Riaditelia PREZRADILI, čo prinesie tretia hodina telocviku: Deti sa viac hýbať aj tak nebudú!
28. 5. 2023, 11:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 15:02)
Tretia hodina telocviku bude, či sa to niekomu páči alebo nie! Poslanci Sme rodina a OĽaNO, ktorí zmenu presadili v parlamente, chceli zabezpečiť deťom viac pohybu. Zdanlivo dobrý úmysel však narazil na realitu v praxi. Riaditelia škôl upozorňujú na chýbajúce telocvične, učiteľov a dokonca hrozí, že pre telocvik navyše si niektorí pedagógovia platovo pohoršia či dokonca prídu o prácu. Našli sme však aj také školy, kde s novinkou nemajú problém a tvrdia: Všetko sa dá, keď sa chce!
Zdroj: archív
Zdroj: archív
Zdroj: archív A.B.
Galéria k článku
Už od septembra budú mať žiaci na základných školách namiesto dvoch hodín tri hodiny telesnej výchovy týždenne. Novelu presadili v parlamente poslanci okolo Karola Kučeru (OĽaNO). Novinku v praxi majú zabezpečiť školy. Aj keď sa riaditelia s myšlienkou stotožňujú a súhlasia, že deti viac pohybu potrebujú, na väčšine škôl bude tretia hodina telocviku znamenať veľký problém. Nechýbajú totiž iba kvalifikovaní telocvikári, ale aj priestory. Taktiež platí, že keď chcete niekde pridať, inde musíte ubrať. Ďalšia hodina telocviku bude podľa riaditeľov znamenať o hodinu menej slovenčiny, cudzieho jazyka či matematiky.
S týmto problémom už teraz bojuje aj riaditeľka základnej školy Ostredková v bratislavskom Ružinove. „Musíme sa riadiť istými predpismi. Mám rámcový učebný plán, ktorý je predpísaný štátom. A štátom je daný aj počet hodín, ktorý môže každý žiak v danom ročníku mať. Súčasťou týchto hodín sú aj disponibilné hodiny. To sú tie, vďaka ktorým sa škola profiluje, čiže si do svojich školsko-vzdelávacích programov môže zaradiť posilnenie anglického jazyka, čitateľskej gramotnosti alebo rozvoj zručnosti, ako napríklad šitie na stroji. Teraz z týchto predmetov budeme musieť ubrať a namiesto nich pridať jednu hodinu telesnej výchovy,“ vysvetľuje riaditeľka Erika Drgoňová.
Problém bude mať škola aj s učiteľmi. „Učiteľom, ktorí tieto predmety učili, budeme musieť skracovať úväzky. Čiže ak som v minulosti chcela posilniť vyučovanie anglického jazyka, tak som mala učiteľa, ktorý mal svoj úväzok. Teraz budem musieť týchto učiteľov akoby prepustiť a prijať učiteľov telesnej výchovy,“ hovorí riaditeľka. „Toto rozhodnutie poslancov bol arogantný, neodborný, nekvalifikovaný zásah, pretože vôbec nevedia, čo schválili,“ krúti hlavou.
Ako chcú školy zabezpečiť tretiu hodinu telocviku si prečítate na druhej strane >>>
S jej názorom sa stotožňuje aj prezidentka Združenia základných škôl Slovenska a riaditeľka Základnej školy Karloveská v Bratislave Eva Horníková. „Ak niekde pridám disponibilnú hodinu (na telesnú výchovu), niekde ju musím ubrať. Ak ju uberiem, krátim úväzok učiteľovi, pretože nesplní štátom požadovaný počet hodín priamej výchovno-vzdelávacej činnosti,“ vysvetlila pre TASR. Podľa jej slov to znamená, že z 1 100 eur mesačne (v hrubom) budú musieť iným učiteľom krátiť mzdu.
Problém však nebudú mať všetky školy. Základnej škole Kalinčiakova v bratislavskej časti Nové Mesto tretia hodina telocviku starosti nerobí. Už dnes vyučujú 2 hodiny telesnej a športovej výchovy a 2 hodiny športovej prípravy so zameraním na futbal a všeobecnú pohybovú prípravu. „Už v minulosti sa učili 3 hodiny telesnej výchovy na školách, čo sa zmenilo po predchádzajúcej reforme. Školy si mohli už vtedy pridať telesnú výchovu z disponibilných hodín, čo však väčšina škôl neurobila a pridala tieto hodiny hlavne jazykom, matematike a slovenčine na tlak učiteľov týchto predmetov a rodičov žiakov,“ obhajuje novinku riaditeľ školy Dušan Noga.
Nedostatky však vidí v priestoroch. „Aj na našej škole bojujeme s adekvátnymi priestormi na šport, preto si prenajímame plaváreň, ľadovú plochu a budeme v budúcnosti musieť aj ďalšiu halu v zimných mesiacoch, ak chceme, aby deti mali denne 45 minút pohybu. Všetko sa však dá, ak sa chce,“ hovorí riaditeľ.
S priestormi bojuje aj Základná škola Ostredková. „Naša škola už v tejto chvíli, keď učíme iba dve hodiny telocviku, nedokáže zabezpečiť kvalitnú telesnú výchovu, pretože máme iba jednu telocvičňu,“ sťažuje sa Drgoňová. Ako povedala, už dnes majú niektoré deti telocvik v bežnej triede, ktorú museli prerobiť, a keď je pekne, cvičia aj vonku.
Riaditeľka Základnej školy v Medzanoch Ivana Palková si zas myslí, že problém budú mať hlavne školy, ktoré navštevuje viac žiakov. „Veľké školy s veľkými počtami tried nebudú vedieť naplniť jednou telocvičnou tri hodiny telesnej výchovy týždenne. My sme malá škola, máme desať tried, jednu telocvičňu. To znamená, že nám treba 30 vyučovacích hodín na telesnú výchovu, teda každý deň päť vyučovacích hodín. Ak by sme mali viac tried, nedokázali by sme to naplniť,“ hovorí Palková.
Podľa nového ministra školstva Daniel Bútora je myšlienka zavedenia tretej hodiny telesnej výchovy dobrá, no jej realizácia je nesystémová a zmätočná. "Vnímame to ako zbytočné znepríjemnenie neuveriteľne náročnej situácie, v ktorej sa školy a učitelia nachádzajú," povedal minister. Vyučovací predmet telesná a športová výchova bude povinný predmet na základných školách v rozsahu minimálne troch hodín týždenne a na stredných školách v rozsahu dve hodiny týždenne. Legislatívna zmena má byť účinná od 1. septembra.
Hrozí, že si deti budú musieť do školy na telocvik privstať, alebo že budú zo školy odchádzať neskôr? Článok pokračuje na druhej strane >>>
Výnimku majú cirkevné školy a tie, ktoré nemajú telocvičňu
Výnimku by mali mať tie základné školy, ktoré majú menej ako päť tried, keďže sa predpokladá, že nemajú telocvičňu. Školy, ktoré majú možnosť dobudovania telocvične, majú posunutú účinnosť od 1. septembra 2025. Rovnako sa odkladá účinnosť aj pre štvrtý ročník cirkevných škôl. Tieto majú k dispozícii len jednu disponibilnú hodinu, ktorú väčšinou využívajú na predmet náboženstvo.
Zostanú deti dlhšie po škole?
Pridať deťom siedmu alebo ôsmu hodinu telocviku, alebo naopak, nútiť ich chodiť do školy skôr, je podľa riaditeľov nereálne. Každá škola má svoj rozpočet, ktorý schvaľuje ministerstvo financií, a žiadna škola nemôže odučiť hodiny nad rámec plánov, čiže nad rámec finančného krytia. V konečnom dôsledku by to musela zaplatiť škola alebo zriaďovateľ.
Robiť kotúle, behať či šplhať po lane sa im nechce
Podľa riaditeľky Eriky Drgoňovej majú niektoré deti s pohybom veľký problém. Nechcú robiť kotúle, behať či skákať cez kozu. „Týmto deťom vybavili rodičia u lekára oslobodenie z telesnej výchovy. Rodičia často vypisujú svojim deťom ospravedlnenky, ktoré nie sú limitované. Pokiaľ je týchto ospravedlneniek už veľa, viac ich netolerujeme a musí sa k tomu vyjadriť lekár. Lenže lekár s tým problém nemá a dieťa oslobodí. A keď má škola potvrdenie od lekára a zákonný zástupca dá žiadosť na základe tohto potvrdenia, potom riaditeľ školy vydá rozhodnutie o oslobodení z telesnej výchovy v danom školskom roku. Rodičia to využívajú,“ hovorí Drgoňová a dodáva, že deti, ktoré doteraz neodcvičili ani tie dve hodiny, nebudú teraz cvičiť ani tri hodiny a budú sedieť na lavičkách.