Reklama

Rodičia sa búria hneď na začiatku školského roka: Toto naše deti nevydržia!

Rodičom sa nosenie rúšok na školách nepáči, no minister školstva hovorí, že je potrebné sa chrániť.

Zdroj: archív

Reklama

Začiatok tohto školského roka bude celkom iný, ako ho poznáme. Všetky deti sa síce po dlhých mesiacoch doma vrátia do lavíc, no budú musieť dodržiavať prísne hygienické opatrenia. Jedným z nich je aj povinné nosenie rúšok pre žiakov 2. stupňa, stredoškolákov a vysokoškolákov. To vyvolalo poriadny odpor u niektorých rodičov, iní si myslia, že v nich deti toľko hodín nevydržia. Existujú výnimky a ako to bude celé fungovať?

Nosenie rúšok v triedach bude povinné počas prvých dvoch týždňov nového školského roka. Kým deti v materských školách a na 1. stupni ich mať nemusia, starší žiaci a študenti by ich mali nosiť všetci. Všetci žiaci ich však budú mať povinné v spoločných priestoroch, ako sú napríklad jedálne.

Snímať by si ich mali len pri konzumácii jedál a nápojov. Výnimky podľa súčasne platných usmernení predstavujú žiaci so stredným a s ťažkým mentálnym alebo sluchovým postihnutím. Na deti, ktoré trpia problémami, ako sú alergia, astma či ekzémy, sa už prihliadať nebude. „K vypusteniu výnimky sa pristúpilo z dôvodu, že mnohí výnimku zneužívali. Táto výnimka bola stanovená aj s ohľadom na horúce dni počas letných mesiacov, ktoré už v septembri nebývajú tak časté,“ odôvodnili odborníci z Úradu verejného zdravotníctva.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Minister školstva predstavil preventívne opatrenie spojené so začiatkom školského roka

    Premiér Igor Matovič (OĽaNO) chcel ísť ešte ďalej a rúška nariadiť aj menším deťom. „Čím viac detí aj na prvom stupni bude rúška mať, tým viac si ochránia svoje vlastné zdravie, ale aj zdravie svojich spolužiakov. A tým viac zabránime, aby sme chorobu prípadne šírili v rámci triedy a potom následne aj kdekoľvek inde,“ poznamenal premiér v polovici augusta. Narazil však na odpor ministra školstva Branislava Gröhlinga (SaS), ktorý argumentoval, že deti na prvom stupni to nezvládnu.

    Nové pravidlo sa nepáči ani deťom a ich rodičom. Mnohí si síce uvedomujú, že ide o prevenciu pred šírením COVID-19. No už ťažšie si vedia predstaviť, ako sa deti majú v rúškach koncentrovať a pracovať naplno. „Neviem si predstaviť, že v nich deti reálne vydržia 6-7 hodín bez toho, aby si ich dali dole. Navyše, sústrediť sa a podávať výkon bez prísunu kyslíka bude asi tiež ťažšie,“ povedala mamička Andrea (35) z Bernolákova. „Nesúhlasím s nosením rúšok v školách. Odmietam to,“ povedala na rovinu Erika (44) z Pezinka, ktorá má 16-ročnú dcéru na gymnáziu.

    Niektorí rodičia sa podľa Združenia miest a obcí Slovenska obracajú na školy a požadujú dôkaz, že nie je pre ich deti škodlivé nosiť ochranné rúška. Na internete koluje anonymný list, ktorý si môže rodič stiahnuť a poslať riaditeľovi. „Dovtedy, kým škola takéto dôkazy neposkytne, považujem nariadenie o povinnom nosení rúšok v triedach za neplatné a nie je nutné ho dodržiavať,“ uvádza sa v liste. Za pár dní si ho stiahli tisíce Slovákov. Zdieľa ho známy konšpiračný web.

    Minister školstva Branislav Gröhling reagoval, že rúška chránia, čo je podľa neho aj dokázané. „Nedebatujme o tom, či rúško áno, či nie. To je absolútne minimum, čo môžeme všetci spraviť, aby sme mohli pokračovať vo vzdelávaní ďalej a chránili bezpečnosť žiakov či učiteľov i následne jednotlivé rodiny. Ak máme nasledujúce týždne či mesiace stráviť v rúškach a potom budeme v bezpečí a zdraví, tak poďme do toho,“ konštatoval.

    Anketa

    Súhlasíte, aby žiaci nosili v škole rúška?

    Nenosenie rúšok v školách sa u detí nebude sankcionovať. Konzílium prenecháva zodpovednosť na učiteľov. Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) verí, že nosenie rúšok v školách zamedzí šíreniu nového koronavírusu a opatrenie sa bude môcť po dvoch týždňoch zrušiť.

    Školy však čakajú aj ďalšie bezpečnostné opatrenia pred šírením nového koronavírusu. Musia zabezpečiť dostatok ochranných pomôcok, ako je napríklad dezinfekcia. Rezort školstva odporúča, aby sa v triedach často a intenzívne vetralo, toalety musia byť vybavené mydlom a jednorazovými papierovými utierkami. Odporúča sa nepoužívať klímu a ventilátory. Do 14. septembra sa nemajú spájať vo vyučovaní skupiny žiakov z rôznych tried. Telocvične a ostatné vnútorné priestory na šport sa do 20. septembra nebudú používať. Školy tiež musia vyčleniť karanténne miestnosti, kde okrem žiaka bude musieť byť aj pedagogický pracovník.

    Rodičia budú pri nástupe detí do školy odovzdávať čestné vyhlásenie, v rámci ktorého odpovedia, či bolo ich dieťa od 17. augusta mimo Slovenska, alebo sa zúčastnilo na hromadnom podujatí. Zároveň podpíšu vyhlásenie o bezinfekčnosti. Ak by rodič klamal, hrozí mu trest.

    Čo si myslia rodičia? Čítajte na ďalšej strane >>>

    Zdenka (42), Bratislava

    Zdroj: archív

    Zdenka (42), Bratislava


    „V rámci ochrany zdravia chápem tie rúška aj v škole, len som zvedavá, ako to bude celé nastavené. Ráno dať dieťaťu rúško a dať mu ho dole, až keď opustí bránu školy? Určite sa prikláňam k riadnemu vyučovaniu v škole, ale ako to bude celé vyzerať, to je otázne.“

    Andrea (35), Bernolákovo

    Zdroj: archív

    Andrea (35), Bernolákovo


    „Osobne si myslím, že rúška v školách veľa neriešia. Neviem si predstaviť, že v nich deti reálne vydržia 6-7 hodín bez toho, aby si ich dali dole. Navyše, sústrediť sa a podávať výkon bez prísunu kyslíka bude asi tiež ťažšie. Riešenie však nie je ani ďalšia vlna domáceho vzdelávania. Korona tu je a bude, zrejme si s ňou vieme poradiť len obmedzene. Cesta je čo najprísnejšie dodržiavanie hygienických pravidiel a tiež očakávam, že rodičia budú zodpovední a nebudú dávať deti s príznakmi akejkoľvek choroby do kolektívu, tak ako to bývalo bežne doposiaľ.“

    Tomáš (35), Nové Zámky

    Zdroj: archív

    Tomáš (35), Nové Zámky


    „S opatreniami súhlasím, treba to podchytiť, aby sa to viac nešírilo.“

    Eva (42), Nové Zámky

    Zdroj: archív

    Eva (42), Nové Zámky


    „Zdá sa mi to úplne nezmyselné. Žiaci sa budú musieť neustále potiť v rúškach, som zvedavá, ako ich budú mať na sebe počas jedenia, vtedy ich dajú všetci dole a boli celý čas zbytočné...“

    Janka Bauerová (35), Malý Šariš

    Zdroj: archív

    Janka Bauerová (35), Malý Šariš


    „Chudáci deti na druhom stupni. Rúško mať počas celého vyučovania? Hrôza. Ešte dobre, že naše tri deti sú na prvom stupni, lebo mať rúško od rána, prípadne do 16.00., keďže chodia do družiny, to je nezávideniahodné. Ja sama som rada, keď rýchlo nakúpim a môžem dať rúško dole.“

    Andrea (40) z Bratislavy má dve školopovinné dcéry Isabelku a Nicolku

    Zdroj: archív

    Andrea (40) z Bratislavy má dve školopovinné dcéry Isabelku a Nicolku


    „Z epidemiologického hľadiska je nosenie rúšok podľa môjho názoru dôležité, ale vydržať v tom celé doobedie nebude jednoduché. Dosť bude záležať na počasí. Ak bude chladnejšie, bude to znesiteľnejšie a pre deti jednoduchšie vydržať v nich, aj prvý stupeň, aj keď to nemá povinné, v triede.“

    Isabelka (9) a Nicolka (14)

    Zdroj: archív

    Isabelka (9)

    Zdroj: archív

    Nicolka (14)


    Nicolka a Isabelka sa na nosenie rúšok netešia, ale vedia, že je to potrebné.

    Vlado (47) z Bratislavy, ktorého syn Radko je druhák

    Zdroj: archív

    Vlado (47) z Bratislavy


    „Myslím si, že dva týždne sa to dá vydržať a je to istá ochrana. Ale predpokladám, že deti si aj tak budú rúška podchvíľou dávať dole a hlavne do školy a zo školy budú mnohí chodiť spoločne a bez rúšok.“

    Erika (44) z Pezinka má 16-ročnú dcéru na gymnáziu

    Zdroj: archív

    Erika (44) z Pezinka má 16-ročnú dcéru na gymnáziu


    „Nesúhlasím s nosením rúšok v školách. Odmietam to.“

    Mohlo by vás zaujímať: