena zákona zhorší kvalitu života nevyliečiteľne chorých detí a ich rodín, upozorňuje aj riaditeľka Plamienka Mária Jasenková. Zhorší sa dostupnosť psychologickej pomoci pre deti a rodiny po strate blízkej osoby. „Bezplatne pomáhame nevyliečiteľne chorým deťom a ich rodinám najmä vďaka dvom percentám daní, ktoré tvoria 60 až 80 percent nášho príjmu. Ak by bol zákon schválený a väčšina ľudí by sa rozhodla pomáhať svojim rodičom, celkový objem peňazí pre neziskový sektor by bol výrazne nižší,“ povedala. „Ak by náš príjem významne klesol, budeme čerpať z rezerv a keď ich vyčerpáme, nedokážeme pomôcť všetkým deťom a rodinám, ktoré o pomoc požiadajú. V oblasti paliatívnej starostlivosti o deti je potrebné najprv riešiť systémovú zmenu. V súčasnosti na Slovensku neexistuje ani jedno oddelenie pre dlhodobo choré deti, výjazdovú službu v malej miere pokrýva iba neziskový sektor. Navrhovaná zmena preto zhorší kvalitu života dlhodobo, nevyliečiteľne chorých detí a zhorší dostupnosť psychologickej pomoci pre deti a rodiny po strate blízkej osoby,“ dodala Mária Jasenková.
Výkonný riaditeľ Občianskeho združenia Červený nos Clowndoctors Milan Šagát verí, že tento návrh nebude prijatý. „Neziskové organizácie napĺňajú dôležité úlohy v mnohých oblastiach nášho života. Nielen že robia nespočetné množstvo úžasných vecí a podporujú kvalitu života ľudí, ale veľmi často sú ich aktivity priam zdravie a život zachraňujúce. Výpadok príjmov z asignácie dvoch percent by mohol byť pre mnohé likvidačný,“ konštatoval.
Erik Tomáš popiera, že by toto rozhodnutie bolo útokom na mimovládny sektor a vyzval ľudí, aby naďalej posielali dve percentá mimovládnym združeniam, pretože o ich rodičov a starých rodičov sa podľa neho postará nový 13. dôchodok vo výške priemerného dôchodku. Minimálna odhadovaná strata mimovládneho sektora je podľa ministra medzi 40 až 50 miliónmi eur. "Je dôležité povedať, že určite nie každý človek zmení svoje rozhodnutie a prestane posielať svoje dve percentá z dane mimovládnemu sektoru, to znamená, že tá suma bude určite omnoho nižšia," dodal Tomáš. Pre mimovládne organizácie s ušľachtilým cieľom rezort podľa neho nájde dotačné schémy na to, aby financie nielen dorovnal, ale aj pridal.
Rodičovský dôchodok dostalo tento rok viac ako 800 tisíc penzistov vyplatených jednorazovo. Jeho maximálna mesačná suma bola 21,80 eura. Od januára budúceho roka mal byť vyplácaný v mesačných dávkach a jeho maximálna suma mala byť 23,50 eura mesačne.