Nosenie rúšok v triedach bude povinné počas prvých dvoch týždňov nového školského roka. Kým deti v materských školách a na 1. stupni ich mať nemusia, starší žiaci a študenti by ich mali nosiť všetci. Všetci žiaci ich však budú mať povinné v spoločných priestoroch, ako sú napríklad jedálne.

Snímať by si ich mali len pri konzumácii jedál a nápojov. Výnimky podľa súčasne platných usmernení predstavujú žiaci so stredným a s ťažkým mentálnym alebo sluchovým postihnutím. Na deti, ktoré trpia problémami, ako sú alergia, astma či ekzémy, sa už prihliadať nebude. „K vypusteniu výnimky sa pristúpilo z dôvodu, že mnohí výnimku zneužívali. Táto výnimka bola stanovená aj s ohľadom na horúce dni počas letných mesiacov, ktoré už v septembri nebývajú tak časté,“ odôvodnili odborníci z Úradu verejného zdravotníctva.

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) chcel ísť ešte ďalej a rúška nariadiť aj menším deťom. „Čím viac detí aj na prvom stupni bude rúška mať, tým viac si ochránia svoje vlastné zdravie, ale aj zdravie svojich spolužiakov. A tým viac zabránime, aby sme chorobu prípadne šírili v rámci triedy a potom následne aj kdekoľvek inde,“ poznamenal premiér v polovici augusta. Narazil však na odpor ministra školstva Branislava Gröhlinga (SaS), ktorý argumentoval, že deti na prvom stupni to nezvládnu.

Nové pravidlo sa nepáči ani deťom a ich rodičom. Mnohí si síce uvedomujú, že ide o prevenciu pred šírením COVID-19. No už ťažšie si vedia predstaviť, ako sa deti majú v rúškach koncentrovať a pracovať naplno. „Neviem si predstaviť, že v nich deti reálne vydržia 6-7 hodín bez toho, aby si ich dali dole. Navyše, sústrediť sa a podávať výkon bez prísunu kyslíka bude asi tiež ťažšie,“ povedala mamička Andrea (35) z Bernolákova. „Nesúhlasím s nosením rúšok v školách. Odmietam to,“ povedala na rovinu Erika (44) z Pezinka, ktorá má 16-ročnú dcéru na gymnáziu.

Niektorí rodičia sa podľa Združenia miest a obcí Slovenska obracajú na školy a požadujú dôkaz, že nie je pre ich deti škodlivé nosiť ochranné rúška. Na internete koluje anonymný list, ktorý si môže rodič stiahnuť a poslať riaditeľovi. „Dovtedy, kým škola takéto dôkazy neposkytne, považujem nariadenie o povinnom nosení rúšok v triedach za neplatné a nie je nutné ho dodržiavať,“uvádza sa v liste. Za pár dní si ho stiahli tisíce Slovákov. Zdieľa ho známy konšpiračný web.

LIST NÁJDETE TU

Minister školstva Branislav Gröhling reagoval, že rúška chránia, čo je podľa neho aj dokázané. „Nedebatujme o tom, či rúško áno, či nie. To je absolútne minimum, čo môžeme všetci spraviť, aby sme mohli pokračovať vo vzdelávaní ďalej a chránili bezpečnosť žiakov či učiteľov i následne jednotlivé rodiny. Ak máme nasledujúce týždne či mesiace stráviť v rúškach a potom budeme v bezpečí a zdraví, tak poďme do toho,“ konštatoval.

Anketa
Súhlasíte, aby žiaci nosili v škole rúška?
  • 22%
  • 8%
  • 62%
  • 8%

Nenosenie rúšok v školách sa u detí nebude sankcionovať. Konzílium prenecháva zodpovednosť na učiteľov. Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) verí, že nosenie rúšok v školách zamedzí šíreniu nového koronavírusu a opatrenie sa bude môcť po dvoch týždňoch zrušiť.

Školy však čakajú aj ďalšie bezpečnostné opatrenia pred šírením nového koronavírusu. Musia zabezpečiť dostatok ochranných pomôcok, ako je napríklad dezinfekcia. Rezort školstva odporúča, aby sa v triedach často a intenzívne vetralo, toalety musia byť vybavené mydlom a jednorazovými papierovými utierkami. Odporúča sa nepoužívať klímu a ventilátory. Do 14. septembra sa nemajú spájať vo vyučovaní skupiny žiakov z rôznych tried. Telocvične a ostatné vnútorné priestory na šport sa do 20. septembra nebudú používať. Školy tiež musia vyčleniť karanténne miestnosti, kde okrem žiaka bude musieť byť aj pedagogický pracovník.

Rodičia budú pri nástupe detí do školy odovzdávať čestné vyhlásenie, v rámci ktorého odpovedia, či bolo ich dieťa od 17. augusta mimo Slovenska, alebo sa zúčastnilo na hromadnom podujatí. Zároveň podpíšu vyhlásenie o bezinfekčnosti. Ak by rodič klamal, hrozí mu trest.

Čo si myslia rodičia? Čítajte na ďalšej strane >>>