Reklama

Rodičia detí od troch rokov budú mať nárok na škôlku: S týmto PROBLÉMOM však nepočítal nikto!

Reklama

Štát chce garantovať deťom od troch rokov miesto v škôlke, ale v novele rezortu školstva, ktorú schválila vláda ešte koncom februára, je viacero nedostatkov. Materské školy, hlavne na západnom Slovensku, sú už teraz preplnené a na prijatie ďalších detí v predškolskom veku nemajú kapacity. Aj keď rodičia nové rozhodnutie vítajú, samosprávy a materské školy hovoria, že im spôsobí veľké problémy.

S kapacitou napríklad už dnes bojuje Základná škola spojená s materskou školou na Kalinčiakovej ulici v Bratislave. „Bude to veľký problém, pretože naša kapacita je 76 miest. Keď budeme musieť opäť zobrať predškolákov, nie sme schopní zobrať všetky štvorročné deti, ktoré sa budú hlásiť. Najhoršie je, že sa hlási aj veľa trojročných detí a tie úplne stratia šancu dostať sa do škôlky,“ tvrdí riaditeľ Dušan Noga.

Školky sú preplnené

V súčasnosti nemajú v škôlke žiadne voľné miesto, no ako hovorí Dušan Noga, s kapacitou majú problémy aj ostatné škôlky v mestskej časti Nové Mesto. „Všetky sú plné. Aj keby sa snažili rozšíriť kapacity, mestská časť to nebude schopná zabezpečiť tak rýchlo. Už tento rok sme brali prednostne deti päť – a štvorročné. Ak sa budeme musieť držať zákona, zostane to na zriaďovateľovi a rodičovi, ktorý to bude naháňať,“ hovorí riaditeľ.

Chýbajú aj učitelia

„Samosprávy nemajú ako vybudovať škôlky v dostatočnej kapacite – nie sú k dispozícii vhodné pozemky, kde by sa dali vybudovať, a v Bratislave nemáme ani len dostatok učiteľov,” vysvetľuje starosta ďalšej bratislavskej mestskej časti Martin Chren.

Podľa jeho slov však problém nie je iba kapacita. „U nás v Ružinove by sme napríklad mohli mať otvorených o niekoľko tried viac, ale nevieme zabezpečiť učiteľov. V takomto krátkom období teda nie je reálne naplniť túto víziu ani z peňazí z Plánu obnovy,“ zdôrazňuje Martin Chren.

Ako je situácia na strednom a východnom Slovensku? >>>

Problémy s kapacitou však nebudú mať iba materské školy v Bratislave, ale aj v Žiari nad Hronom. V meste majú jednu materskú školu a šesť elokovaných pracovísk. Škôlky navštevuje 572 detí, z toho 141 je z okolitých obcí. Od budúceho roka bude mať mesto Žiar nad Hronom maximálnu kapacitu 600 detí. „Predpokladáme, že nebudeme môcť uspokojiť všetky požiadavky v súvislosti so zmenou zákona. Deti sú prijímané na celé predprimárne obdobie, nebudeme môcť vylúčiť napríklad deti z obcí, aby sme uspokojili všetky deti rodičov s trvalým pobytom v Žiari nad Hronom,“ prezrádza hovorca mesta Martin Baláž.

Naopak, na východnom Slovensku problémy s kapacitou nemajú ani v tomto školskom roku. „Na základe štatistických ukazovateľov v školskom roku 2022/2023 všetky deti od troch rokov, ktorých zákonní zástupcovia podali žiadosť o prijatie dieťaťa do materských škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Prešov, boli prijaté,“ potvrdzuje hovorkyňa mesta Tereza Rácová.

V čom vidia problém samosprávy? >>>

Na problémy upozorňujú aj samosprávy. Schválenie novely školského zákona v Národnej rade spôsobí podľa Združenia miest a obcí Slovenska existenčné problémy so zabezpečením funk­čnosti materských aj základných škôl. „Bude úplne jedno, či ide o malú dedinu alebo okresné mesto. Viac ako 600 pripomienok je dôkaz, že zákon je paškvil. Vláda vo výpovednej lehote by nemala ešte viac ubližovať školám ani samosprávam a konečne by mala hodiť záchranné koleso, ktoré potrebujeme,“ prízvukuje ústredný riaditeľ kancelárie združenia Michal Kaliňák.

Rodičov však zaujíma, čo budú musieť spraviť v prípade, ak škôlka nebude mať kapacitu na prijatie ich detí. „Ak z kapacitných dôvodov nebude možné prijať dieťa v materskej škole zriadenej obcou (alebo krajom), v ktorej má dieťa trvalý pobyt, bude môcť rodič požiadať o prijatie aj v inej materskej škole, ktorá má najlepšiu dostupnosť z miesta trvalého pobytu dieťaťa,“ posielajú odpoveď z ministerstva školstva s tým, že za uplatnenie právneho nároku na miesto v materskej škole sa bude považovať aj to, ak rodičia z vlastného rozhodnutia požiadajú o prijatie dieťaťa do sú­kromnej alebo cirkevnej škôlky.

Prečítajte si tiež: