Polícia varuje pred novou sociálnou sieťou: Ak sa sem pridáte, môže sa to skončiť zle!
16. 7. 2020, 12:00 (aktualizované: 4. 9. 2024, 15:48)

Zdroj: Shutterstock
Po Facebooku či Instagrame nový ošiaľ. Sociálna sieť, ktorá vznikla v Číne, si rýchlo našla milióny fanúšikov a zaregistrovalo sa na ňu už aj mnoho Slovákov. Naša polícia však upozorňuje - táto sieť môže byť extrémne nebezpečná!
Zdroj: archiv
Zdroj: Polícia SR
Zdroj: Screenshot/TikTok
Galéria k článku
S viac ako 800 miliónmi užívateľov je čínska mobilná aplikácia TikTok šiestou najpopulárnejšou sociálnou sieťou na svete. V počte stiahnutí, takmer dve miliardy, je najsťahovanejšou aplikáciou, ktorá je dostupná vo viac ako 150 krajinách sveta vrátane Slovenska. Jej hlavnou cieľovou skupinou sú mladí ľudia, prevažne do 20 rokov, pričom silné zastúpenie majú aj mladiství do 15 rokov.
Súčasťou TikToku sú videá, na ktorých sa objavujú sporo oblečení tínedžeri, niekedy vo veku pod 15 rokov. Pred kamerou vystupujú s cieľom pobavenia svojho publika, splnenia výzvy alebo získania uznania za svoj výzor či postavu, ak sú aktívni športovci. „Práve takýto obsah láka anonymných užívateľov, medzi ktorými sú aj pedofili. Tí takýmto jednoduchým spôsobom získavajú bez vedomia majiteľa videí jeho obnažené zábery, sťahujú si ich buď pre vlastnú potrebu, alebo ich šíria medzi svoju komunitu naďalej," varuje polícia.
Zdroj: Screenshot/TikTok
Mladé dievčatá v snahe zaujať na populárnej platforme často volia vyzývavé pózy a drsný jazyk.
Nebezpečné môžu byť aj reťazové výzvy. Niektoré z nich majú humorný a bezpečný charakter, ďalšie patria do skupiny nebezpečných a môže dôjsť k poraneniu ich napodobnovateľov. „Rodičom tínedžerov odporúčame, aby neriešili nové technológie striktným zákazom, ktorý by ich deti mohol ešte viac motivovať k tomu, aby si založili „tajný“ účet proti vôli rodiča," odporúča polícia, ktorá zároveň radí staviť na komunikáciu. S tínedžermi si treba sadnúť a vysvetliť im možné riziká používania tejto aplikácie.
Čo sa týka datí, tu len debata podľa policajtov nestačí. „V prípade mladistvých do 15 rokov odporúčame, aby bol medzi priateľmi/fanúšikmi ich účtov na sociálnych sieťach jeden z rodičov s cieľom kontroly zverejňovaného obsahu," navrhuje polícia, „spolupráca na vtipných videách môže viesť nielen k pobaveniu a stmeleniu vzájomného vzťahu, ale aj kontrolou nad celým obsahom ďalších videí."

Pri používaní sociálnych sietí je dôležité chrániť si svoje súkromie a povoliť prístup k svojmu účtu len ľuďom, ktorých poznáte a ktorým prístup schválite a nie širokej verejnosti. Bezpečnosť detí a mladistvých by mala byť nadradená počtu sledovateľov či fanúšikov.
Anketa
Používate sociálnu sieť TikTok?
Prehovorili Slováci, ktorí s ňou majú skúsenosť »
Základňu fanúšikov si nová sociálna sieť stihla vybudovať aj u nás. Niektorí sa novinky napriek varovaniam polície zastávajú. „Nič z vyššie spomenutého som tam ešte nevidela.. Zatiaľ som videla decká, čo majú talent lebo tancujú jak profesionáli, dospelých čo si vedia zo seba spraviť srandu, komikov čo ma vedia rozosmiať v pár sekundovom videu a videá o podporovaní jeden druhého alebo o tom, ako začínajú malé business... Zas to nepreháňajte, a hlavne netlačte ľuďom kaleráby do hlavy," napísala pod status polície na Facebooku Petra.
Iní ju najrašej zrušili. „Nech sa to zablokuje pre Slovensko tak ako to urobila India a problém vyriešený," napísal Marko, ktorý odkazuje na postup indickej vlády, ktorá však okrem TikTok-u zakázala aj ďalších 58 čínskych aplikácií. Dôvodom bolo údajné kradnutie dát.
Ďalší poukazujú na to, že rovnako je to aj s ďalšími sociálnymi sieťami. „Všetko čo ste napísali platí rovnako pre facebook, insagram, youtube a dalsich xy aplikacií... Len tak pre doplnenie... Najzdravšie pre deti je, na žiadnej sociálnej sieti nebyť a pre dospelých rovnako," myslí si Ján.
No a niektorým sa zdá úplne zbytočná. „K čomu sú takéto aplikácie? Ja nevidím racionálny dôvod používať túto aplikáciu, každý normálny človek si to nedá do mobilu," napísal Tomáš.
9 rád polície, ako bezpečne používať TikTok »
9 rád polície, ako bezpečne používať TikTok:
- Ak si odmietate uzamknúť účet pre svojich priateľov, uvedomte si, že medzi masou neznámych priateľov sú ľudia, ktorí vám môžu a chcú ublížiť, a preto tomu prispôsobte obsah svojich videí
- Zverejňujte iba také videá, za ktoré sa nebudete hanbiť
- Nezverejňujte také videá a informácie, z ktorých by neznámy človek mohol zistiť v ktorom meste, nebodaj na ulici bývate
- V prípade, že vás budú iní užívatelia obťažovať komentármi, zablokujte si ich
- Ak šikanovanie z ich strany bude pokračovať naďalej inou formou, obráťte sa na rodiča, kamaráta alebo učiteľa
- Nikdy nepristupujte na podmienky ľudí, ktorí by vás takouto formou vydierali, nestraťte svoju hrdosť a vždy situáciu riešte s chladnou hlavou
- Nepublikujte videá, na ktorých ste sporo oblečení, pretože sa takouto formou podieľate na výrobe obsahu pre pedofilov
- Nikdy nikomu neposielajte svoje nahé fotografie alebo videá, ani vo forme súkromnej správy
- Zapájajte sa iba do takých výziev, pri ktorých vám nič nehrozí (to, že niekto pred vami výzvu splnil neznamená, že vám sa to podarí)