Reklama

Ročne jej podľahne 1 400 Slovákov: TÁTO CHOROBA zabila viac ľudí ako covid!

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Najlepšou prevenciou pred chrípkou je umývanie rúk: Ako sú na tom s osobnou hygienou Slováci?
    Reklama

    Šíri sa podobným spôsobom, má aj podobné príznaky a najmä na začiatku je ťažké ich rozlíšiť. Počas pandémie ustúpila chrípka na dva roky do úzadia, tento rok sa však karty obrátili. Chrípkou sa ročne nakazia desaťtisíce Slovákov, približne 1 400 dokonca zomrie. Zaočkovanosť proti nej je na Slovensku pritom veľmi nízka.

    Respirátory, rozstupy a zavreté školy v sezóne v rokoch 2020 – 2021 úplne zastavili chrípkovú sezónu. Vlani nastúpila neskoro a nestihla sa dostatočne „predviesť“. Tento rok však odborníci varujú, že je v plnej sile späť a znovu bude zabíjať.

    „Ako chrípka a chrípke podobné ochorenia bolo v 45. kalendárnom týždni 2022 hlásených 2 748 ochorení. V porovnaní s predchádzajúcim týždňom chorobnosť stúpla o 9,3 percenta. Najvyššia chorobnosť bola v Trnavskom, najnižšia v Košickom kraji. Najvyššia vekovo špecifická chorobnosť bola vo vekovej skupine do piatich rokov,“ informoval hovorca Úradu verejného zdravotníctva Marek Eliáš.

    Podľa štatistík sa chrípkou a chrípke podobnými ochoreniami na Slovensku každoročne nakazí 150 – až 160-tisíc ľudí. V období chrípkovej sezóny (október až apríl) evidujeme na Slovensku v priemere 1 400 úmrtí pripísateľných chrípke. V celosvetovom meradle sa „chrípkovými virózami“ každý rok nakazí 10 až 15 percent populácie, v priemere si chrípka vyžiada tri až päť miliónov hospitalizácií a od 290-tisíc do 650-tisíc úmrtí. V krajinách Európskej únie zomrie v dôsledku chrípky počas jednej ročnej sezóny asi 40-tisíc ľudí.

    Fakt, že aj chrípka sa môže skončiť úmrtím, si mnohí nepripúšťajú a toto respiračné ochorenie podceňujú. Na chrípku však doposiaľ zomrelo oveľa viac ľudí ako na COVID-19. Najlepšou ochranou proti chrípke je vakcína. Zaočkovanosť proti tomuto ochoreniu je však na Slovensku dlhodobo nízka. Minulú chrípkovú sezónu sa na Slovensku zaočkovalo 6 percent populácie. V skupine starších ako 59 rokov to bolo 12,9 percenta populácie. Vo Veľkej Británii či v Holandsku sa zaočkovanosť v tejto vekovej skupine pohybuje na 60 percentách.

    Zvýšiť číslo by mohla úplne nová vakcína, ktorá má vyriešiť dva problémy jedným vpichom. Konzorcium farmaceutických spoločností Pfizer-BioNTech oznámilo, že jeho kombinovaná vakcína proti ochoreniu COVID-19 a chrípke je pripravená na testovanie. Spoločnosti vo vyhlásení uviedli, že do prvej fázy testovania vakcíny sa v Spojených štátoch zapojí 180 dobrovoľníkov. „Cieľom štúdie v počiatočnom štádiu bude vyhodnotiť bezpečnosť, znášanlivosť a imunogenicitu kombinovanej vakcíny alebo schopnosť vyvolať imunitnú odpoveď,“ informovalo konzorcium.

    Bude kombinovaná vakcína bezpečná? Odpoveď virológov nájdete na ďalšej strane »»»

    Podľa virologičky Tatiany Betákovej je kombinovaná vakcína vynikajúci nápad. „Výhodou je, že si ušetríte jedno pichanie. Už teraz sa dajú vakcíny aplikovať v tom istom čase, čiže pichnú vám vakcínu proti chrípke a hneď vám môžu pichnúť vakcínu proti COVID-19. Takto dostanete iba jednu injekciu,“ uviedla Tatiana Betáková.

    Kombinovanú vakcínu vyzdvihol aj virológ Boris Klempa, problémom by však podľa neho mohlo byť správne načasovanie očkovania. „Ako prípadný mínus by sa mohlo ukázať rôzne ideálne načasovanie vakcín. Momentálne sa javí, že vakcínu proti COVID-19 je vhodné dávať trochu skôr, pretože aj jesenná vlna prichádza skôr, ako je to pri chrípke. Očkovanie proti chrípke sa odporúča trochu neskôr, práve v tomto období, v novembri, aby bola imunita maximálna práve v čase kulminujúcej chrípkovej vlny,“ vysvetlil odborník.

    Dvojvakcíny sa však tak skoro nedočkáme. „Reálne sa takýmito vakcínami budeme môcť očkovať najskôr budúcu jeseň, tento rok ešte určite nie,“ zdôraznil Boris Klempa.

    Anketa

    Zaočkovali by ste sa dvojvakcínou proti chrípke aj covidu?

    • Áno, je to super nápad58%
    • Nie, nezdá sa mi to41%

    Hlasovanie bolo ukončené

    Zvýšiť zahanbujúce percento zaočkovaných Slovákov proti chrípke by mohlo aj dlho sľubované očkovanie v lekárňach, ktoré je dnes bežné už minimálne v štrnástich krajinách Európy. Túto možnosť by mohla priniesť pripravovaná novela zákona o liekoch z dielne ministerstva zdravotníctva.

    Kedy sa u nás začne očkovať v lekárňach? Odpoveď nájdete na ďalšej strane »»»

    „Naše lekárne sú pripravené prijať zodpovednosť a byť ešte viac nápomocné v starostlivosti o pacientov. Aktuálne pred nami stojí ešte dlhý proces od legislatívnej úpravy cez dovzdelanie odborných zamestnancov lekární až po finálne zavedenie očkovania v lekárňach na Slovensku, ale veríme, že tento krok bude prínosom k zvýšeniu prevencie a zdravia širšej populácie,“ prezradil Jan Žák, predseda Asociácie prevádzkovateľov sieťových lekární na Slovensku.

    Ak sa chce dnes dať dospelý človek zaočkovať, napríklad proti chrípke, musí kontaktovať svojho lekára a požiadať ho o vystavenie e-receptu na vakcínu. Vzápätí si musí ísť pacient vyzdvihnúť vakcínu v lekárni, uchovať ju v chladničke a znova ísť za svojím lekárom, ktorý pacientovi vakcínu aplikuje. Tento proces je často spojený s čakaním v čakárni medzi chorými pacientmi, čo mnohých záujemcov môže odrádzať. Vízia očkovania v lekárni je postavená na tom, že by pacientovi stačilo prísť do lekárne, kde by mu bola vakcína podaná.

    Novela zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach je momentálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní. „Predpokladá sa, že do platnosti by mala vstúpiť po schválení vládou a parlamentom od 1. marca 2023,“ dodal komunikačný odbor rezortu zdravotníctva.

    Prečítajte si tiež:

    Autor článku

    Zaujíma ju aktuálne dianie, novinky, ale aj zlepšováky. Vyhľadáva témy z oblasti financií, školstva, zdravotníctva, gastra či cestovania.